[RK292*] Cavion Base 7 - ROOT, instalacja ClockWorkMod Recovery


Podobno ROOT jest podstawą modyfikacji systemu Android - i jest to prawda! Dzięki temu zabiegowi otrzymujemy pełny dostęp do magazynu urządzenia. Możemy między innymi: przenosić oprogramowanie na kartę pamięci, tworzyć kopie zapasowe danych aplikacji, usuwać systemowe "appki", a także instalować niecertyfikowane oprogramowanie, potoczne zwane ROM'ami. Proces ROOT'a jest w pełni odwracalny

ClockWorkMod Recovery jest natomiast rozszerzoną wersją stockowego (domyślnego) Recovery. Pozwala one na instalację modyfikacji (w tym ROM'ów) z pliku ZIP, tworzenie kopii zapasowych danych, oraz całego systemu, a także na konfigurowanie partycji SWAP (rozszerzenie pamięci RAM), podczas gdy stockowe umożliwia tylko reset urządzenia do ustawień fabrycznych.

W dzisiejszym wpisie zaprezentuję w jaki sposób wykonać ROOT'a , oraz zainstalować ClockWorkMod Recovery, na przykładzie tabletu Cavion Base 7, korzystającego z procesora Rockchip RK2926. Poradnik powinien działać również na innych urządzeniach opartych na RK2926, oraz RK2928.

Nie biorę odpowiedzialności za żadne uszkodzenie sprzętu, oraz utratę gwarancji, spowodowane wykonywaniem opisanych czynności. Wszystko robisz na WŁASNĄ odpowiedzialność!

Przygotowanie stanowiska pracy!

Każdy majster musi mieć swoje narzędzia - i my musimy mieć swoje! Potrzebne nam będą:

Ponadto do wykonania opisanych operacji musimy mieć włączone Debugowanie USB. Opcja ta znajduje się w ustawieniach urządzenia ---> Opcje programistyczne ---> opcja Debugowanie USB powinna być zaznaczona.

Instalacja sterowników ADB

Aby korzystać z funkcji jakie zapewnia nam Debugowanie USB, na komputerze powinny być zainstalowane sterowniki ADB. Po ich pobraniu (patrz: Przygotowanie stanowiska pracy!), urządzenie (z włączonym Debugowaniem USB) podpinamy do komputera, a następnie uruchamiamy instalator. Po wykryciu urządzenia w głównym oknie aplikacji, klikamy przycisk Install. Jeżeli wyświetli się komunikat o braku podpisu cyfrowego - akceptujemy go. Po otrzymaniu komunikatu o zakończonej instalacji, restartujemy komputer.

Instalacja plików SuperUser (ROOT)

Po instalacji sterowników ADB, i wypakowaniu pliku ZIP z ROOT'em, uruchamiamy Wiersz poleceń w folderze z plikami SuperUser (Shift+PPM ---> Open command window here) i wklepujemy następujące polecenia (po kolei):

adb shell mv /data/local/tmp /data/local/tmp.bak

adb shell ln -s /data /data/local/tmp

adb shell rm /data/local.prop > nul

adb shell "echo \"ro.kernel.qemu=1\" > /data/local.prop"

adb shell id

adb remount

adb push su /system/xbin/su

adb shell chown 0.0 /system/xbin/su

adb shell chmod 06755 /system/xbin/su

adb shell rm /data/local.prop

adb shell rm /data/local/tmp

adb shell mv /data/local/tmp.bak /data/local/tmp

adb push superuser.apk /system/app/superuser.apk

adb reboot

Po wydaniu ostatniej komendy urządzenie się zresetuje, a po jego ponownym uruchomieniu w menu pojawi się ikonka Superuser. Oznacza to że wykonaliśmy wszystkie czynności poprawnie, a sam ROOT został zainstalowany na naszym urządzeniu!

UWAGA! Jeżeli program Superuser nie działa poprawnie (nie pyta nas o uprawnienia), należy zaktualizować pliki binarne SU. Zrobimy to za pomocą aplikacji Superuser, dostępnej w menu.

Instalacja ClockWorkMod Recovery (CWM-based)

Po wykonaniu procesu rootowania naszego urządzenia, możemy zainstalować ClockWorkMod Recovery - czyli jak wyżej jest napisane, zaawansowaną wersję domyślnego recovery. Nie jest to wymaganie, i jeżeli nie chcesz - nie musisz tego robić. Ale jeżeli chcesz - to czytaj dalej! :)

Po pobraniu drugiej paczki z obrazem CWM-based Recovery, podłączamy urządzenie do komputera (Serio? :) ), i w folderze z wypakowanym obrazem uruchamiamy konsolę poleceń (Shift+PPM ---> Open command window here). W otwartym wierszu poleceń wpisujemy po kolei:

adb push flash_image /dev/

adb push recovery.img /dev/

adb shell

flash_image recovery recovery.img

chmod 755 /dev/flash_image

/dev/flash_image recovery /dev/recovery.img

chmod 644 /system/etc/install-recovery.sh

Przy ostatnim poleceniu konsola może zwrócić komunikat No such file or directory. Nie oznacza on żadnej nieprawidłowości. Możemy wyłączyć konsolę, a urządzenie odłączyć od komputera.

Wchodzenie w ClockWorkMod Recovery

Powyższą modyfikację instalowaliśmy po to, abyśmy mogli w nią wejść, dlatego też bez instrukcji jak uruchomić ClockWorkMod Recovery powyższy opis byłby bezsensowny, nieprawdaż? :) Wracając do tematu aby włączyć menu CWM należy wyłączyć (aby włączyć należy wyłączyć? :) ) nasz tablet, a następnie nacisnąć i przytrzymać przyciski POWER + Volume UP, aż do wyświetlenia się loga producenta. Po ClockWorkMod Recovery poruszamy się korzystając z przycisków głośności (przesuwanie), oraz przycisku zasilania (wybór).

Podsumowanie

Po wykonaniu wszystkich czynności, które zostały opisane w dzisiejszym wpisie, staliśmy się posiadaczami w pełni odblokowanego urządzenia, do którego możemy wgrywać przeróżne ROM'y i modyfikacje. Należy jednak pamiętać aby zachować przezorność, przy instalacji różnego typu ulepszeń, oraz tworzyć kopie zapasowe systemu (ClockWorkMod Recovery --->backup and restore)