Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Android ROM - Odex czy Deodex?

Każdy który choć raz poszukiwał romu Androida do swojego urządzenia (tabletu, telefonu) spotkał się z takimi oznaczeniami - ale co one znaczą?

Od początku

Aplikacje systemowe Android (znajdujące się w system/app) posiadają standardową formę *.APK. Czasami w celu poprawy prędkości uruchamiania, jak i działania systemu mogą one posiadać również pliki "pomocnicze" w formacie *.ODEX. Część systemowej aplikacji znajduje się właśnie w tym pliku *.ODEX. Lokalizacja system/app wygląda to mniej więcej tak:
  • Phone.apk
  • Phone.odex
  • Vending.apk
  • Vending.odex
  • itp...itd...

A Deodex?

Jak można już było się domyśleć taki ROM plików *.ODEX nie posiada, ponieważ zawartość właśnie tego pliku została umieszczona do odpowiedniego pliku *.APK (dokładniej w classes.dex w danym pliku *.APK). W tego typu ROMie lokalizacja system/app wygląda tak:
  • Phone.apk
  • Vending.apk
A jak wcześniej wspomniałem zawartość pliku *.ODEX w tym wypadku znajduje się w samym pliku *.APK - jest to rajem dla modderów, ponieważ rom DEODEX łatwiej jest modyfikować, obsługuje themesy itp.

To który mam w końcu wybrać!?!?

Telefonu używam do internetu, dzwonienia, gierek...
W tym wypadku zalecam ODEX - ponieważ jest szybszy
Chce wgrywać mody do telefonu
Stanowczo DEODEX - łatwiej się modyfikuje, ponieważ rzeczywistych plików danej aplikacji jest jeden :)
Telefon ma być jak najszybszy!
Wybierz ODEX, jest on szybszy i o wiele szybciej się uruchamia
Ja chceeeeee wgrywać theeemeeeski!!
To bierz DEODEX :)

Podsumowanie

ODEX ROM

+Jest szybszy w działaniu
+Szybciej się uruchamia
-Trudniej się go modyfikuje, i łatwiej go uceglić :(

DEODEX ROM

+Wgrywać mody na niego to chyba już potrafią dzieci z przedszkola
-Jest wolniejszy w działaniu (chociaż z jednej strony w dzisiejszych telefonach po 1ghz to nie gra takiej dużej roli)
-Wolniej się uruchamia
-Zajmuje więcej pamięci 

linux oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Marcin1147   4 #1 23.07.2013 09:34

Krótko, zwięźle i na temat ;)
Nie rozumiem tylko dlaczego sądzisz że odexa łatwiej jest uceglić?

IT-Fun   6 #2 23.07.2013 09:42

@Marcin1147
Dzięki za miłe słowa :)
Co do uceglenia to po nieudanej modyfikacji (podmianie jakiejś bardzo ważnej systemowej aplikacji) i system (zarówno ODEX jak i DEODEX) może nie wstać - Z tym że łatwiej doprowadzić do nieudanej modyfikacji ODEXA, a rom ODEX jest bardziej "odporny" - O to mi chodziło

Marcin1147   4 #3 23.07.2013 09:52

@alan207
Ok, teraz już rozumiem przesłanie ;)

jaredj   11 #4 23.07.2013 15:17

Zawsze można odpalić telefon w trybie download i wgrać czysty ROM. Czyli odceglić ;)

Songokuu   15 #5 23.07.2013 17:41

No właśnie tyle razy się przymierzałem, żeby poczytać czym się różni jedno od drugiego.
Dzięki za oszczędzenie czasu...i zwojów mózgowych :P

dragonn   11 #6 23.07.2013 17:52

Zapomniałeś o jednej ważnej rzeczy - deodex ROM-y zużywają więcej miejsca w pamięci użytkownika, może nie jest to dużo ale jednak. Wynika to z tego że w ROM deodex kod aplikacji znajduje się w plikach .apk, Android żeby sobie przyspieszyć działanie wciąga ten kod i pakuje go do dalvik-cache (/data/dalvik-cache). W przypadku ROM odex kod aplikacji systemowych znajduje się właśnie w plikach .odex i Android z nich korzysta, nie przenośni kod do dalvik-cache. Dlatego też odex się szybciej włącz, bo Android nie musi sprawdzać czy kod aplikacji systemowych jest w dalvik-cache i w ramach braku czegoś ponownie go tam przenosić. Warto dodać że można odex i deodex w pewny stopni mieszać, da się uruchomić apk odex na ROM-ie deodex i na odwrót, tylko framework nie wolno mieszać.

A co do uwaleniu telefon poprzez wgranie jakieś zmodyfikowanej apk czy framework, to przemilczę :D, telefon jest uwalony jeżeli po podłączaniu do PC nie jest wykrywany albo przy próbie włączenia nie rozświetla się ekran :D

wojtekadams   19 #7 23.07.2013 18:23

Szczerze mówiąc nigdy nie spotkałem się (albo po prostu nie zauważyłem) z tym określeniem szukając ROMów na swoje telefony z Androidem :) , ale dzięki za wyjaśnienie.

IT-Fun   6 #8 23.07.2013 18:26

@dragonn
Faktycznie, o większej pamięci używanej przez DEODEXy... ale już dopisałem dzięki ;)

A co do uwalenia telefonu:
"A co do uwaleniu TELEFONU poprzez wgranie jakieś zmodyfikowanej apk czy framework, to przemilczę :D"
a ja napisałem:
"Trudniej się go modyfikuje, i łatwiej GO uceglić :(" w odniesieniu do ROMU a nie TELEFONU

Rozumiesz, nie chodziło mi o bricka TELEFONU (że nie wejdzie w bootloader) a o brick ROMa (że Android nie ruszy) choć faktycznie można było źle zrozumieć....

dragonn   11 #9 23.07.2013 18:58

@alan207 w takim przypadku chyba bardziej się to nazywa bootloop ;).

jaredj   11 #10 23.07.2013 19:43

Uceglić telefon można jak najbardziej, ale raczej wątpliwe to w fazie programowania romu. Podczas nadpisywania bootloadera to tak...

dragonn   11 #11 23.07.2013 20:28

@jaredj w przypadku modyfikacji ROM podmienianie są tylko pliki na partycji systemowej (to jest zwykła partycja Linuksowa zazwyczaj ext4, jedynie Android montuje ją w trybie tylko-do-odczytu). W przypadku wgrywania nieoficjalnego ROM też prawdopodobieństwo jest małe, bo z partycji systemowej są po prostu usuwane wszystkie pliki i wgrywane nowe + wgranie kernel. Pod względem ryzyka uwalenia telefon to można taką kolejność wpisać, od najmniejszego do największego:

wgrywanie kernel/ROM nieoficjalnego (jak pójdzie coś nie tak zawsze mamy recovery żeby to naprawić), wgrywanie recovery, odblokowanie bootloadera, wgrywanie bootloadera, wgrywanie ROM producenta (podczas tego procesu niezależnie od stanu telefony wgrywany jest ponownie ROM, kernel, recovery i o zgrozo bootloader....).

jaredj   11 #12 23.07.2013 22:25

Wiem co nieco o flashowaniu telefoników, wgrywałem custom romy na htc wildfire, potem na galaxy s3. S3 udało mi się przywrócić do kompletnego stanu jak z fabryki, bo musiałem oddać do serwisu.
Na razie niczego nie wgrywam, znudziła mi się ciągła zabawa, ciągle coś nie działało, zawieszało się itd. Nie ma perfekcyjnego custom romu, w którym wszystko działa jak na tym od producenta.
Czytam od czasu do czasu co się wydaje, ale w ciągach komentarzy zawsze ktoś na coś narzeka.

Severus   4 #13 24.07.2013 08:43

dla mnie miui v3 na htc desire byl perfekcyjny ;)

IT-Fun   6 #14 24.07.2013 12:23

Ja na każdy swój telefon wgrywam custom ROM, wychodze z takiego założenia ze: ROM od producenta robia PŁATNI PRACOWNICY.A ze pracownik tez człowiek - też mu sie nie chcę, spieszy sie do domu itp.. I robi ROM "na odwal". A u developerów jest inaczej bo to ich pasja, zainteresowania (robia to za darmo) i dbają o swoje custom romy :)

Autor edytował komentarz.
  #15 25.07.2013 10:09

No Alan nie wiem, mam Xperie Arc S i testowałem na Niej chyba z 20 romów, w każdym coś nie działało, coś było nie tak,z czasem wolniej działały, po jakimś czasie pokazywały się dziwne bugi itd. Np co z tego że CM chodzi dobrze i ma dużo przydatnych rzeczy, skoro HDMI już w nim nie działa itd by wymieniać, aktualnie siedzę na najpopularniejszym ROMie na mój telefon i nie mogę powiedzieć że jest wolny od bugów, w przeciwieństwie do softu producenta. Według mnie w wypadku romów duże znaczenie ma popularność telefonu, ponieważ im więcej ludzi go ma tym większe zainteresowanie ROMami na nie od strony konsumentów i developerów. Niektórzy pewnie robili ROM tylko dla sb, ale stwierdzili że go gdzieś wrzucą i okazuje się że znajdą się na niego chętni. Poza tym ta praca nie jest całkowicie za darmo, bo wszystkie romy jakie ściągałem były z serwisów gdzie przed pobraniem były wyświetlane reklamy, na których zarabiał i serwis i developer, jednak jak wiemy nie są to jakieś góry pieniędzy, ale zarobki w skali rosną drastycznie razem z ilością downloadów i jeżeli ma się kilka tysięcy ściągnieć to psie pieniądze to już nie są.

IT-Fun   6 #16 25.07.2013 18:30

@Sajon
Być może miałeś pecha co do romów - u mnie zwykle customy lepiej śmigały niż stocki, chociaż wyjątki też się zdarzają - jak mówisz (piszesz ;)) zależy to od popularności telefonu, u mnie na HTC HD2 wiele romów Android pięknie działa, a ten telefon chyba każdy zna (ze względu na multiplatformowość)

  #17 28.07.2013 19:58

Jak natywnie kompilować oprogramowanie na telefon z Androidem, by pominąć całą tą szajsowatą emulację?

zonda26   1 #18 28.07.2013 22:12

Również użytkuję HTC HD2 i zarówno Odex jak i Deodex działały bardzo dobrze.

  #19 29.01.2014 20:34

wiecie może jak wgrać taki odex??

IT-Fun   6 #20 31.01.2014 14:09

Zależy jaki posiadasz sprzęt. W każdym tablecie/telefonie ROMy wgrywa się inaczej - instrukcji instalacji dla Twojego modelu znajdziesz na anglojęzycznym forum xda-developers.com

  #21 08.02.2015 23:20

Przez kupię lat byłem posiadaczem Sony, przeszedłem różne Xperie i pamiętam, że tam liczy się każdy bajt pamięci. Po instalacji nosiłem wszystko co nie było mi niezbędne, odexowałem apki. Na szczęście Przesiadlem się na Samsunga, mam dużą rezerwę pamięci, częste aktualizacje ROM, reszty zalet nie wspomnę. MOŻE za dwa lata, jak pojawi się jakiś android 8 albo 10 i poczuje, że mój telefon zaczyna minimalnie zwalniać na tym, pomyślę o odexowaniu.

  #22 16.02.2016 15:15

Dziecko, Uceglić to hord Brick , a to o czym Ty mówisz to Bootlop , telefon się uruchamia tylko do LOGO i na tym poprzestaje swoje uruchamianie.:)

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.