IE7 - to tylko beta 1

Strona główna Aktualności

O autorze

Po wydaniu przez Microsoft pierwszej wersji beta Internet Explorera 7 można usłyszeć już pierwsze głosy oceniające zakres zmian wprowadzonych w przeglądarce. Niektóre z nich bywają bardzo krytyczne, choć nie brakło też pochwał. Wersja testowa przeglądarki prezentuje już niektóre nowości funkcjonalne obiecywane w finalnej siódemce takie jak ochrona przeciw phishingowi, obsługa RSS, możliwość przeglądania stron w zakładkach (tabbed browsing), jednak niektórzy użytkownicy zawiedzeni są wyjątkowo nielicznymi zmianami na plus w obsłudze standardów wprowadzonych w ostatnich latach do języków opisu stron WWW.

Prawdziwą burzę rozpętał Paul Thurrott, znany m.in. z redagowanej przez siebie strony SuperSite for Windows, który na łamach Windows IT Pro Magazine namawia do bojkotowania przeglądarki, która nie grzeszy bezpieczeństwem i dążeniem do wspierania bieżących standardów. Thurrott uważa, że od Microsoftu należy wymagać dużo więcej, co należy jasno pokazać firmie, używając dynamiczniej rozwijających się alternatyw wobec IE jakie stanowią obecnie Firefox, Safari czy Opera. Powodem protestu są wiadomości z IEBlog, gdzie twórcy przeglądarki rozwiewają nadzieję, że Internet Explorer 7 przejdzie test Acid2, opracowany w ramach Web Standards Project (WaSP) w celu umożliwienia twórcom przeglądarek sprawdzenia ich możliwości w zakresie CSS.

Równie ostrej odpowiedzi na te zarzuty udzielił Robert McLaws na łamach Longhorn Blogs. Jest on w stanie postawić 20 dolarów na to, że Paul nie jest deweloperem i nigdy w życiu nie napisał linii kodu więc nie rozumie jak cenna jest praca deweloperów i nie docenia zachowania kompatybilności przy wcielaniu mniej lub bardziej rewolucyjnych zmian. To właśnie kompatybilność, zdaniem McLawsa, jest istotniejszym aspektem, jakim mają kierować się twórcy nowej wersji przeglądarki. Gdyby nowy Internet Explorer wyświetlał strony całkowicie odmiennie, autorzy stron doskonale działających w IE6 musieliby tracić czas na przepisywanie ich i tym samym ponosić koszty. Ponadto McLaws zwraca uwagę, że testu Acid2, tak często wymienianego w temacie zgodności z najnowszą wersją CSS, nie przechodzi jeszcze żadna z alternatywnych przeglądarek, pomimo że twórcy tak często piszą, jak bardzo są na nim skoncentrowani.

Aby zrozumieć powód tych zaognionych reakcji, warto przybliżyć post Chrisa Wilsona na łamach IEBlog, od którego się wszystko zaczęło. Napisał on o planach zmian, jakie czekają przeglądarkę w wersji finalnej. Zostanie poprawione bardzo wiele błędów w działaniu silnika IE6, w blogu znajduje też się lista dodatkowych elementów HTML i CSS jakie zostaną zaimplementowane najwcześniej w dostępnej publicznie wersji beta 2 przewidzianej w ostatnim kwartale tego roku. Lista ta została sporządzona między innymi w oparciu o odzew z komentarzy do informacji publikowanych w blogu i odzwierciedla potrzeby deweloperów zgłaszany różnymi drogami. Choć Chris Wilson żałuje, że w wersji beta 1 nie starczyło czasu na wprowadzeniem wielu zmian związanych z ulepszeniem wsparcia dla standardów (zwłaszcza CSS), wynikało to z innego podejścia do tego wydania przeglądarki. Najwyższy priorytet ma mieć w niej bezpieczeństwo, stąd na pierwszy ogień musiały pójść tego typu mechanizmy jak zapobieganie phishingowi i zapewnienie działania przeglądarki z obniżonymi uprawnieniami. Zwiększenie zgodności ze standardami będzie zaś przebiegało zgodnie z krytycznością poprawek i potrzeb użytkowników. Testu Acid2 nie należy więc traktować jako głównego celu w kierunku rozwoju silnika przeglądarki, tym bardziej że autorzy testu nie gwarantują, iż przechodząc pozytywnie Acid2 przeglądarka będzie zgodna z jakąkolwiek specyfikacją.

Web Standards Project potwierdza na swojej stronie opinie Microsoftu, nie starając się nawet oceniać osiągnięć tak wczesnej wersji przeglądarki jaką jest beta 1. Z postów umieszczonych w blogu WaSP wynika iż walczący o zgodność ze standardami członkowie projektu są bardzo zadowoleni z planów IE7 i efektów rozmów prowadzonych z Microsoftem.

© dobreprogramy
s