Instalacja sterowników wcale nie musi być utrapieniem!

Ponowna instalacja systemu Windows może przysporzyć swoim użytkownikom wiele problemów. Oprócz instalacji i konfiguracji systemu, należy także dokonać instalacji dodatkowych aplikacji i sterowników, mających wpływ na stabilność i funkcjonalność naszej platformy. Szczególnie sterowniki mogą sprawić wiele kłopotów, gdyż muszą być one dopasowane do konkretnej wersji systemu operacyjnego oraz posiadanego przez nas sprzętu, a ponadto sam Windows nie podpowiada jakie sterowniki będą dla nas odpowiednie. Okazuje się jednak że możliwe jest bezproblemowe wyszukanie sterowników, bez potrzeby zagłębiania się w, często zawiłą, specyfikację techniczną podzespołów komputera.

Wyszukiwanie sprzętu po numerach VEN i DEV

Nawet jeżeli system Windows nie potrafi wykryć nazwy urządzenia (Nieznane urządzenie) to w dalszym ciągu odczytuje z niego pewne informacje. Jednymi z takich informacji są numery Device ID (DEV) oraz Vendor ID (VEN). Są to zapisane w systemie szesnastkowym kody umożliwiające zidentyfikowanie odczytanie producenta oraz modelu urządzenia. Dane dotyczące modeli urządzeń oraz powiązanych z nimi numerami VEN i DEV są powszechnie dostępne w Internecie.

Odczytywanie VEN i DEV

Aby odczytać identyfikatory sprzętu będziemy musieli skorzystać z wbudowanego w Windows narzędzia Menedżer urządzeń. Uruchomienie tego narzędzia możemy zainicjować wpisując w menu Start devmgmt.msc. Następnie klimamy prawym przyciskiem myszy na Uruchom jako administrator i po dokonaniu autoryzacji mamy dostęp do listy wszystkiego sprzętu zainstalowanego w komputerze. Wyszukujemy na nim sprzętu do którego nie mamy sterowników (zwykle są wylistowane w zakładce Inne urządzenia).

Następnie z menu kontekstowego naszego urządzenia wybieramy Właściwości--->Szczegóły--->Identyfikatory sprzętu. Naszym oczom pokażą się szczegółowe informacje dotyczące sprzętu, nas jednak interesują czterocyfrowe numery znajdujące się po ciągu VEN_ i DEV_.

Numery zaznaczone na zielono i czerwone zapisujemy. Następnie korzystając ze strony pcidatabase.com wyszukujemy Device ID lub Vendor ID.

Po wpisaniu odpowiedniego numeru w konkretne pole wyszukiwania wyświetlają nam się wszystkie pozycje pasujące do danego terminu wyszukiwania. Wyszukujemy wówczas drugi numer i wówczas dysponujemy już pełną nazwą urządzenia.

Wyszukiwanie oprogramowania sterownika dla urządzenia.

Po tym jak dysponujemy pełną nazwą urządzenia możemy z łatwością przystąpić do wyszukiwania odpowiedniego sterownika. Odpowiednie oprogramowanie wyszukamy w Google poprzez wpisanie "<nazwy_urzadzenia> <wersji_systemu> driver", przykładowo "Intel 82566DM Gigabit Ethernet Adapter vista driver". Pierwsze wyniki w Google przekierują nas na stronę producenta lub na inne zaufane strony zawierające sterowniki do pobrania, takie jak driverscape.com.

Instalacja oprogramowania sterownika

Większość sterowników posiada własny instalator, który za nas instaluje sterownik w systemie oraz łączy sterownik z urządzeniem. Wystarczy wypakować archiwum ze sterownikiem, jeżeli został on wczesniej spakowany i uruchomić plik setup.exe. Następnie postępujemy według wskazówek instalatora.

Instalacja oprogramowania sterownika bez użycia instalatora

Niektóre (szczególnie starsze) sterowniki mogą nie posiadać dedykowanego instalatora. W takim wypadku należy przejść ponownie do Menedżera urządzeń, z menu kontekstowego naszego urządzenia wybrać Właściwości--->Sterownik--->Aktualizacja sterownika. Następnie wybieramy wyszukanie oprogramowanie sterownika z określonej lokalizacji, gdzie wybieramy katalog z wypakowanymi plikami sterownika. Po chwili sterownik urządzenia zostanie zainstalowany!

Wideoporada IT-Fun™