Odświeżamy starszego flagowca - LineageOS 14.1!

Idealny system mobilny nie istnieje. Jest jednak jeden, który ideałowi jest bliski, częściowo z faktu bycia po prostu dobrym systemem operacyjnym, częściowo z powodu braku konkurencji - Windows Phone, którego wsparcie się zakończyło czy Blackberry/Sailfish/Symbian nie jest żadną konkurencją dla Androida - zatem jest to obecnie system bezkonkurencyjny. Jednak nie ma róży bez kolców - pięta achillesową Androida jest sposób dystrybucji aktualizacji... a w większości jej braku. Niska półka, a często i średnia o nowszej wersji oprogramowania zwykle mogą zapomnieć. Flagowce na aktualizacje mogą liczyć, jednak... też nie na długo - wydawać by się mogło że aktualizacje powinny być wydawane przynajmniej dla byłych flagowych urządzeń, które wciąż oferują bardzo dobrą wydajność. Prawda wygląda jednak inaczej i posiadacze urządzeń takich jak Samsung Note 4, Samsung S5, HTC M8, Xperia Z3 muszą obejść się ze smakiem... lub zainteresować się nieoficjalnym oprogramowaniem. Użytkownicy, zaprezentowanego w 2014 roku, koreańskiego smartfona, znanego pod nazwą LG G3 również są w identycznej sytuacji - oficjalnie najnowszą dostępną dla niego wersją systemu jest Android 6.0, jednak mają oni możliwość przejścia na nieoficjalne oprogramowanie, przygotowane przez niezależnych programistów. Jest nim...

LineageOS 14.1 - Android 7.1.2

LineageOS 14.1 jest połączeniem Android'a 7.1.2 z autorskimi udoskonaleniami grupy. Oprogramowanie to cechuje się zwykle wyższą wydajnością i responsywnością, w odniesieniu do oprogramowania producenckiego. Niestety, kwestia stabilności, szczególnie w przypadku nieoficjalnych kompilacji dla urządzeń niewspieranych przez grupę, bywa dyskusyjna. Na szczęście posiadacze LG G3, w różnych wariantach (wariantem oficjalnie dostępnym w Polsce jest D855), mają do dyspozycji oficjalne wydanie LineageOS, które na dzień dzisiejszy jest bardzo używalne oraz nie zauważyłem w jego działaniu, żadnych nieprawidłowości. Aktualizacje do LineageOS wydawane są co tydzień i są one widoczne z poziomu ustawień, zawierają one zwykle poprawki odkrytych błędów oraz przynoszą nowe poprawki zabezpieczeń. Umożliwia to posiadanie aktualnej, bezpiecznej i wolnej od dziur (ostatnie wpadki z implementacją Bluetooth i WPA2. ..) wersji systemu. Zmniejsza się także zapotrzebowanie na pamięć operacyjną. Wiąże się to jednak z pewnymi brakami względem oficjalnego oprogramowania - próżno szukać tutaj niektórych funkcji producenckich, występują również braki w aparacie.

Zagadka aparatu fotograficznego

Największa wada przejścia na jakiekolwiek inne oprogramowanie oprócz tego bazowanego na stocku, czyli oprogramowania jest jakość aparatu. Jest ona nieco słabsza, z racji zastosowania w nim alternatywych, otwartych sterowników do obsługi modułu kamery. Fabryczny ROM dostarczany przez LG korzysta z własnościowych, zamkniętych sterowników, które wykorzystują technologie LG i oferują one wyższą jakość. Niestety ze względu na zamknięty kod (tak zwany własnościowy blob binarny, niezależni programiści nie są w stanie przenieść tych sterowników do własnych wydań i zmuszeni są korzystać z alternatywnych rozwiązań, które niestety nie wykorzystują pełnię możliwości modułu. Użytkownicy robili petycję do LG, z prośbą o uwolnienie kodu blobów aparatu, niestety - jak można się domyślić - LG sprawę zignorowało. Przez brak tych sterowników, na nieoficjalnych softach, nie działa również aplikacja LG Camera, jest również problem z nagrywaniem w 4K (chociaż przy odrobinie wysiłku można tą funkcję aktywować). Biorąc pod uwagę politykę firmy i wiek urządzenia, na uwolnienie blobów nie ma co liczyć, zatem trzeba po prostu zaakceptować jakość kamery jaka jest oferowana przez niezależnych programistów.

