IPv6 na sześciu głównych serwerach DNS

Strona główna Aktualności

O autorze

Ważny dzień dla protokołu IPv6 - ICANN, organizacja zajmująca się między innymi zarządzaniem domenami najwyższego poziomu uaktualniła sześć z trzynastu głównych serwerów DNS o adresy IPv6. Oznacza to, że nareszcie dwa komputery posiadające tylko adresy nowej generacji mogą porozumieć się przy pomocy nazw bez odpytywania serwerów DNS protokołem IPv4.

Oczywiście nie wszystkie witryny internetowe są dzisiaj osiągalne za pomocą adresów IPv6, a jeśli już, to nie wszystkie posiadają zgodne z nowym protokołem serwery DNS. Przykładem serwisu w pełni przystosowanego do obsługi IPv6 jest witryna RIPE NCC, organizacji odpowiedzialnej za przydzielanie adresów w Europie.

Jakie jest faktyczne zainteresowanie odpytywaniem serwerów DNS via IPv6? Dla przykładu serwer główny K otrzymuje około 100 zapytań dla IPv6 na sekundę, podczas gdy zapytań dla adresów starszej wersji jest w tym samym czasie około 9 tysięcy. Różnica jest ogromna, ale jakby nie patrzeć, to jednak ponad jeden procent. Świadczy to o tym, że użytkowników IPv6 nie można już postrzegać jako błąd statystyczny, a ich liczba stale rośnie.

© dobreprogramy