Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

[RK292*] Cavion Base 7 - ROOT, instalacja ClockWorkMod Recovery


Podobno ROOT jest podstawą modyfikacji systemu Android - i jest to prawda! Dzięki temu zabiegowi otrzymujemy pełny dostęp do magazynu urządzenia. Możemy między innymi: przenosić oprogramowanie na kartę pamięci, tworzyć kopie zapasowe danych aplikacji, usuwać systemowe "appki", a także instalować niecertyfikowane oprogramowanie, potoczne zwane ROM'ami. Proces ROOT'a jest w pełni odwracalny

ClockWorkMod Recovery jest natomiast rozszerzoną wersją stockowego (domyślnego) Recovery. Pozwala one na instalację modyfikacji (w tym ROM'ów) z pliku ZIP, tworzenie kopii zapasowych danych, oraz całego systemu, a także na konfigurowanie partycji SWAP (rozszerzenie pamięci RAM), podczas gdy stockowe umożliwia tylko reset urządzenia do ustawień fabrycznych.

W dzisiejszym wpisie zaprezentuję w jaki sposób wykonać ROOT'a , oraz zainstalować ClockWorkMod Recovery, na przykładzie tabletu Cavion Base 7, korzystającego z procesora Rockchip RK2926. Poradnik powinien działać również na innych urządzeniach opartych na RK2926, oraz RK2928.

r   e   k   l   a   m   a

Nie biorę odpowiedzialności za żadne uszkodzenie sprzętu, oraz utratę gwarancji, spowodowane wykonywaniem opisanych czynności. Wszystko robisz na WŁASNĄ odpowiedzialność!

Przygotowanie stanowiska pracy!

Każdy majster musi mieć swoje narzędzia - i my musimy mieć swoje! Potrzebne nam będą:

Ponadto do wykonania opisanych operacji musimy mieć włączone Debugowanie USB. Opcja ta znajduje się w ustawieniach urządzenia ---> Opcje programistyczne ---> opcja Debugowanie USB powinna być zaznaczona.

Instalacja sterowników ADB

Aby korzystać z funkcji jakie zapewnia nam Debugowanie USB, na komputerze powinny być zainstalowane sterowniki ADB. Po ich pobraniu (patrz: Przygotowanie stanowiska pracy!), urządzenie (z włączonym Debugowaniem USB) podpinamy do komputera, a następnie uruchamiamy instalator. Po wykryciu urządzenia w głównym oknie aplikacji, klikamy przycisk Install. Jeżeli wyświetli się komunikat o braku podpisu cyfrowego - akceptujemy go. Po otrzymaniu komunikatu o zakończonej instalacji, restartujemy komputer.

Instalacja plików SuperUser (ROOT)

Po instalacji sterowników ADB, i wypakowaniu pliku ZIP z ROOT'em, uruchamiamy Wiersz poleceń w folderze z plikami SuperUser (Shift+PPM ---> Open command window here) i wklepujemy następujące polecenia (po kolei):

adb shell mv /data/local/tmp /data/local/tmp.bak

adb shell ln -s /data /data/local/tmp

adb shell rm /data/local.prop > nul

adb shell "echo \"ro.kernel.qemu=1\" > /data/local.prop"

adb shell id

adb remount

adb push su /system/xbin/su

adb shell chown 0.0 /system/xbin/su

adb shell chmod 06755 /system/xbin/su

adb shell rm /data/local.prop

adb shell rm /data/local/tmp

adb shell mv /data/local/tmp.bak /data/local/tmp

adb push superuser.apk /system/app/superuser.apk

adb reboot

Po wydaniu ostatniej komendy urządzenie się zresetuje, a po jego ponownym uruchomieniu w menu pojawi się ikonka Superuser. Oznacza to że wykonaliśmy wszystkie czynności poprawnie, a sam ROOT został zainstalowany na naszym urządzeniu!

UWAGA! Jeżeli program Superuser nie działa poprawnie (nie pyta nas o uprawnienia), należy zaktualizować pliki binarne SU. Zrobimy to za pomocą aplikacji Superuser, dostępnej w menu.

Instalacja ClockWorkMod Recovery (CWM-based)

Po wykonaniu procesu rootowania naszego urządzenia, możemy zainstalować ClockWorkMod Recovery - czyli jak wyżej jest napisane, zaawansowaną wersję domyślnego recovery. Nie jest to wymaganie, i jeżeli nie chcesz - nie musisz tego robić. Ale jeżeli chcesz - to czytaj dalej! :)

Po pobraniu drugiej paczki z obrazem CWM-based Recovery, podłączamy urządzenie do komputera (Serio? :) ), i w folderze z wypakowanym obrazem uruchamiamy konsolę poleceń (Shift+PPM ---> Open command window here). W otwartym wierszu poleceń wpisujemy po kolei:

adb push flash_image /dev/

adb push recovery.img /dev/

adb shell

flash_image recovery recovery.img

chmod 755 /dev/flash_image

/dev/flash_image recovery /dev/recovery.img

chmod 644 /system/etc/install-recovery.sh

Przy ostatnim poleceniu konsola może zwrócić komunikat No such file or directory. Nie oznacza on żadnej nieprawidłowości. Możemy wyłączyć konsolę, a urządzenie odłączyć od komputera.

Wchodzenie w ClockWorkMod Recovery

Powyższą modyfikację instalowaliśmy po to, abyśmy mogli w nią wejść, dlatego też bez instrukcji jak uruchomić ClockWorkMod Recovery powyższy opis byłby bezsensowny, nieprawdaż? :) Wracając do tematu aby włączyć menu CWM należy wyłączyć (aby włączyć należy wyłączyć? :) ) nasz tablet, a następnie nacisnąć i przytrzymać przyciski POWER + Volume UP, aż do wyświetlenia się loga producenta. Po ClockWorkMod Recovery poruszamy się korzystając z przycisków głośności (przesuwanie), oraz przycisku zasilania (wybór).

Podsumowanie

Po wykonaniu wszystkich czynności, które zostały opisane w dzisiejszym wpisie, staliśmy się posiadaczami w pełni odblokowanego urządzenia, do którego możemy wgrywać przeróżne ROM'y i modyfikacje. Należy jednak pamiętać aby zachować przezorność, przy instalacji różnego typu ulepszeń, oraz tworzyć kopie zapasowe systemu (ClockWorkMod Recovery --->backup and restore)

linux oprogramowanie porady

Komentarze