Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

SPAM — czyli o tym że lepiej zapobiegać niż leczyć

Rejestrując się na różnych stronach, należy podać swój adres e-mail. Jest to potrzebne do otrzymania linku aktywacyjnego oraz.....otrzymywania SPAMu. Dlatego im więcej podajemy swojego maila, tym więcej dostajemy SPAMu. Ale czy możemy coś z tym zrobić? Okazuje się że tak :)

10minutemail.com - czyli e-mail na 10 minut

10minutemail.com jest po prostu adresem e-mail który dostajemy na 10 minut. Wchodzimy na stronę i kopiujemy adres ze strony na formularz rejestracyjny. Następnie na naszą tymczasową pocztę przychodzi link aktywacyjny i... to wszystko! SPAM przychodzi na tymczasowe konto pocztowe które po 10 minutach wygasa, SPAM więc trafia do nikąd :). Minusem tego rozwiązania jest to że w razu zapomnienia hasła nasze konto na stronie idzie się.....uprawiać miłość :) gdyż tamtego e-maila nie idzie już odzyskać

Bugmenot.com - czyli nie rejestruj się wcale

BugMeNot jest bazą loginów i haseł do wielu stron i usług internetowych. Działanie jest proste - wpisujemy nazwę strony w polu tekstowym, klikamy na Get logins i otrzymujemy listę haseł i loginów, nadesłanych przez użytkowników. Większość kont nie działa ale przy odrobinie szczęścia może trafimy na działające konto. Sęk w tym że nie wiadomo czy jest to legalne czy może "legalne inaczej". Może ktoś z czytelników wie?

Drugie konto pocztowe - na wszelakie rejestracje

Możemy również po prostu zwyczajnie założyć drugi adres e-mail i posiadać go na wszelakie rejestracje. Metoda ta jest podobna do pierwszej ale posiada jedną ważną zaletę: W razie zapomnienia hasła do konta, z łatwością je odzyskamy :)

Podsumowanie

Ja wstawiłem na razie trzy dobre techniki do walki z internetowymi śmieciami. Jeżeli znacie jeszcze jakąś technikę, piszcie w komentarzach. Dodam ją do listy, wraz z nazwą użytkownika który ją wstawił. Wiecie wpadłem na taki pomysł żeby zrobić jak największe kompendium wiedzy o walce ze SPAMem :) 

oprogramowanie internet bezpieczeństwo

Komentarze

0 nowych
Over   9 #1 18.08.2013 12:30

Albo można też mieć jednego maila do Spamu a resztę do normalnych maili, na Gmailu mechanizm odspamowujący dobrze działa :)

IT-Fun   6 #2 18.08.2013 12:41

@Over
Przecież ostatnia metoda to właśnie to napisałem :). Ale dzięki za pomysł :)

djfoxer   19 #3 18.08.2013 15:10

10minutemail.com - bez tego nie da się żyć już w sieci :P

gowain   21 #4 18.08.2013 15:13

A jakieś rozwiązanie dla firmowych maili? Ich nie da się schować, a ilości spamu przychodzącego codziennie jest zatrważająca i to przy ustawieniu Spamassassina na wysoką czułość :)

dzikiwiepsz   13 #5 18.08.2013 15:17

10minutemail.com jest po prostu dobrym narzędziem ale chyba nie da się tego wszędzie użyć, widziałem już przypadek ze po wpisaniu tego e-maila nie przychodziło nic a po wpisaniu swojego prawdziwego oryginalnego czyli normalny adres wiadomość przychodziła szybko.

  #6 18.08.2013 15:41

na niektorych kontach (o2) można zalożyć dodatkowe aliasy antyspamowe. Potem można je skasować i koniec pieśni.

eddie71   8 #7 18.08.2013 15:42

Teraz jest duży postęp jeśli chodzi o blokowanie spamu.
Gmail lub gazeta blokują wstępnie większość spamu.
Trzeba jeszcze ustawić odpowiednio filtr antyspamowy.

