Trwa konkurs "Ogól naczelnego", w którym codziennie możecie wygrać najnowsze maszynki systemowe Hydro Connect 5 marki Wilkinson Sword.

Więcej informacji
Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Rozszerzamy funkcjonalność Drupal — niezbędne moduły dodatkowe

Drupal jest niezwykle zaawansowanym systemem zarządzania treścią i już po czystej instalacji posiada komplet funkcji które mogą okazać się niezbędne przy projektowaniu strony internetowej. Szybko jednak okazuje się że narzędzia wbudowane w rdzeń Drupala są niewystarczające, a wówczas można skorzystać z dużej ilości dodatkowych modułów, czyli rozszerzeń dla Drupala które dostępne są do pobrania z oficjalnego repozytorium Drupala. Jest ich bardzo dużo, spróbujmy jednak znaleźć wsród nich moduły które - naszym zdaniem - są podstawą jeżeli chodzi o tworzenie witryn w Drupalu.

Instalacja modułów

Instalacja modułów w Drupalu jest banalnie prosta - po zalogowaniu się do panelu administracyjnego naszej witryny przechodzimy do /admin/modules/install, a następnie korzystając z pola wysyłania pliku wybieramy nasz wcześniej pobrany moduł (w postaci pliku *.tar.gz lub *.zip). Możemy także podać bezwzględną ścieżkę do pliku modułu zlokalizowanego na zewnętrznym serwerze (na przykład http://ftp.drupal.org/files/projects/page_title-7.x-2.7.tar.gz).

Views

Opis: Moduł pozwalający na przygotowanie własnych list z zawartością lub terminami słownika taksonomii. Listy te mogą mieć dowolną postać - może być to na przykład blok albo podstrona.
Pobierz teraz

Panels

Opis: Moduł pozwalający na tworzenie własnych paneli z zawartością. Panele te mogą mieć postać bloku, podstrony lub węzła i posiadają duże możliwości konfiguracji.
Pobierz teraz

PathAuto

Opis: Moduł ten rozszerza możliwości modułu Path z rdzenia Drupala, służącego do generowania aliasów URL (na przykład /wpisy/obsluga-drupala-dla-poczatkujących zamiast /node/146) o funkcję automatycznego tworzenia aliasów według określonych w ustawieniach wzorów.
Pobierz teraz

Chaos tool suite

Opis: Zestaw bibliotek i narzędzi wymaganych do działania dużej części modułów Drupala.
Pobierz teraz

Token

Opis: Zestaw wzorców pomocnych przy konfiguracji rdzenia i modułów Drupala. Wzorce są to określone zmienne (na przykład [user:name] jako nazwa użytkownika) które możemy wykorzystać w całym systemie.
Pobierz teraz

jQuery Update

Opis: Moduł pozwalający na kompleksowe zarządzanie wersją biblioteki jQuery, zarówno w obrębie całego naszego systemu, jak i w obrębie określonych skórek. Pozwala także na wybór CDN'a (serwera z którego pobierana jest biblioteka - może być to nasz serwer lokalny) oraz na zarządzanie biblioteką jQuery UI, czyli zestawu przydatnych narzędzi, wymagających obecności jQuery w naszym systemie.
Pobierz teraz

CKEditor

Opis: Jeden z najlepszych webowych edytorów WYSIWYG, czyli takich które pokazują jak będzie wyglądać formatowanie tekstu w projekcie końcowym, jeszcze w trakcie redagowania owego tekstu. Edytor ten zawiera dużą ilość przydatnych funkcji, które w razie potrzeby mogą być uzupełniane, za pomocą dodatków i skórek dostępnych na oficjalnej stronie projektu.
Pobierz teraz

Google Analytics

Opis: Moduł pozwalający na umieszczenie na podstronach witryny kodu śledzenia usługi Google Analytics.
Pobierz teraz

XML Sitemap

Opis: Moduł pozwalający na tworzenie i wysyłanie do wyszukiwarek internetowych map witryn w formacie XML.
Pobierz teraz

Localization update

Opis: Moduł pozwalający na automatyczne wyszukiwanie, pobierania i importowaniu tłumaczeń dla rdzenia Drupala i modułów dodatkowych.
Pobierz teraz

