IFA: nowe podejście do zakrzywionych ekranów – Samsung Note Edge zmienia interfejs Androida

Strona główna Aktualności

O autorze

Klienci mogą już być zmęczeni – odróżnienie od siebie kolejnych modeli smartfonów staje się coraz trudniejsze, a mało kto pamięta, ile to akurat gigaherców ma w procesorze, czy ile megapikseli w matrycy kamery. Nie może być inaczej, skoro zdecydowana większość smartfonów niczym się od siebie istotnym konstrukcyjnie nie różni. W tej homogenicznej przestrzeni wyróżniają się dziś dwa urządzenia: kanadyjski BlackBerry ze swoim Passportem o kwadratowym ekranie, oraz koreański Samsung, który dziś pokazał (ku zaskoczeniu wszystkich) Galaxy Note Edge, z ekranem o zakrzywionej krawędzi.

Pierwszym modelem smartfonu Samsunga o zakrzywionym wyświetlaczu był oczywiście Galaxy Round, dość niszowy, by nie powiedzieć eksperymentalny model – ale nie o takie zakrzywienie płaszczyzny wyświetlacza w Edge chodzi. Tu płaski ekran zachodzi na prawą krawędź telefonu, zwiększając w ten sposób rozmiar wyświetlacza o 2560x160 pikseli. To aktywna powierzchnia, której podstawowym wykorzystaniem będzie wyświetlanie nowego elementu interfejsu użytkownika – bocznego paska.

Prawdziwie „boczny” w tym wypadku pasek o nazwie Revolving UX pozwoli zaoszczędzić powierzchnię ekranu, przejmując na siebie rozmaite wirtualne przyciski, powiadomienia i widżety, by pozostawić uruchomionym aplikacjom całą „przednią” powierzchnię. Do paska dostęp będą miały nie tylko aplikacje Samsunga, ale też oprogramowanie niezależnych programistów, korzystających z udostępnionego im SDK.

Niestety pod pozostałymi względami Note Edge nie wnosi już nic specjalnego, to praktycznie te same komponenty co w Galaxy Note 4. Warto zauważyć jednak, że Samsung skorzystał tu tylko z procesora konkurencji – sercem urządzenia jest czterordzeniowy układ SoC Qualcomm Snapdragon 805 z GPU Adreno 420. Nie będzie wersji Edge na bazie Exynosa. Do tego dochodzi 3 GB RAM, 32 lub 64 GB pamięci masowej flash NAND (plus to, co dodamy przez kartę microSD) i bateria o nieco mniejszej niż w Note 4 pojemności, tj. 3000 mAh.

Do tego dochodzi czip radiowy z Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, NFC, i Bluetoothem 4.1, odbiornik GPS/GLONASS, czujnik podczerwieni, czujnik gestów, akcelerometr, barometr, czujnik linii papilarnych i tętna. Całe urządzenie waży 174 gramy i ma wymiary 151,3 x 82,4 x 8,3mm. Rynkowy debiut spodziewany jest jeszcze na ten rok, w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej i białej. Można spodziewać się, że będzie droższy od zwykłego Note 4, wycenionego na 750 euro.

© dobreprogramy
s