06.06.06 - IPv6 Day

Strona główna Aktualności

O autorze

Z datą zawierającą trzy szóstki wiążą się różne skojarzenia ale dla użytkowników IPv6 oznacza on wycofanie eksperymentalnej sieci 6Bone.

IPv6 jest protokołem, który ma zastąpić używany obecnie w Internecie i sieciach lokalnych protokół IPv4. Jednym z powodów jego wprowadzenia jest dosyć niska liczba adresów IPv4, które powoli się wyczerpują. Dlatego np. w Chinach wiele sieci wykorzystuje tylko IPv6. Ogromna ilość dostępnych adresów IPv6 (340282366920938463463374607431768211456) pozwala na bezpośrednie podłączenie do sieci praktycznie każdego urządzenia, nie tylko komputerów i to bez stosowania rozwiązań takich jak NAT, gdzie za jednym adresem publicznym kryje się sieć lokalna z adresami prywatnymi. Ponadto w IPv6 wprowadzono wiele ulepszeń, m.in. w zakresie bezpieczeństwa.

W 1996 roku utworzono sieć 6Bone, która miała pomóc we wdrażaniu nowego protokołu. Dziś, po dziesięciu latach sieć kończy swoją działalność a jej klasa adresowa 3ffe::/16 wracają do IANA i nie powinny być używane. Użytkownicy powinni przejść na adresy produkcyjne przyznane przez rejestratorów. Od północy naszego czasu ircowe serwery *.irc.pl nie wpuszczają już użytkowników z sieci 3ffe::/16.

Protokół IPv6 choć ma już kilka lat i wiele zalet to wdrażany jest bardzo powoli. Przyczyną jest ogromne rozpowszechnienie IPv4, który od dawna króluje wśród urządzeń i aplikacji sieciowych. W przypadku większości użytkowników niemożność korzystania z IPv6 jest spowodowana, że dostawcy Internetu z reguły nie oferują dostępu do tego protokołu, szczególnie dla użytkowników indywidualnych (Neostrada), co powoduje konieczność korzystania z tuneli. Wsparcie ze strony programowej wygląda dużo lepiej. IPv6 jest wspierane przez Windows, Linuksa i inne systemy. Pojawia się też coraz więcej programów obsługujących IPv6.

Film z Channel9, w którym Lee Bandy opowiada o IPv6

© dobreprogramy
s