Libraries API

Opis: API do ulepszonej obsługi dodatkowych bibliotek Drupala dostępnych w lokalizacji /sites/all/libraries. Moduł ten jest często wymagany do poprawnego działania innych modułów, dlatego jego instalacja jest bardzo zalecana.
Pobierz teraz

Transliteration

Opis: Moduł zapewniający automatyczną zamianę polskich znaków w adresach URL na międzynarodowe (na przykład /aktualnosci/obsluga-modulow-i-bibliotek zamiast /aktualności/obsługa-modułów-i-bibliotek). Dodatkowo moduł ten integruje się z Path oraz Pathauto co definitywnie likwiduje problem ścieżek URL w naszym systemie.
Pobierz teraz

Link

Opis: Moduł ten definiuje nowy typ pola, możliwy do wykorzystania przy tworzeniu rodzajów zawartości - odnośnik URL (swoją drogą - dziwne że nie ma tego w rdzeniu Drupala 7).
Pobierz teraz

IMCE

Opis: Menedżer plików. Przydatny podczas korzystania z edytorów WYSIWYG (jak wspomniany wyżej CKEditor), na przykład podczas wstawiania grafik do zawartości którą redagujemy.
Pobierz teraz

Page Title

Opis: Moduł pozwalający na pełną kontrolę tytułów wszystkich stron (metatag <title>) w naszym systemie. Podobnie jak w wyżej wspomnianym PathAuto, tutaj również możemy wykorzystywać wzorce, co pozwala na automatyczne definiowanie tytułów, według wcześniej ustalonych wzorów.
Pobierz teraz

Module Filter

Opis: Moduł udostępniający ulepszoną wersję panelu Moduły (/admin/modules).
Pobierz teraz

Administration Menu

Opis: Moduł udostępniający ulepszoną wersję górnego paska nawigacyjnego Drupala.
Pobierz teraz

A czy Ty masz jakieś swoje moduły Drupala, które stosujesz w każdej jego instalacji? Pochwal się! Lista zostanie uzupełniona wtedy o Twoją pozycję! :) 

oprogramowanie internet serwery

Komentarze

0 nowych
Jim1961   7 #1 29.06.2015 19:13

- HTML5 Tools - zgodność z HTML 5 dla Drupala poniżej wersji 8,
- Webform - budowanie wszelakiego rodzaju formularzy,
- Menu Block - wyświetlanie dowolnego menu lub jego części; nawet kilka razy,
- Colorbox - standard przy tworzeniu galerii,
- File Field Sources - wgrywanie plików (do CMSa) ze schowka, z zewnętrznego URLa, oraz jako referencja (oszczędność miejsca, gdy plik jest użyty wiele razy),
- FileField Sources Plupload - dodawanie wielu plików na raz,
- Block Class - przydaje się tworząc własną skórkę,
- Devel - przydatne przy pisaniu własnych modułów.

KyRol   18 #2 29.06.2015 21:30

Kwestia tego czy wszystkie wymienione przez Ciebie moduły są "niezbędne" jest subiektywna. Jeśli interesujesz się Drupalem polecam wyjazd na konferencję, a jeśli nie wyjazd to chociaż obejrzenie zarejestrowanych sesji. Byłem w 2013, spodobał mi się bardzo poziom merytoryczny. Impreza wzbogaciła się o warsztaty, co powoduje, że tym bardziej warto tam pojechać.

http://2012.dcwroc.pl/videos
http://2013.dcwroc.pl/videos
https://www.youtube.com/channel/UCNGBIgA6MfqV5EiIAbmm2lw/videos

Autor edytował komentarz.
  #3 13.08.2015 13:46

miałem nadzieję, że w tym zestawieniu znajdę wtyczkę do zaawansowanej edycji użytkowników. Nigdzie nie mogę namierzyć czegoś, co pozwoli mi na zablokowanie edycji użytkownikowi np pola imię, nazwisko, e-mail czy login. buduję portal, w którym użytkowników będzie zakładać tylko administrator. dla mnie taka wtyczka to "must have", na joomli takiej używam, choć nie mogę zrozumieć czemu najpopularniejsze CMSy domyślnie nie umożliwiają administratorowi takich ustawień.

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.