IIS bliżej Apache niż kiedykolwiek

Strona główna Aktualności

O autorze

W sierpniu pisaliśmy o rosnącej dynamice wzrostu udziału usług Internet Information Services w rynku serwerów internetowych przy jednoczesnej słabnącej popularności konkurencyjnego serwera Apache. Z badań firmy Netcraft wynika, że IIS wbudowany w systemy rodziny Windows Server konsekwentnie umacnia swoją pozycję, a oglądając październikowe dane można dojść do wniosku, że jeszcze nigdy dotąd obu rozwiązań nie dzieliła tak niewielka różnica.

Z wykonanego przez Netcraft październikowego badania ponad 142 milionów stron (ponad 7 milionów więcej, niż we wrześniu) wynika, że IIS posiadał 38,23% udział wśród aktywnych witryn. Jest to miesięczny przyrost dokładnie o 1,60%. Z drugiej strony Apache, wciąż lider w rankingu, uzyskał wynik na poziomie 45,75% - jednak był to rezultat o 2,03% niższy, niż we wrześniu. Przekładając to na ilość różnica wynosi w tej chwili zaledwie pięć milionów witryn.

Trzecie miejsce zajmuje tradycyjnie Google z 9,76% udziałem w aktywnych witrynach (wzrost o 0,65%). Miejsce czwarte i piąte przypada odpowiednio serwerom lighttpd (0,40% - brak zmian od ubiegłego miesiąca) oraz Sun (0,25%, spadek z poziomu 0,31%).

© dobreprogramy