KyRol   19 #8 18.08.2013 15:44

Ja korzystam z https://www.guerrillamail.com Zapomniane hasło to nie problem, pod warunkiem, że mamy gdzieś zapisany adres, na który konto było rejestrowane. Domyślnie adresem jest to ciąg złożony z losowo generowanych znaków, nic nie stoi na przeszkodzie aby utworzyć jeden adres łatwy do zapamiętania i w tym wypadku później skrzynkę odtworzyć.

10minutemail.com ma wadę i zaletę jednocześnie - cyklicznie zmieniają domenę na rejestrację maili. Plus jest taki, że nadgorliwi admini muszą tego pilnować, a takich serwisów ze statycznym adresem to jak grzybów po deszczu. Minusem jest wspomniana zmiana domeny w wypadku chęci odzyskania hasła dostępowego do jakiejś usługi.

Poza tym temat ten już był poruszany na blogu DP i to całkiem nie dawno http://www.dobreprogramy.pl/Walka-ze-spamem-czyli-tymczasowe-skrzynki-pocztowe,B...

eddie71   8 #9 18.08.2013 15:45

Teraz jest duży postęp jeśli chodzi o blokowanie spamu.
Jak podał Over Gmail lub gazeta blokują wstępnie większość spamu.
Trzeba jeszcze ustawić odpowiednio filtr antyspamowy.

neXt___   12 #10 18.08.2013 15:47

W przypadku Bugmenot, myślę że tutaj ma znaczenie regulamin strony, czy jest tam informacja o zakazie dzielenia się hasłami dostępu.

KyRol   19 #11 18.08.2013 16:01

@gowain:

Nie myślałeś o domenie w ramach Google Apps (http://google.pl/a)? Google jest, jakie jest, ale filtry spamowe mają całkiem niezłe.

Fikoblin   7 #12 18.08.2013 16:05

Ja polecam http://instantemailaddress.com/. Można równie szybko założyć adres co w 10minutemail.com, ale można wybrać sobie własną nazwę, dzięki czemu będzie możliwe np. przypomnienie hasła (wystarczy wcześniej założyć jeszcze raz skrzynkę)

KyRol   19 #13 18.08.2013 16:14

Ja dodam, że Guerrillamail to projekt Open Source, który udostępnia API http://www.guerrillamail.com/GuerrillaMailAPI.html i jest udostępniony na GitHub'ie https://github.com/flashmob/Guerrilla-SMTPd

IT-Fun   6 #14 18.08.2013 16:25

@dzikiwiepszByć może faktycznie niektóre strony go blokują ale mi się zwykle jakoś udawało i zawsze dochodziło - może szczeście :)

@KyRol
Nie znałem tej usługi, dzięki za adres - będe musiał sie jej bardziej przyjrzeć ;)

@neXt_
Gdzieś czytałem że konto użytkownika to swoisty identyfikator dla jednej osoby i nie wolno go udostępniać - ale nie wiem jak BugMeNot stoi z regulaminem, chociaż gdyby był nielegalny to chyba by go zamkneli (?)

@Fikoblin
Ciekawa alternatywa dla 10minutemail - też będe musiał to obadać :). Dzięki za link :)

gowain   21 #15 18.08.2013 16:58

@KyRol nie dzięki, serwerom Google nie mam zamiaru powierzać poczty, tak samo jak MS. Poczta lepiej niech leży na niezależnych serwerach :) Usługi znam.

  #16 18.08.2013 18:58

Lista z nakładanej i rozszerzanej stopniowo bloady - spamu nigdy nie było w tym miejscu, więc blokowanie było czymś normalnym, aby samemu walczyć ze spamem od strony użytkowników. Może komuś się przyda, nie daję głowy, że wszystkie są aktualne:

12minutemail.com
20minutemail.com
7mail7.com
anonbox.net
anonymbox.com
binkmail.com
bobmail.info
chammy.info
cool.fr.nf
courriel.fr.nf
devnullmail.com
dispostable.com
fakeinbox.com
fakeinbox.comt
guerrillamail.biz
guerrillamail.com
guerrillamail.de
guerrillamail.net
guerrillamail.org
guerrillamailblock.com
incognitomail.org
jetable.fr.nf
koszmail.pl
kurzepost.de
lroid.com
m.mailinator.com
mail114.net
mailcatch.com
mailforspam.com
mailinater.com
mailinator.com
mailinator.net
mailinator2.com
mailmetrash.com
mailnesia.com
mailspeed.ru
manybrain.com
manyfeed.com
mega.zik.dj
moncourrier.fr.nf
monemail.fr.nf
monmail.fr.nf
ms2.mailslite.com
mytempemail.com
mytrashmail.com
nepwk.com
niepodam.pl
nomail.xl.cx
nospam.ze.tc
nwldx.com
objectmail.com
poczter.eu
podam.pl
proxymail.eu
putthisinyourspamdatabase.com
rcpt.at
rppkn.com
rtrtr.com
safetymail.info
sharklasers.com
sogetthis.com
spamavert.com
spamex.com
spamfree24.org
spamherelots.com
spamhereplease.com
spamspot.com
speed.1s.fr
suremail.info
talkinator.com
tempail.com
tempemail.net
tempemail.pl
tempinbox.com
tempmail.it
tempmaildemo.com
tempthe.net
theasciichart.com
thisisnotmyrealemail.com
thismail.ru
tmailinator.com
tormail.org
tradermail.info
trash-mail.at
trash-mail.com
trashmail.at
trashmail.me
trashmail.net
verifiedidentity.com
wegwerfmail.de
wegwerfmail.net
wegwerfmail.org
xemaps.com
yopmail.com
yopmail.fr
yopmail.net
ypmail.webarnak.fr.eu.org
zippymail.info

IT-Fun   6 #17 18.08.2013 19:04

Woow! Tyle tego wszystkiego jest, o większości nie wiedziałem :)

  #18 18.08.2013 19:54
  #19 18.08.2013 20:18

Do autora: proponuję dodać jeszcze jedno rozwiązanie - aliasy "antyspamowe" w serwisie o2.pl.
Działa to tak, że do konta głównego generujemy dodatkowe losowe adresy email, które możemy podać do rejestracji w serwisach WWW i np. przez klika dni otrzymywać na nie pocztę, a potem alias kasujemy i już ;-)
Rozwiązanie sprawdzone!

--
Bob

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #20 18.08.2013 20:28

Ja do takich rzeczy mam osobnego maila na wp i i niech przychodzi cały ten spam. Rozwiązanie szybkie i proste.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #21 18.08.2013 20:30

Niestety z tymi czasowymi mailami jest problem, że są często blokowane na portalach. Chyba nawet Docent coś mówił, że DP też blokuje zakładanie kont w tych i innych domenach. Nie chce mi się tego sprawdzać ale pewnie tak jest. Najskuteczniejszym sposobem jest jednak drugie "gorsze konto meilowe". Tylko jest też pewna wada posiadania drugiego konta mailowego i rejestrowania wszystkiego na nim. U mnie po paru latach i dziesiątkach rejestracji w różnych serwisach, to drugie konto stało się ważniejsze niż to pierwsze :)

Co do firm to wyłącznie wiedza pracowników, może skutecznie zmniejszyć ilość spamu. Absolutny zakaz podawania maila służbowego komu kolwiek poza kontrahentami, czy rejestrowania go w różnych dziwnych miejscach w sieci.

A co do gmaila to faktycznie, ja jestem z filtru antyspamowego bardzo zadowolony.

gowain   21 #22 18.08.2013 20:35

@DjLeo wystarczy, że mail jest na stronie w zakładce kontakt, albo przedstawiciele handlowi itp. Choć najbardziej mnie denerwują firmy, które kupują bazy danych i ślą dziesiątki tysięcy maili bez zastanowienia. Wypisujesz się z takiej wysyłki, a potem ta firma kupuje drugą bazę i nie wyklucza tych samych adresów tylko znowu śle do wszystkich... jednym dałem już ultimatum. Jeszcze jeden mail (a przyszły już dwa razy, chociaż za pierwszym razem zgłosiłem, że nie chcę) i sprawa trafia do sądu czy odpowiedniego organu.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #23 18.08.2013 21:31

@gowain

No tak to fakt, jednak są setki narzędzi i możliwości aby taki mail się nie pojawił u żadnego kontrahenta i na żadnej stronie. Coś co stosuje np. panorma firm i setki innych portali, wysłać maila można wyłącznie przez stronę, a sama strona też nie musi zawierać maila, tylko formularz kontaktowy. A późniejsza korespondencja może odbywać się już poza formularzem witryny. W dodatku partnerzy mogą mieć zakaz umieszczania maila na ich stronach, tylko link do strony i tak dalej.... Ale o takich rzeczach trzeba myśleć, ktoś musi na to zwracać uwagę w firmie, a to dla wielu firm zawracanie głowy. Łatwiej jest ominąć niechcianą wiadomość w poczcie i raz na tydzień przejrzeć folder ze spamem.

