reklama

IIS coraz szybciej goni Apache

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Serwer WWW Internetowych usług informacyjnych (IIS) wbudowany w serwerowe systemy Windows znów poczynił milowy krok na drodze do pokonania swojego najpoważniejszego konkurenta - Apache.

Najnowsze sierpniowe statystyki publikowane przez serwis Netcraft pokazują, że udział serwera Microsoft w rynku wzrósł o 1,4% (ponad 2,6 miliona witryn), zaś udział Apache spadł o 1,7% (strata blisko miliona witryn). W badaniu łącznie sprawdzono ponad 128 milionów witryn. Po uwzględnieniu tych danych w ogólnej klasyfikacji nadal prowadzi Apache z 48% udziałem w rynku i 65 milionami witryn. Tuż za nim jest Microsoft IIS - 34% i 43 miliony witryn. Trzecie miejsce zajmuje Google z wynikiem 569 tysięcy witryn, co daje prawie 4,5%. Dalej uplasował się serwer Sun, lighttpd i Zeus z wynikami poniżej 2%.

Analizując dane z poprzednich badań można dojść do wniosku, że Apache powinien czuć się coraz bardziej zagrożony. Jeszcze w listopadzie 2005 roku miał on aż 71% udziału w rynku, a jego konkurent IIS - zaledwie 20%. Ta ogromna przewaga stopniowo, ale zdecydowanie topniała i teraz wynosi jedynie 12%. Jeśli serwer Microsoft będzie nadal zyskiwał rynek z podobnym tempem, to można spodziewać się pokonania Apache w 2008 roku. Spory wpływ może mieć na to zbliżająca się premiera Windows Server 2008 i jego IIS w nowej wersji 7.0.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama