Przygodę z torrentami czas zacząć!

Internet daje ogrom możliwości! Możemy na przykład dokonać transakcji online, poszukać informacji na dany temat, relaksować się przy jednej z wielu dostępnych gier internetowych, a także pobierać różnego typu materiały, takie jak darmowe wersje systemów (testowe lub freeware) czy niezwykle przydatne oprogramowanie użytkowe. Mało tego - ściągać pliki możemy korzystając z różnych metod, takich jak pobieranie za pomocą przeglądarki internetowej, protokołu FTP, P2M (Peer-To-Mail) czy sieci P2P (Peer-To-Peer), znaną szerzej pod nazwą Torrent.

Jak działa sieć P2P?

Torrent zapewnia każdemu użytkownikowi te same uprawnienia (tj. do wysyłania i pobierania), w odróżnieniu od standardowego modelu serwer-użytkownik. Jest więc to sieć rozproszona gdyż każdy klient może pełnić funkcję serwera. Taki model wymiany danych jest (przynajmniej w teorii) wydajniejszy i mniej zawodny od standardowego, ponieważ nawet jeżeli jeden host przestanie działać - inne są w pełni funkcjonalne. Nie ma także możliwości przeciążenia serwera - właśnie z powodu decentralizacji sieci.

...w praktyce

Załóżmy ze użytkownik Jan Kowalski, chce z P2P pobrać najnowszą wersję Ubuntu. W tym celu wyszukuje w przeglądarce internetowej specjalnego łącza (lub pliku), za pomocą którego uruchomiony zostanie specjalny program do pobierania danych z omawianej sieci (tzw. klient). Następnie Kowalski potwierdza chęć pobrania i rozpoczyna się pobieranie pliku od innych komputerów zwanych: seed oraz peer.

A cóż to za twory?

Seed jest użytkownikiem sieci P2P, który posiada kompletny plik (w naszym przypadku - dystrybucję Linuxa), i wysyła go innym użytkownikom, natomiast peer jest użytkownikiem, który sukcesywnie ściąga poszczególne fragmenty pliku (tak jak nasz Kowalski). Mało tego - peer ściąga fragmenty pliku, równocześnie wysyłając to co posiada do innych użytkowników pobierających plik (czyli innym peerom). Następuje tu zatem wymiana danych między poszczególnymi peerami, na zasadzie kompletowania pliku "daj mi to, a ja Ci dam to". Taki stan rzeczy trwa do czasu kiedy użytkownik zakończy pobieranie swojego pliku (tzn. pobierze wszystkie części i stanie się posiadaczem kompletnego pliku), przez co stanie się seedem - czyli zacznie wysyłać dany plik innym peerom.

Czyli chcąc pobrać plik muszę go jednocześnie wysyłać innym? Czy można jakoś wyłączyć wysyłanie?

Niestety, ale sieć P2P działa właśnie dzięki takiemu modelu udostępniania. Przecież jakby każdy chciał wyłączyć wysyłanie, taka sieć przestałaby funkcjonować, ponieważ nie będzie od kogo ściągać. Ci cwańsi starają się obejść wymóg udostępniania plików za pomocą limitów wysyłania czy zmodyfikowanych klientów (tego typu użytkownicy nazywają się leecher - czyli po polsku pijawki), należy jednak pamiętać że po nakryciu nas na takim oszustwie, możemy zostać po prostu wyrzuceni z listy osób pobierających dany plik (lista ta nosi umieszczona jest na specjalnym serwerze, zwanym Tracker - jest ona pobierana samoistnie po uruchomieniu klienta).

Jak mogę rozpocząć przygodę z siecią P2P?

Na początku musimy zaopatrzyć się w klienta, czyli specjalny program do korzystania z dobrodziejstw Torrent'a. Aplikacji pozwalających na korzystanie z Torrenta jest naprawdę wiele, dzięki czemu możemy przetestować każdego klienta, i wybrać najwygodniejszego

Windows:

Windows Phone:

Android:

Linux:

Symbian:

Po pobraniu i zainstalowaniu wybranego przez nas klienta, możemy przejść do samej procedury wyszukania Torrenta. W tym celu użyjemy specjalnej przeglądarki Torrent, takiej jak torrentz.eu czy Torrent Meta Search. Godna polecenia jest również witryna LegitTorrents - Legal Torrents, Free Media. Po wyszukiwaniu Torrentów należy wziąć pod uwagę liczbę seedów oraz peerów, gdyż właśnie ta wartość uwarunkowuje prędkość pobierania. Jeżeli użytkowników jest 1 lub 2 - najprawdopodobniej pliku w ogóle nie będzie można pobrać, a w najlepszym wypadku prędkość pobierania nie będzie zadawalająca. Jeżeli seedów będzie 0 - pobieranie nie zakończy się sukcesem (brak kompletnego pliku).

Po wybraniu odpowiedniego Torrenta możemy przystąpić do pobierania. Procedurę tą możemy rozpocząć na dwa sposoby: za pomocą małego pliku z rozszerzeniem *.torrent lub za pomocą tzw. magnet-link. Korzystając z pierwszej metody, jesteśmy zmuszeni do ściągnięcia (za pomocą przeglądarki) takiego pliku, bezpośrednio ze strony pobierania. Plik ten następnie uruchamiamy za pomocą posiadanej aplikacji klienckiej. Drugi sposób jest szybszy ponieważ nie wymaga pobrania takiego pliku - wystarczy na stronie kliknąć w odnośnik nazwany zwykle download with magnet-link, a klient uruchomi się automatycznie. Po podjęciu, tej jakże trudnej decyzji, potwierdzamy w programie chęć pobierania i rozpoczynamy! :)

Warto również wspomnieć że z początku pobieranie może odbywać się z małą prędkością, jest to całkiem normalne, po chwili ściąganie pliku przyśpiesza.

Ale to nie wszystko!

Powyższa publikacja skupiała się tylko na Torrencie, ale warto wiedzieć że technologia P2P ma wiele innych zastosowań. Do tych zastosowań z pewnością zaliczyć możemy sieć TOR, protokoły wymiany plików eDonkey, Napster czy Freenet, IRC, a także starsze wersje komunikatora Skype.

Uwaga!

Surowo zabrania się wykorzystywania powyższego poradnika w celu zdobywania nielegalnych materiałów!