IIS szturmuje fortyfikacje Apache

Strona główna Aktualności

O autorze

Udział Internet Information Services (IIS) w rynku serwerów WWW wzrósł dramatycznie kosztem konkurecyjnego Apache'a po tym, jak największy rejestrator domen internetowych przeprowadził migrację swojej platformy. Microsoft zyskał tym samym 4,7% rynku serwerów WWW przy jednoczesnym spadku udziału Apache aż o 5,9% - jak zauważa Netcraft, jest to rekordowa zmiana w ciągu jednego miesiąca.

Odpowiednie dane statystyczne wraz z komentarzem można znaleźć na witrynie Netcraft. W skrócie - GoDaddy, reklamujący się jako największy akredytowany przez ICANN rejestrator domen, przemigrował ponad 3,5 miliona witryn pracujących dotychczas pod kontrolą systemów Linux na platformę Windows Server 2003 stając się tym samym największym dostawcą usług hostingowych realizowanych w oparciu o technologie Microsoft (według liczby obsługiwanych domen).

Migracja GoDaddy pokazuje, jak bardzo przy ocenie podobnych statystyk należy zwrócić uwagę na metodologię. Badania rynku serwerów WWW realizowane przez Netcraft opierają się bowiem na podejściu ilościowym, a nie jakościowym - Netcraft analizuje po prostu liczbę domen obsługiwanych przez poszczególne serwery nie zwracając uwagi na to, jaki ruch one generują, czy są to witryny komercyjne, domowe, amatorskie i czy w ogóle są do czegokolwiek poza spekulacją domenową wykorzystywane. Badania uwzględniające element jakościowy prowadzi między innymi firma Port80 Software i już od dawna wynika z nich, że w rynku wymagających zastosowań komercyjnych IIS ma udział na poziomie przekraczającym 50% i cieszy się zaufaniem ponad połowy z tysiąca największych firm na świecie według rankingu Fortune. Oczywistym jest, że to co nadaje się dla korporacji niekoniecznie musi także nadawać się dla amatorskiej sieci blokowej, warto jednak zwrócić uwagę że oferta licencyjna Microsoft jest w tym zakresie bardzo zróżnicowana, oprócz edycji Enterprise platformy Windows Server użytkownicy mogą wybierać pomiędzy tańszymi rozwiązaniami SBS lub Web Edition - które wykorzystują przecież tą samą technologię, o której mowa w powyższych zestawieniach. Warto o tym pomyśleć, tym bardziej że kolejna wersja IIS 7 zapowiada się wręcz fenomenalnie - to prawdodpobnie ona była jednym z istotnych czynników wpływających na decyzję GoDaddy.

© dobreprogramy
s