[IFA 2015] Acer Revo Build, czyli modularny pecet z klocków

Strona główna Aktualności

O autorze

Współczesna architektura PC jest w dużym stopniu modularna, jednak wykorzystanie tej modularności wymaga umiejętności, których zwykli użytkownicy często nie mają. To wciąż nie jest składanie komputera z klocków. W zeszłym roku pomysł na taki „klockowy” sprzęt przedstawiła firma Razer, ale ambitne wzornictwo Projektu Christine do tej pory się nie zmaterializowało. Swoje pecetowe klocki przedstawił za to podczas tegorocznych targów Internationale Funksausstellung w Berlinie tajwański Acer. Pecety z serii Revo Build nie wyglądają tak spektakularnie jak pomysły Razera, ale przynajmniej nie tylko wyglądają, ale też działają.

Revo Build Series określany jest przez Acera jako modularny mini-PC, który pozwala na łatwą rozbudowę za pomocą modułów, określanych przez firmę jako „bloki”. Dołączając takie bloki do jednostki głównej, rozszerzamy jej możliwości bez bawienia się kabelkami i szukania śrubokrętów.

Bloki budowane są na planie kwadratu o boku 125 mm i maksymalnej objętości 1 dm3 (tj. 1 litra). W podstawowym bloku M1-601 znajdziemy płytę główną z procesorem (do wyboru są procesory z serii Intel Celeron lub Pentium) i 8 GB RAM. Pamięć operacyjną można rozszerzyć klasycznie, otwierając obudowę bloku podstawowego po odkręceniu jednej śrubki. Wszystko inne przychodzi już w blokach. Magnetyczne sprzęgi łączą je ze sobą mechanicznie, elektryczne połączenie zapewniają sprężyste igły (tzw. pogo pins). Sądząc po ich układzie, możemy tu mieć do czynienia ze złączem Thunderbolt w autorskiej formie.

Jednym z pierwszych bloków, jakie zostały udostępnione, są dyski twarde o pojemności 500 GB i 1 TB. Niebawem pojawi się blok audio, zawierający m.in. głośniki i mikrofon, oraz blok ładowania bezprzewodowego, który pozwoli na ładowanie położonych na nim smartfonów. W przyszłości pojawiać się będą kolejne bloki do rozbudowy zestawu. Trwają też prace nad blokiem graficznym i projektorem wideo.

Ten ciekawy komputerek przygotowywany jest póki co wyłącznie na rynek europejski i chiński, zadebiutuje u nas już w październiku, a cena za startową jednostkę wyniesie 199 euro.

© dobreprogramy