Na marginesie zrobiłem kiedyś mały test. Założyłem skrzynki pocztowe, bodajże w portalu o2, wp, onet i coś tam jeszcze. I kompletnie z nich nie korzystałem. I okazało się, że na każdą z tych skrzynek w przeciągu 2 miesięcy przyszło klika maili spamowych. Niestety to świadczy tylko o tym, że nawet jak nie podamy nigdzie naszego maila to i tak możemy dostać spam i raczej dostaniemy, ponieważ niektóre spamboty wysyłają na przypał do każdego adresu w kolejności alfabetycznej, w różnych domenach. Kiedyś miałem np. maile kuzaj1@.. ,kuzaj2@.. ,kuzaj3@.. (w tej samej domenie) i na każdy z nich, w tym samym czasie, przyszedł ten sam mail ze spamem (no może w odstępach kilku sekund).

Więc ze spamem jest jak z teściową, trzeba z nią jakoś żyć.

gowain   21 #24 18.08.2013 22:16

Poważna firma nie może sobie pozwolić na formularz kontaktowy, który jest typowo anonimowy. W dodatku nic konkretniejszego w takim mailu nie prześlesz (no chyba, żeby zrobić edytor tekstowy, ale to już sztuka dla sztuki). To bardziej skomplikowany problem. Powinno się ograniczyć jakoś handel adresami mailowymi.

Popatrz na to: http://allegro.pl/legalny-mailing-500tys-uzytkownikow-baza-danych-i3449911272.html

0,5mln adresów mailowych... każdy może kupić... i to wszystko "legalnie".

IT-Fun   6 #25 18.08.2013 23:08

Z takimi bazami adresów e-mail (takie jak pokazał @gowain) można walczyć. Zrobili taką pułapkę dla właśnie botów wyłapujących adresy mailowe: http://nie-spamuj.eu/email.php . Generuje to nowe (bezsensowne ciągi znaków) adresy mailowe przy każdym odświeżeniu strony a na dole strony jest link - właśnie do tej samej strony, co powoduje odswieżenie strony, generuje nowe adresy i bot się zapeta :). Po skończeniu pracy bota mamy w praktyce śmietnik a nie bazę mailów :)

  #26 18.08.2013 23:31

@alan207:
Sądzisz, że roboty zbierające adresy nie mają takich adresów oznaczonych jako "nie wchodzić", podobnie jak i te przez nie generowane? :)
Druga sprawa, zarówno to co podałeś, jak i znacznie popularniejszy spampoison.com mają sporo reklam... W efekcie mam wątpliwości co do tego, że to prawdziwa akcja walki ze spamem, czy po prostu zarabianie pod płaszczykiem ładnej akcji. A dla spamerów to mało ważne, czy pójdzie do miliona, czy do dziesięciu.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #27 19.08.2013 00:05

@gowain

"Poważna firma nie może sobie pozwolić na formularz kontaktowy, który jest typowo anonimowy. W dodatku nic konkretniejszego w takim mailu nie prześlesz (no chyba, żeby zrobić edytor tekstowy, ale to już sztuka dla sztuki)."

---

Nie zgadze się z Tobą w tej kwestii. Wiele "poważnych" firm nie pokazuje swoich maili na stronie. Choć nie wiem tak na prawdę co dla Ciebie znaczy poważna firma? Czy to to samo co duża i znana firma? Zakładając, że poważna firma według Ciebie to również duża i znana firma, to z ciekawości sprawdziłem 3 pierwsze firmy, które wpadły mi do głowy, a każdy kontakt sprawdziłem w oczywistej lokalizacji na stronie, jaką jest zakładka/link "kontakt", "napisz do nas", lub coś w tym stylu.

Najpierw pomyślałem o Orange:

http://www.orange.pl/esupport_b2c_contact.phtml
- nie mają podanych maili i cytuję: "e-mail: zaloguj się na portalu orange.pl i skorzystaj z opcji kontakt z Biurem Obsługi w Orange on-line" czyli FORMULARZ.

Później UPC:

http://www.upc.pl/obsluga-klienta/kontakt/
- również "formularz kontaktowy".

Na końcu nasz ukochany Microsoft:

http://support.microsoft.com/contactus/?ln=pl lub http://support.microsoft.com/contactus/?ws=support
- przycisk "napisz do nas" i również formularz.

W trzech losowo wybranych firmach, nie ma możliwości skontaktować się w łatwy sposób z nimi mailowo. Więc chyba nie do końca jest tak jak mówisz. Formularz ma też tę zaletę, że możesz wybrać temat rozmowy, co umożliwia skierowanie sprawy do konkretnego działu, który się w tej kwestii specjalizuje. Sprawdziłem jeszcze t-mobile (z ciekawości) i oni akurat mają maile na stronie podane, pewnie tak samo jak wiele innych firm (w większości). Ale to nie zmienia faktu, że o dziwo sporo "poważnych" firm nie podaje maili na stronie i korzysta z formularzy. W zalewie takiej ilości spamu, jest to coraz częstsza praktyka i chyba nikt się temu nie dziwi.

Co do ograniczeń formularza to oczywiście się zgodzę (np. stopka firmowa), jednak weź też pod uwagę, że kolejna korespondencja może się już odbywać na adres zwrotny. Więc teoretycznie (o ile się da i jest to udostępnione) jest to jednorazowa akcja. Więc formularz nie jest aż taki zły i na pewno jest stosowany przez niektóre duże i "poważne" firmy :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #28 19.08.2013 00:06

A zapomniałem dodać. Co do mailingu to oczywiście też się zgadzam, to trzeba zwalczać. Bezapelacyjnie.

gowain   21 #29 19.08.2013 02:22

@DjLeo Ograniczyłeś się do molochów/korporacji, które mają działy PR, a to dlatego, że obsługują setki tysięcy klientów. Kontaktując się z taką firmą, kontaktujesz się z przypadkową osobą.

Choć jak się przypatrzysz to np. tutaj, klikając na mapkę mamy adresy kierowników regionalnych: http://biznes.upc.pl/obsluga-klienta/kontakt/kontakt-dla-duzych-firm-i-hoteli/

Tutaj cały zarząd: http://www.multimedia.pl/21b95082de9f3cf1bfd27edb5193f081

Tutaj: http://www.aluprof.eu/dzial-handlowy-systemy-dla-budownictwa

To jest kwestia wiarygodności. Nikt chcący robić poważne interesy nie zamieści Ci tylko formularza kontaktowego. Choćby jednym z powodów jest brak zapisania się takiej wiadomości w wysłanych. Jasne, że możesz kopie do siebie wysłać, ale to już raczej proteza niż rozwiązanie.

Walka ze spamem jest brana na klatę przez takie firmy. Znam kilka mniejszych firm, które dają tylko formularz, bo "spam". Za to nie znam żadnej dużej, która myśli tak samo. Dane kontaktowe muszą być :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #30 19.08.2013 03:48

@gowain

Jak już wcześniej wspomniałem są oczywiście firmy, które podają maile na stronie i możemy tak wymieniać ich setki. Tak jak te przykłady które podałeś i chyba nie o to chodzi w tej dyskusji. Trzeba wyraźnie rozgraniczyć tzw. kontakty biznesowe (np. sponsoring), a zwykły kontakt z firmą w dowolnej innej sprawie w ramach jej usług czy produktów. I chyba to czym jest duża firma, a kiedy się zaczyna moloch :)

