Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

[RK292*] Cavion Base 7 - ROOT, instalacja ClockWorkMod Recovery

Podobno ROOT jest podstawą modyfikacji systemu Android - i jest to prawda! Dzięki temu zabiegowi otrzymujemy pełny dostęp do magazynu urządzenia. Możemy między innymi: przenosić oprogramowanie na kartę pamięci, tworzyć kopie zapasowe danych aplikacji, usuwać systemowe "appki", a także instalować niecertyfikowane oprogramowanie, potoczne zwane ROM'ami. Proces ROOT'a jest w pełni odwracalny

ClockWorkMod Recovery jest natomiast rozszerzoną wersją stockowego (domyślnego) Recovery. Pozwala one na instalację modyfikacji (w tym ROM'ów) z pliku ZIP, tworzenie kopii zapasowych danych, oraz całego systemu, a także na konfigurowanie partycji SWAP (rozszerzenie pamięci RAM), podczas gdy stockowe umożliwia tylko reset urządzenia do ustawień fabrycznych.

W dzisiejszym wpisie zaprezentuję w jaki sposób wykonać ROOT'a , oraz zainstalować ClockWorkMod Recovery, na przykładzie tabletu Cavion Base 7, korzystającego z procesora Rockchip RK2926. Poradnik powinien działać również na innych urządzeniach opartych na RK2926, oraz RK2928.

Nie biorę odpowiedzialności za żadne uszkodzenie sprzętu, oraz utratę gwarancji, spowodowane wykonywaniem opisanych czynności. Wszystko robisz na WŁASNĄ odpowiedzialność!

Przygotowanie stanowiska pracy!

Każdy majster musi mieć swoje narzędzia - i my musimy mieć swoje! Potrzebne nam będą:

Ponadto do wykonania opisanych operacji musimy mieć włączone Debugowanie USB. Opcja ta znajduje się w ustawieniach urządzenia ---> Opcje programistyczne ---> opcja Debugowanie USB powinna być zaznaczona.

Instalacja sterowników ADB

Aby korzystać z funkcji jakie zapewnia nam Debugowanie USB, na komputerze powinny być zainstalowane sterowniki ADB. Po ich pobraniu (patrz: Przygotowanie stanowiska pracy!), urządzenie (z włączonym Debugowaniem USB) podpinamy do komputera, a następnie uruchamiamy instalator. Po wykryciu urządzenia w głównym oknie aplikacji, klikamy przycisk Install. Jeżeli wyświetli się komunikat o braku podpisu cyfrowego - akceptujemy go. Po otrzymaniu komunikatu o zakończonej instalacji, restartujemy komputer.

Instalacja plików SuperUser (ROOT)

Po instalacji sterowników ADB, i wypakowaniu pliku ZIP z ROOT'em, uruchamiamy Wiersz poleceń w folderze z plikami SuperUser (Shift+PPM ---> Open command window here) i wklepujemy następujące polecenia (po kolei):

adb shell mv /data/local/tmp /data/local/tmp.bakadb shell ln -s /data /data/local/tmpadb shell rm /data/local.prop > nuladb shell "echo \"ro.kernel.qemu=1\" > /data/local.prop"adb shell idadb remountadb push su /system/xbin/suadb shell chown 0.0 /system/xbin/suadb shell chmod 06755 /system/xbin/suadb shell rm /data/local.propadb shell rm /data/local/tmpadb shell mv /data/local/tmp.bak /data/local/tmpadb push superuser.apk /system/app/superuser.apkadb reboot

Po wydaniu ostatniej komendy urządzenie się zresetuje, a po jego ponownym uruchomieniu w menu pojawi się ikonka Superuser. Oznacza to że wykonaliśmy wszystkie czynności poprawnie, a sam ROOT został zainstalowany na naszym urządzeniu!

UWAGA! Jeżeli program Superuser nie działa poprawnie (nie pyta nas o uprawnienia), należy zaktualizować pliki binarne SU. Zrobimy to za pomocą aplikacji Superuser, dostępnej w menu.

Instalacja ClockWorkMod Recovery (CWM-based)

Po wykonaniu procesu rootowania naszego urządzenia, możemy zainstalować ClockWorkMod Recovery - czyli jak wyżej jest napisane, zaawansowaną wersję domyślnego recovery. Nie jest to wymaganie, i jeżeli nie chcesz - nie musisz tego robić. Ale jeżeli chcesz - to czytaj dalej! :)

Po pobraniu drugiej paczki z obrazem CWM-based Recovery, podłączamy urządzenie do komputera (Serio? :) ), i w folderze z wypakowanym obrazem uruchamiamy konsolę poleceń (Shift+PPM ---> Open command window here). W otwartym wierszu poleceń wpisujemy po kolei:

adb push flash_image /dev/adb push recovery.img /dev/adb shellflash_image recovery recovery.imgchmod 755 /dev/flash_image/dev/flash_image recovery /dev/recovery.imgchmod 644 /system/etc/install-recovery.sh

Przy ostatnim poleceniu konsola może zwrócić komunikat No such file or directory. Nie oznacza on żadnej nieprawidłowości. Możemy wyłączyć konsolę, a urządzenie odłączyć od komputera.