Plusy LineageOS 14.1:

 • Android 7.1.2 z najnowszą datą poprawki zabezpieczeń.
 • Częste aktualizacje.
 • Duże wsparcie dla XDA.
 • Lekkie oprogramowanie, pełne możliwości dopasowania do swoich potrzeb.
 • Brak zamkniętych usług Google Play (są one dostępne do zainstalowania jako dodatkowa paczka, którą instalujemy od razu po LineageOS).
 • Zintegrowana powłoka BASH, klient SSH oraz inne ważne narzędzia konsolowe. Ponadto po instalacji dodatkowo BusyBox, mamy praktycznie pełny arsenał narzędzi linuksowych, który możemy rozbudowywać o dalsze możliwości - przykładowo kompilator C/C++ (gcc lub g++) czy interpreter Pythona (python3), a nawet serwer Apache i interpreter PHP.
 • Możliwość precyzyjnej konfiguracji kernela, w tym możliwość kalibracji ekranu, która w przypadku D855 jest dość istotna (w DuckDuckGo: "lg g3 yellow tint" i wiadomo o co chodzi...)
 • Wyłączone sztuczne wyostrzanie obrazu (Kto wymyślił sharpening na wyświetlaczu 2K, który sam w sobie jest ostry?).
 • Możliwość wyboru wielkości elementów widocznych na ekranie (DPI) oraz zmiany rozdzielczości.
 • Większa wydajność gier i aplikacji.
 • Widok MiniView.

Minusy LineageOS:

 • Mniej dopracowany aparat.
 • Brak Knock Code, QuickMemo, Capture+, QSlide i innych funkcji specyficznych od LG.
 • Brak gwarancji producenta na urządzenie.
 • Teoretycznie mniejsza stabilność (praktyka pokazuje co innego, aczkolwiek należy mieć pod uwagą iż pracujemy na oprogramowaniu przez producenta niewspieranym).

Warto pamiętać iż możliwy jest bezproblemowy powrót do full stocka, czyli przywrócenie urządzenia do stanu fabrycznego. Biorąc to pod uwagę, każdy może zdecydować się na przetestowanie opisywanego przeze mnie ROM'u i w razie problemów wrócić do stanu wcześniejszego.

Oczywiście nie biorę odpowiedzialności za awarię urządzenia, karty pamięci czy utratę danych. Każdy jest panem własnego losu i robi ze swoim urządzeniem co chce. Kopia zapasowa danych w tym przypadku jest obligatoryjna.

ROOT i TWRP

Naszą przygodę z modyfikacją oprogramowania należy rozpocząć od uzyskania na urządzeniu uprawnień administratora, czyli dostęp do linuksowego konta ROOT. Domyślnie nie jest ono dostępne dla użytkownika, dlatego należy je odblokować. Gwarancję tracimy już na tym etapie modyfikacji.

Uprawnienia administracyjne pozwolą nam na instalację TWRP - jest to alternatywny tryb Recovery (czyli specjalny tryb urządzenia w którym system Android nie jest uruchomiony, co pozwala nam na manipulację systemem i jego powiązanymi komponentami). Domyślnie partycja Recovery zawiera tylko instrukcje do przywrócenia ustawień domyślnych (resetu) urządzenia. Do bardziej zaawansowanego zarządzania urządzeniem, wymagana jest instalacja TWRP, gdyż pozwala nam ono między innymi instalować inne systemy czy wykonywać kopię obecnego systemu, a także instalować różne modyfikacje do systemu już zainstalowanego.

Do tego celu potrzebna nam będzie ta paczka ZIP (suma kontrolna MD5 - 6b50978c62bc575b17e92863d4f46057). Należy ją rozpakować, zaś jej zawartość wrzucić do pamięci urządzenia, a następnie:

 • Zainstalować 1_KingRoot4.5.6.apk, uruchomić, klikać dalej dopóki nie zostanie wyświetlony komunikat o poprawnym odblokowaniu dostępu do ROOT.
 • Zainstalować 2_AutoRecMMD855.apk, uruchomić, poczekać około minuty na wyświetlenie komunikatu iż urządzenie jest gotowe. Kliknąć w logo Android'a Marshmallow i cierpliwie czekać. Po zakończeniu instalacji urządzenie się przełączy w tryb Recovery, z już zainstalowanym TWRP w wersji 2.8.6-0.
 • Przejść do Install, wyszukać plik 3_HacerPermisivo.zip, wybrać go, oraz dokonać instalacji poprzez przeciągnięcie wskaźnika. Po instalacji wybieramy REBOOT SYSTEM.
 • Urządzenie się włączy w normalnym trybie działania. Należy je odblokować, a następnie ponownie wyłączyć oraz włączyć je w trybie Recovery. Aby to uczynić należy nacisnąć włącznik oraz przycisk głośności w dół, kiedy na ekranie pojawi się logo LG, na sekundę puścić oraz ponownie nacisnąć tą kombinacje. Wyświetli się komunikat o wyczyszczeniu danych, jednak nie jest on już prawdziwy (ze względu na instalację TWRP). Zaakceptować komunikat, dwukrotnie wybierając YES (sterowanie - przyciski głośności, wybór opcji - przycisk zasilania). Po tym znowu ukaże nam się interfejs TWRP.
 • Przejść do Install, zainstalować paczkę 4_BETA-SuperSU-v2.52.zip. Tym razem nie wybieramy REBOOT SYSTEM, a cofamy wstecz do menu Install. Zaznaczamy w prawym dolnym rogu IMAGES i wybieramy plik 5_TWRP3020.img. Jako partycje docelową wybieramy koniecznie Recovery, instalujemy, a następnie dokonujemy reboot urządzenia. Jest to nowsza wersja TWRP 3.0.2-0, która na dzień dzisiejszy jest kompatybilna ze wszystkimi dostępnymi ROM'ami oraz nie sprawia żadnych problemów.

W tym momencie posiadamy już odblokowane urządzenie, które jest gotowe do przyjęcia nieoficjalnego oprogramowania.

Instalacja nieoficjalnego oprogramowania

Po uzyskaniu pełni praw do urządzenia, możemy przystąpić do instalacji LineageOS'a. Aby to uczynić należy pobrać najnowsze wydanie LineageOS dla LG D855 a także dodatkowy plik SU do tego systemu. W przypadku osób będących zainteresowani zamkniętymi usługami Google, dostępne są one do pobrania na http://opengapps.org, gdzie wybieramy wersję Androida jako 7.1, architekturę ARM, zaś wariantem zalecanym jest PICO. Pakiet aplikacji Google instalujemy bezpośrednio po instalacji systemu.

Pobrane pliki należy umieścić w łatwo dostępnym folderze na karcie pamięci, wyłączyć urządzenie, i włączyć je w trybie Recovery, za pomocą opisanej wyżej kombinacji klawiszowej Power + Volume Down.

Kiedy naszym oczom ukaże się widok Recovery, tworzymy kopię zapasową wszystkich partycji urządzenia. Jest ona niezbędna, w przypadku uszkodzenia oprogramowania, do przywrócenia G3'ki do stanu pełnej funkcjonalności. Za tworzenie kopii odpowiada zakładka Backup, w której zaznaczamy wszystkie partycje, wybieramy lokalizację docelową backupu jako karta SD (external_sd), a następnie potwierdzamy chęć wykonania kopii i oczekujemy na zakończenie procesu.

Następnym elementem jest wyczyszczenie obecnego softu z telefonu. Służy do tego zakładka Wipe, w której zaznaczamy wszystkie partycje, OPRÓCZ KARTY SD (external_sd), gdyż jest ona nośnikiem na którym znajdują się niezbędne do dalszego procesu pliki. Po wyczyszczeniu starego systemu, dokonujemy instalacji nowej wersji systemu za pomocą zakładki Install. W kreatorze który się ukaże, należy przejść do folderu z plikami, na karcie pamięci, oraz dokonać instalacji największego pliku, zawierającego same oprogramowanie, w identyczny sposób jak instalacja poprzednich elementów. Po zakończeniu procedury, ładujemy kolejny plik - addonsu, który zainstaluje się bardzo szybko. Osoby nie korzystające z usług Google w tym momencie mogą skorzystać z opcji Reboot system, zaś osoby chcące posiadać te usługi na swoim urządzeniu instalują dodatkową paczkę z opengapps.org, i wówczas dokonują reboot'u systemu.

Introducing Android Nougat!

Po wykonaniu wszystkich powyższych rzeczy urządzenie się uruchomi (pierwszy start nowego ROMu trwa zwykle dość długo) i przywita nas kreatorem konfiguracji urządzenia. Możemy rozpocząć korzystanie z urządzenia.