Ty mówisz o kontaktach z zarządem czy pracownikami na wysokich szczeblach, czyli z samą górą, co paradoksalnie też nie zawsze ma sens. Większość właścicieli lub zarząd firmy, nie chce aby ich maile i telefony były na stronie głównej. To logistyczne samobójstwo. Owszem cała masa stron posiada takie namiary, ale paradoksalne uważam, że właśnie takie dane nie powinny się znajdować na stronie firmy i tak w wielu "poważnych" firmach jest. I to jest zupełnie normalne. Nawet małe firmy tego często nie umieszczają. Od tego są ludzie, aby komunikować się z zarządem czy prezesem i kierować zainteresowanych w odpowiednie miejsce. Nie ma w tym chyba nic dziwnego? Może Pan prezes nie chce, żeby każdy mógł mu spamować na maila co 5 minut, jak tylko zechce. Nie ma to według mnie, żadnego związku z tym, czy firma jest poważna czy nie.

Mam też wrażenie, że sam sobie trochę zaprzeczasz i stawiasz kontrargumenty do własnych tez (czyli crejzol z Ciebie ;):

"@DjLeo Ograniczyłeś się do molochów/korporacji, które mają działy PR, a to dlatego, że obsługują setki tysięcy klientów. Kontaktując się z taką firmą, kontaktujesz się z przypadkową osobą. "

Gdyby tak było jak mówisz to PLAY i T-MOBILE nie mieli by podanych ogólnych adresów mailowych w kontaktach. A tym bardziej była by cała lista właścicieli i prezesów itd. czego na stronie nie uraczysz. Jak sam widzisz inaczej jest w ORANGE, a inaczej w tych sieciach, czy podanych przez ciebie firmach. Więc bycie molochem lub korporacją nie ma tutaj znaczenia. To kwestia polityki firmy, a nie tego czy ma się 10 klientów, czy parę milionów. A już tym bardziej nie świadczy to o tym, że jakaś firma jest poważna lub nie.

Ja już wiem o co chodzi, to o po prostu syndrom pozlotowy :)

  #31 19.08.2013 04:53

aliasy, do posiadanego konta /hotmail, yahoo, lokalny dostawca internetu/.

LordRuthwen   6 #32 19.08.2013 08:18

Ja używam aliasów nazwa_serwisu.spam@mojapoczta.tld przypisanych do konta przeznaczonego na spam rejestracyjny - wygodne. W razie czego jak dostanę spam z innego źródła na konkretny adres mam jasną informację, że ktoś moim mailem handluje... a zatem stać go na opłacenie 2 tys. zł na rzecz pewnej fundacji charytatywnej, bo ja wszak zgody na to nie wyrażałem... Chyba, że nie chce, to tym bardziej stać go na zapłatę 5 tys. zł kary sądowej + kosztów procesu.
A taki alias mogę zawsze usunąć.

  #33 19.08.2013 09:25

Odnośnie metod antyspamowych, na poczcie o2 jest możliwość wygenerowania kilku (maksymalnie chyba 5) adresów antyspamowych składających się z losowych znaków w domenie jadamspam.pl i jeszcze kilku innych. Plusem jest to, że sami decydujemy czy i kiedy usunąć taki alias.

przemor25   14 #34 19.08.2013 13:45

Poczta na Outlooku też jest niczego sobie w porównaniu z filtrem antyspamowym na Gmailu. Odkąd zmieniłem swój adres pod koniec października ubiegłego toku, nie pamiętam, żebym dostał jakąś niechcianą ofertę viagry :)

IT-Fun   6 #35 19.08.2013 14:39

@mlody00 (niezalogowany)
Dzięki za podpowiedź - w najbliższych dniach założe tam konto, sprawdzę i umieszczę we wpisie :)

Swoją drogą ten wpis ma już najwięcej komentarzy ze wszystkich innych moich wpisów:D

Jaro070   17 #36 22.08.2013 14:21

BTW Po co ktoś chciałby wysyłać mailing do księży?

IT-Fun   6 #37 23.08.2013 16:06

@Jaro070
Kogo masz na myśli? :)

Kpc21   10 #38 24.08.2013 13:59

Czasem rejestracja z wykorzystaniem serwisów 10minutemail.com jest poblokowana - ale i to nie jest wielki problem. Wystarczy poszukać odpowiednika z jakiegoś mniej lub bardziej egzotycznego kraju.