Krok po kroku: Tworzymy skrzynki pocztowe we własnej domenie!

W dzisiejszych czasach konto pocztowe może założyć niemalże każdy, i to całkowicie za darmo! Użytkownik otrzymuje wówczas do dyspozycji skrzynkę <nazwa>@<domena_dostawcy>, wraz z podstawowymi ustawieniami i usługami takimi jak filtry antyspamowe czy możliwość tworzenia folderów lub etykiet. Dla większości to w zupełności wystarczy, ale problemy zaczynają się dopiero wtedy gdy chcemy do utworzenia skrzynki wykorzystać naszą domenę internetową. Okazuje się wówczas że dostawców oferujących konta we własnej domenie jest naprawdę bardzo mało. Wśród nich znajdziemy zarówno płatne oferty od firm takich jak Google czy Microsoft, jak i bezpłatne takie jak anglojęzyczny pakiet usług od Zoho, którym pomoże nam w utworzeniu takiej skrzynki!

No to zaczynamy!

Naszą przygodę z Zoho zaczniemy dość zwyczajnie, czyli standardową procedurą rejestracyjną - podajemy adres e-mail (Tak, do założenia maila wymagany jest mail...), hasło i kod weryfikacyjny CAPTCHA. Następnie na podaną pocztę nadchodzi potwierdzenie (też nic nowego). Po wykonaniu tych czynności możemy korzystać ze wszystkich usług jakie oferuje nam
Zoho.

...my jednak dzisiaj zajmujemy się tylko pocztą elektroniczną...

... i w związku z tym z głownego panelu konta przechodzimy do aplikacji Mail, klikając TRY NOW pod jej nazwą

Zostaniemy wtedy przeniesieni do okna konfiguracji nowej skrzynki, zaczynając od wybrania planu płatności. Możemy także wybrać darmową wersję LITE, która zezwala na utworzenie maksymalnie dziesięciu skrzynek w jednej domenie, oraz oferuje 5GB przestrzeni dyskowej. Cóż, darowanemu koniowi nie patrzy się w zęby :-)

Następnie musimy podłączyć posiadaną domenę internetową do konta. W celach wpisu zarejestrowałem testową domenę testdp.tk u znanego już nam rejestratora dot.tk

Potem jeszcze potwierdzamy konfigurację naszego konta i zabieramy się za....

...weryfikację własności domeny...

...którą możemy dokonać na trzy różne sposoby. Ale od początku: weryfikacja domeny jest wymagana, w celach bezpieczeństwa. Przecież gdyby nie było takowych zabezpieczeń, to każdy człowiek mógłby tworzyć sobie skrzynki we własnych domenach (Mam na sprzedaż 5 kont pocztowych z domen: dobreprogramy.pl i microsoft.com. Chce ktoś? ;-) ) Przechodząc do sedna sprawy własność możemy skontrolować na trzy różne sposoby:

 • 1. Wysyłając na serwer domeny plik weryfikacyjny w formacie HTML (metoda którą osobiście preferuję)
 • 2. Dodając do ustawień domeny rekord CNAME z wygenerowanym przez system identyfikatorem
 • 3. Dodając do ustawień domeny rekord TXT
 • Metoda 1 (plik HTML)


  • Logujemy się na konto FTP serwera na który działa nasza domena.
  • W głównej ścieżce tworzymy folder zohoverify.
  • Ze strony weryfikacji zapisujemy plik verifyforzoho.html, który następnie wrzucamy do nowo utworzonego katalogu.
  • Wracamy na stronę weryfikacyjną i klikamy Verify.

  Metoda 2 (CNAME)


  • Logujemy się do panelu konfiguracyjnego domeny.
  • Do pierwszego pola (zwykle nazwanego alias, nazwa, adres CNAME, rekord CNAME - zależnie od rejestratora), wprowadzamy nasz identyfikator ze strony weryfikacyjnej.
  • Do drugiego pola, zwykle nazwanego wartość wpisujemy zmverify.zoho.com.
  • Wracamy na stronę weryfikacji i klikamy Verify.

  Metoda 3 (TXT)


  • Logujemy się do panelu konfiguracyjnego domeny.
  • Do pierwszego pola nazwanego zwykle nazwa wpisujemy @, lub zostawiamy je puste, jeżeli panel konfiguracji nie zapisuje ustawień.
  • Do drugiego pola (wartość) wpisujemy zoho-verification=zmverify.zoho.com.
  • Wracamy na stronę weryfikacyjną i klikamy Verify.

  Tworzymy pierwsze konto!

  Po weryfikacji możemy już utworzyć pierwszą skrzynkę pocztową! W moim wypadku będzie to testowapoczta@testdp.tk (proszę tylko nie spamujcie! ;-) ) Będzie to konto administracyjne, z poziomu którego będziemy mogli tworzyć kolejne skrzynki (maks. 10 w wersji LITE), a zrobimy to z kolejnego etapu konfiguracji usługi. Będzie można jednak zrobić to później za pomocą panelu ustawień.

  Dalszy etap konfiguracji usługi pozwala nam na stworzenie tzw. grup. Pozwalają one między innymi na rejestrację grupowej skrzynki, czyli takiej z której korzysta więcej niż jedna osoba, na przykład w wypadku kiedy chcemy utworzyć oficjalną pocztę pomocy technicznej firmy.

  Konfiguracja domeny

  Aby móc odbierać wiadomości z naszych skrzynek należy jeszcze wykonać ostatnią (obiecuję, że już naprawdę ostatnią!) czynność, polegającą na dopisaniu rekordów przepływu wiadomości w panelu konfiguracyjnym naszej domeny. W tym celu (procedura może się różnić, zależnie od rejestratora domena:


  • Tworzymy rekord MX. Do jego pola "nazwa" wpisujemy @ lub zostawiamy je puste jeżeli panel nie zezwala na zapisanie ustawień. Do pola "wartość" wpisujemy mx.zohomail.com, natomiast do pola "priorytet" wpisujemy 10, a jeżeli takie pole nie istnieje - wpisujemy 10 w polu "wartość" przed mx.zohomail.com
  • Tworzymy rekord MX. Do jego pola "nazwa" wpisujemy @ lub zostawiamy je puste jeżeli panel nie zezwala na zapisanie ustawień. Do pola "wartość" wpisujemy mx.zohomail.com, natomiast do pola "priorytet" wpisujemy 20, a jeżeli takie pole nie istnieje - wpisujemy 20 w polu "wartość" przed mx2.zohomail.com
  • [Krok niewymagany, ale zalecany] Tworzymy rekord TXT. Do pola "nazwa" wpisujemy @ lub zostawiamy je puste jeżeli panel nie zezwala na zapisanie ustawień. Do pola wartość wpisujemy natomiast v=spf1 mx include:zoho.com ~all

  Cała konfiguracja powinna wyglądać w ten sposób:

  "To już jest koniec, nie ma już nic...."

  Po zamknięciu kreatora konfiguracji możemy już dostać się do interfejsu poczty za pomocą adresu https://www.zoho.com/mail/login.html. Podajemy w formularzu wpisujemy nowy adres e-mail, oraz hasło utworzone przy rejestracji.

  Po przejściu na pocztę polecam zapoznać się z dwoma panelami ustawień (tak, są aż dwa, trochę jak w Windows 8 ;-) )

  A także uruchomić weryfikację telefoniczną (przy zalogowaniu do konta na telefon wysyłany jest SMS z kodem, który należy wprowadzić na stronę).

  Na koniec pytanie do administracji: czy planuje się wprowadzenie "bolda" na naszym blogu? Nie ukrywam że przydałaby się takowa funkcjonalność.