Wchodzenie w ClockWorkMod Recovery

Powyższą modyfikację instalowaliśmy po to, abyśmy mogli w nią wejść, dlatego też bez instrukcji jak uruchomić ClockWorkMod Recovery powyższy opis byłby bezsensowny, nieprawdaż? :) Wracając do tematu aby włączyć menu CWM należy wyłączyć (aby włączyć należy wyłączyć? :) ) nasz tablet, a następnie nacisnąć i przytrzymać przyciski POWER + Volume UP, aż do wyświetlenia się loga producenta. Po ClockWorkMod Recovery poruszamy się korzystając z przycisków głośności (przesuwanie), oraz przycisku zasilania (wybór).

Podsumowanie

Po wykonaniu wszystkich czynności, które zostały opisane w dzisiejszym wpisie, staliśmy się posiadaczami w pełni odblokowanego urządzenia, do którego możemy wgrywać przeróżne ROM'y i modyfikacje. Należy jednak pamiętać aby zachować przezorność, przy instalacji różnego typu ulepszeń, oraz tworzyć kopie zapasowe systemu (ClockWorkMod Recovery --->backup and restore)

linux oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
Piotrek2255   11 #1 22.04.2014 17:00

" do którego możemy wgrywać przeróżne ROM'y i modyfikacje."

O ile takie istnieją.

coffi   3 #2 22.04.2014 18:57

Zmniejsz sobie DPI! Bo interfejs wygląda jakby to był telefon! :)

Linijka "ro.sf.lcd_density=120" w /system/build.prop przy założeniu że masz ekran 7" 800x480 i restart.
Jak masz już taką linijkę to zmień jej wartość (na oko masz teraz ustawione 160)
Jak nie masz takiej linijki, to ją dodaj.

http://www.dobreprogramy.pl/coffi/Jak-to-tchnalem-w-swoj-tablet-drugie-zycie-czy...
Krok nr 3. :)

(Nie odpowiadam za uszkodzenia)

IT-Fun   6 #3 24.04.2014 15:06

@Piotrek2255

ROM'y by się znalazły, na stronach takich jak http://www.rockchipfirmware.com/firmware-downloads . Modyfikacje pasujące do różnych urządzeń (a więc także do opisanych w artykule tabletów) znajdziesz na http://xda-developers.com

@coffi
Nie ma to jak dobra reklama do wpisu, co nie? :)

A tak na serio - dzięki za poradę, wykorzystałem ją, i faktycznie iinterfejs od razu nabiera "kształtów" . Pobawiłem się również innymi ustawieniami DPI - zobacz jak urządzenie (na własną odpowiedzialność) wygląda przy ustawieniu 220 :)

  #4 15.05.2014 22:01

co mam zrobic gdy w adb mam device status - driver incorrecly??

IT-Fun   6 #5 24.05.2014 13:57

Gdzie wyświetlany jest ten błąd? W instalatorze sterowników, czy w wierszu poleceń z uruchomionym adb.exe?

  #6 25.05.2014 11:34

jak urouchomić ten plik ten wiersz poleceń z pplikami super user

IT-Fun   6 #7 26.05.2014 16:33

W artykule jest to opisane. Wchodzisz do folderu z plikami SuperUser, przytrzymujesz Shift, i jednocześnie klikasz prawy przycisk myszki. Z menu kontekstowego wybierasz opcję "Otwórz wiersz poleceń tutaj" lub "Open window command here"

  #8 28.05.2014 15:50

adb shell adb shell "exec '/system/bin/sh' failed: No such file or directory (2) co zrobić proszę o szybką odpowiedz

IT-Fun   6 #9 28.05.2014 18:18

ROOT czy CWM?

  #10 18.04.2015 18:43

nadaje sie ten opis jak kij do d...
zadne z polecen nie dziala bo wyrzuca komunikat permission denied, bez wzgledu na to czy root czy cwm.

IT-Fun   6 #11 20.04.2015 15:42

@Anonim (niezalogowany): Spróbuj wykonać polecenia na koncie z uprawnieniami administracyjnymi

  #12 12.06.2015 16:40

przy instalowaniu CWM flash_image wywala:

error scanning partitions: no such file or directory

Czyżby w moim cavionie nie było partycji recovery? :O

  #13 03.12.2015 14:12

Gdzie można pobrać te pliki?

  #14 04.01.2017 22:00

Jest bardzo dobra aplikacja na androida,
która zrobi wam ROOTa - KingoRoot.
Po co takie cyrygiele z wierszem poleceń? :)
Apka jednym kliknieciem wgra wam SuperSU
i nada uprawnienia ROOT w androidzie.
Sprawdzone na Samsung Galaxy S2 i S5.

Vaher ??????.   1 #15 29.08.2017 19:08

Link nie działa na Obraz CWM-based Recovery. Poprawnie proszę.