reklama

[IFA 2015] Acer Predator 8 GT-810: atomowy tablet do gier rywalem Shielda?

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Podczas trwających właśnie targów Internationale Funkausstellung Berlin, Acer zaprezentował wreszcie długo wyczekiwany tablet Predator. Urządzenie, którego pełna nazwa to Predator 8 GT-810, jest o tyle interesujące, że producent reklamuje go jako „tablet dla graczy”. Sęk w tym, że wykorzystane w nim podzespoły są jak na taki sprzęt dość osobliwe.

Acer Predator jest postrzegany jako rywal dla gamingowego tabletu NVIDIA SHIELD – i nie odbiega od niego ani ceną, ani rozmiarami. Oba urządzenia mają ekran o przekątnej 8 cali i rozdzielczość 1920×1200 pikseli (WUXGA), oba działają po kontrolą Androida 5.1 Lollipop, oba dysponują 2 GB RAM, oba też kosztują mniej więcej tyle samo. Cenę tabletu Acera ustalono na 349 euro (ok. 1500 zł), tymczasem SHIELD, gdy jeszcze był dostępny na rynku kosztował 1300 zł za wersję standardową Wi-Fi i 1600 zł za wersję z modemem LTE.

Różnica tkwi w procesorze. Acer zdecydował się wykorzystać procesor Intel Atom x7-Z8700, taki sam jak w microsoftowym tablecie Surface 3, podczas gdy w tablecie Nvidii zastosowano czip Tegra K1. Tegoroczny układ Intela wykonany jest już w procesie 14 nm, oferuje cztery rdzenie Silvermont i zintegrowaną grafikę gen7 z 16 jednostkami wykonawczymi. O dziwo, wydajność tego Atoma nie ustępuje tak wiele wynikom osiąganym w benchmarkach przez Tegrę K1 – w 3DMarku Ice Storm Unlimiter Atom uzyskuje ok. 25 tys. punktów (w Surface 3), podczas gdy SHIELD ponad 30 tys. punktów.

Pozostałe parametry Predatora nie zaskakują. 64 GB pamięci masowej flash NAND, rozszerzalnej za pomocą kart microSD, Wi-Fi 802.11n i Bluetooth 4, przednia kamerka 2 Mpix, tylna 5 Mpix, głośniki stereo oraz złącze microUSB. Całość ma rozmiary 218×127×8,7 mm i waży 350 gramów.

Tablet Acera pojawił się na pewno w dobrym momencie – SHIELD jest dziś praktycznie niedostępny na rynku pierwotnym, po tym jak NVIDIA wycofała ze sklepów prawie wszystkie niesprzedane egzemplarze, by przeprowadzić bezprecedensową w skali akcję wymiany modeli z wadliwymi akumulatorami. Pozostałe parametry świadczą raczej na jego niekorzyść. Słabsza grafika, biblioteka gier ograniczona tylko do tytułów na wszystkie Androidy, znane problemy z wydajnością wielu gier na Androidzie x86 oraz brak specjalnego kontrolera – to raczej nie jest recepta na idealny tablet gamingowy.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama