Moja niesamowita przygoda z tunerem DVB-T od Manty

Wstaję rano jak zwykle, dzień nudny jak zwykle, nic się nie zapowiadało. Do czasu kiedy naszła mnie myśl:

A... może dziś zaaktualizuję sobię mój tuner. Softa mam już starego to wypadało by go odświeżyć

Jak pomyślałem tak zrobiłem. Teraz tego żałuję. Ale od początku:

Poszukiwanie aktualizacji

Gdzie najlepiej szukać aktualizacji do wszelakich urządzeń? Tak, właśnie na stronie producenta. W moim przypadku oprogramowanie do tunera znalazłem na oficjalnym forum producenta czyli na http://www.manta.info.pl/forum/. Tam też zacząłem poszukiwania. Znalazłem podforum dla mojego tunera a tu:

Na tropie zaginionego numeru seryjnego

Miałem dwie opcję: poszukanie numeru seryjnego na pudełku lub...... entliczek pętliczek (...)
Przeglądając dalej forum natrafiłem na straszną informację która wywołała "niechęć" do dalszej aktualizacji:

Na moje nieszczeście "niecheć" ta nie była w stanie pobić "emocji" przy wgrywaniu mojego softu. Ale jednak spowodowała uczucie niepepwności. Dlatego też poszukałem tego numeru seryjnego na pudełku od tunera. Nie było to trudne informację tą znalazłem na jednym z boków opakowania. Mój numer seryjny nie zaczynał się na DVBT02J/DVBT02SMD dlatego też ściągnąłem pierwszą wersje.

Przygotowywanie pendrive-a

Aby wgrywać aktualizację do tunerów (do wszystkich) potrzebujemy pustego pendrive-a sformatowanego w FAT32. Dlatego też po backupie danych z pena i formacie w odpowiednim systemie plików wrzuciłem plik "usb_upgrade_all_flash.bin" (soft).

I zaczynamy "aktualizację właściwą"!

Po wszystkich operacjach "przygotowawczych" czyli poszukanie oprogramowania, formatowanie pendrive-a, zrobiłem to. Włożyłem pendrive-a do gniazda usb w Mancie. Następnie do moich dłoni wziąłem pilot i kolejno wchodzę:Menu>System>Aktualizacja tunera>Przez USB. Teraz ostatnie naciśnięcie OK.... i teraz można patrzeć tylko jak żołty pasek postępu leci po niebieskim ekranie. Ten niebieski ekran przerażał mnie jeszcze bardziej (wyglądał jak BSoD, a z BSoD-em mam niestety złe wspomnienia). Po chwili aktualizacja się zakończyła i tuner się normalnie uruchomił.

"Znowu się baterie z pilota wyładowały"

Próbuje wejść w Menu ale...nic się nie dzieje. Naciskam przełącznik programów (ustawienia się nie resetują po wgrywaniu softa w tych tunerach. Naciskam nerwowo wyłącznik, potem wszystkie guziki ale...NIE DZIAŁAJĄ. No dobra ale mam przecież jeszcze przyciski na dekoderze. ALE ONE TEŻ NIE DZIAŁAJĄ. Nawet lampka zasilania się nie świeciła. Nic... Dlatego też rozpoczełem rozmyślania co zrobiłem źle: Numer ser. dobry, wszystko wg instrukcji. Może to jedna ze zmian w tej aktualizacji???. I tak przez następne dwa dni szukałem po forach co robić. Nowy soft by pomogł. Aaaaha. Tylko aby wgrać nowy firmware jeżeli nie mam dostępu do menu tunera?!?!. Wymusić aktualizację? I z tym oto zapytaniem wyszłem do Was czytelników na forum DP:

Nie dostałem zadawalającej odpowiedzi:

Ale jednak lepsza taka odp. niż żadna. A na serwisowanie nie było pieniędzy więc..... na razie oglądamy tylko ATM Rozrywka (na tym kanale robiłem aktualizację). Na forum Manty też nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie :(.

Skombinujemy pilota do tego softu:)

Na szczeście w Internecie znalazłem poradę by załatwić pilot do tego softu. Na początku wydawało mi się to nienormalne żeby do urządzenia nie działał dedykowany pilot a inny tak.....no ale nic też nie miałem do stracenia. Tak więc po podejściu do kilku kolegów załatwiłem kilka pilotów i po powrocie do domu robimy kupki:

 • 1.Na piloty które nie zostały przetestowane
 • 2.Na piloty które zostały przetestowane i nie działają
 • 3.Na piloty które zostały przetestowane i działają

 • Po kilkunastu minutach testów działał tylko jeden od dekodera Strong. Wszystkie funkcje normalnie działają a sam pilot wyglądał identycznie tak samo jak mój orginalny. Ale pilota nalezało oddać więc przygotowany wcześniej na pendrivie soft dla nr.ser z J/SMD (bo jak dla zwykłych seryjnych nie działał to innego wyjścia nie było) wrzuciłem mu w pamięć:).
  Aktualizacja przebiegła tak samo jak wcześniej...

  I miała ten sam rezultat :C

  Po wgrywaniu softa dekoder na szczęście sie uruchomił. Ale i tak nic nie działało z wyjątkiem pilota Stronga :[. Zawiedziony zacząłem buszować w Internecie i dawać mu w kość (flash, oczywiście) każdy soft jaki znalazłem na swojej drodze. Ale przy każdej aktualizacji wyskakiwał ten sam komunikat:

  Software upgrade error

  i dekoder się resetował. Nie działały nawet softy dla DVBT02 z normalnym numerem seryjnym. Już nic się nie dało...

  Szczęśliwe zakończenie

  Kolegom piloty pooddawałem, a z posiadaczem pilota od Stronga uzgodniłem wymianę gdyż okazało się że mój pilot działa do jego tunera. I w taki sposób "naprawiłem" dekoder (pomijawszy przyciski na tunerze oraz nie działajacą lampke). A jeżeli w przyszłości będe chciał wgrać jakieś oprogramowanie do jakiegoś urządzenia spojrze najpierw na lampkę od tunera :)