Rozszerzamy funkcjonalność Drupal — niezbędne moduły dodatkowe

Drupal jest niezwykle zaawansowanym systemem zarządzania treścią i już po czystej instalacji posiada komplet funkcji które mogą okazać się niezbędne przy projektowaniu strony internetowej. Szybko jednak okazuje się że narzędzia wbudowane w rdzeń Drupala są niewystarczające, a wówczas można skorzystać z dużej ilości dodatkowych modułów, czyli rozszerzeń dla Drupala które dostępne są do pobrania z oficjalnego repozytorium Drupala. Jest ich bardzo dużo, spróbujmy jednak znaleźć wsród nich moduły które - naszym zdaniem - są podstawą jeżeli chodzi o tworzenie witryn w Drupalu.

Instalacja modułów

Instalacja modułów w Drupalu jest banalnie prosta - po zalogowaniu się do panelu administracyjnego naszej witryny przechodzimy do /admin/modules/install, a następnie korzystając z pola wysyłania pliku wybieramy nasz wcześniej pobrany moduł (w postaci pliku *.tar.gz lub *.zip). Możemy także podać bezwzględną ścieżkę do pliku modułu zlokalizowanego na zewnętrznym serwerze (na przykład http://ftp.drupal.org/files/projects/page_title-7.x-2.7.tar.gz).

Views

Opis: Moduł pozwalający na przygotowanie własnych list z zawartością lub terminami słownika taksonomii. Listy te mogą mieć dowolną postać - może być to na przykład blok albo podstrona.

Pobierz teraz

Panels

Opis: Moduł pozwalający na tworzenie własnych paneli z zawartością. Panele te mogą mieć postać bloku, podstrony lub węzła i posiadają duże możliwości konfiguracji.

Pobierz teraz

PathAuto

Opis: Moduł ten rozszerza możliwości modułu Path z rdzenia Drupala, służącego do generowania aliasów URL (na przykład /wpisy/obsluga-drupala-dla-poczatkujących zamiast /node/146) o funkcję automatycznego tworzenia aliasów według określonych w ustawieniach wzorów.

Pobierz teraz

Chaos tool suite

Opis: Zestaw bibliotek i narzędzi wymaganych do działania dużej części modułów Drupala.

Pobierz teraz

Token

Opis: Zestaw wzorców pomocnych przy konfiguracji rdzenia i modułów Drupala. Wzorce są to określone zmienne (na przykład [user:name] jako nazwa użytkownika) które możemy wykorzystać w całym systemie.

Pobierz teraz

jQuery Update

Opis: Moduł pozwalający na kompleksowe zarządzanie wersją biblioteki jQuery, zarówno w obrębie całego naszego systemu, jak i w obrębie określonych skórek. Pozwala także na wybór CDN'a (serwera z którego pobierana jest biblioteka - może być to nasz serwer lokalny) oraz na zarządzanie biblioteką jQuery UI, czyli zestawu przydatnych narzędzi, wymagających obecności jQuery w naszym systemie.

Pobierz teraz

CKEditor

Opis: Jeden z najlepszych webowych edytorów WYSIWYG, czyli takich które pokazują jak będzie wyglądać formatowanie tekstu w projekcie końcowym, jeszcze w trakcie redagowania owego tekstu. Edytor ten zawiera dużą ilość przydatnych funkcji, które w razie potrzeby mogą być uzupełniane, za pomocą dodatków i skórek dostępnych na oficjalnej stronie projektu.

Pobierz teraz

Google Analytics

Opis: Moduł pozwalający na umieszczenie na podstronach witryny kodu śledzenia usługi Google Analytics.

Pobierz teraz

XML Sitemap

Opis: Moduł pozwalający na tworzenie i wysyłanie do wyszukiwarek internetowych map witryn w formacie XML.

Pobierz teraz

Localization update

Opis: Moduł pozwalający na automatyczne wyszukiwanie, pobierania i importowaniu tłumaczeń dla rdzenia Drupala i modułów dodatkowych.

Pobierz teraz

Libraries API

Opis: API do ulepszonej obsługi dodatkowych bibliotek Drupala dostępnych w lokalizacji /sites/all/libraries. Moduł ten jest często wymagany do poprawnego działania innych modułów, dlatego jego instalacja jest bardzo zalecana.

Pobierz teraz

Transliteration

Opis: Moduł zapewniający automatyczną zamianę polskich znaków w adresach URL na międzynarodowe (na przykład /aktualnosci/obsluga-modulow-i-bibliotek zamiast /aktualności/obsługa-modułów-i-bibliotek). Dodatkowo moduł ten integruje się z Path oraz Pathauto co definitywnie likwiduje problem ścieżek URL w naszym systemie.

Pobierz teraz

Link

Opis: Moduł ten definiuje nowy typ pola, możliwy do wykorzystania przy tworzeniu rodzajów zawartości - odnośnik URL (swoją drogą - dziwne że nie ma tego w rdzeniu Drupala 7).

Pobierz teraz

IMCE

Opis: Menedżer plików. Przydatny podczas korzystania z edytorów WYSIWYG (jak wspomniany wyżej CKEditor), na przykład podczas wstawiania grafik do zawartości którą redagujemy.

Pobierz teraz

Page Title

Opis: Moduł pozwalający na pełną kontrolę tytułów wszystkich stron (metatag <title>) w naszym systemie. Podobnie jak w wyżej wspomnianym PathAuto, tutaj również możemy wykorzystywać wzorce, co pozwala na automatyczne definiowanie tytułów, według wcześniej ustalonych wzorów.

Pobierz teraz

Module Filter

Opis: Moduł udostępniający ulepszoną wersję panelu Moduły (/admin/modules).

Pobierz teraz

Administration Menu

Opis: Moduł udostępniający ulepszoną wersję górnego paska nawigacyjnego Drupala.

Pobierz teraz

A czy Ty masz jakieś swoje moduły Drupala, które stosujesz w każdej jego instalacji? Pochwal się! Lista zostanie uzupełniona wtedy o Twoją pozycję! :)