Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Własny system analityki internetowej — instalacja Piwik na serwerze

Dla posiadaczy stron internetowych niezwykle przydatne mogą okazać się informacje na temat wyświetleń strony. Dysponując tymi danymi możemy dopasować najbardziej efektywną kampanię marketingową oraz dawać użytkownikom witryny kontent jakiego oni poszukują. Aby pozyskiwać te informacje administratorzy stron często korzystają z różnych systemów statystyk internetowych hostowanych na serwerach firm trzecich - na przykład Google Analytics. Zaletą usługi hostowanej jest fakt iż za poprawne jej działanie odpowiedzialny jest administrator serwisu. Nie mamy jednak kontroli nad danymi przechowywanymi w tej usłudze, natomiast wady tej pozbawione są systemy analityki umieszczone na własnym serwerze. Taki własny system możemy zaprojektować sami lub skorzystać z gotowca - takim godnym polecenia gotowcem jest Piwik, który pozwala na zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jednocześnie nie tracąc funkcjonalności znanych z hostowanych systemów (np. wspomniany wyżej Google Analytics).

Wymagania Piwika

Aby nasz własny system analityki mógł poprawnie funkcjonować należy spełnić kilka wymogów:
  • Serwer WWW oparty na Apache, Nginx, IIS itp.
  • Wersja PHP 5.3.3 lub nowsza
  • Wersja MySQL 4.1 lub nowsza
  • Rozszerzenia PHP: pdo i pdo_mysql
Oczywiście można spróbować zainstalować system Piwik na innym środowisku, aczkolwiek może on nie funkcjonować poprawnie.

Instalacja systemu Piwik

1. Tworzenie bazy danych

Piwik przechowuje wszystkie dane w bazie danych i do funkcjonowania takowej bazy wymaga. Utworzymy ją korzystając z panelu kontrolnego serwera (np. cPanel, DirectAdmin czy ISPConfig). W tym poradniku skorzystam z panelu ISPConfig, jednak ta operacja wygląda podobnie w każdym innym oprogramowaniu kontrolnym.

Przechodzimy na stronę panelu i dokonujemy autoryzacji użytkownika za pomocą loginu i hasła. Następnie przechodzimy do zakładki Strony--->Użytkownicy bazy danych i tworzymy nowego użytkownika. Wprowadzamy dane do autoryzacji a następnie tworzymy użytkownika bazy.

Posiadając utworzonego użytkownika, możemy utworzyć bazę danych. Uczynimy to korzystając z zakładki Strony--->Baza danych. Klikamy na przycisk Utwórz nową i w formularzu podajemy między innymi nazwę bazy danych (zalecam ustawić nazwę bazy taką samą jak nazwę użytkownika bazy), jej kodowanie (zalecam wybrać DB-Default) oraz użytkownika bazy - tutaj należy wybrać nowo utworzonego użytkownika, korzystając z listy rozwijalnej. Do naszych celów nie ma potrzeby definiowania użytkownika bazy tylko do odczytu czy też aktywacji dostępu zewnętrznego, w związku z czym zapisujemy dane w formularzu. Po wprowadzeniu nowej bazy możemy przejść do kolejnego punktu.

2.1. Instalacja plików systemu Piwik (poprzez FTP)

Jeżeli mamy dostęp do konta FTP na naszym serwerze, to możemy je wykorzystać do przesłania na niego plików Piwika, które są wymagane do działania systemu. Na początku należy pobrać archiwum z oficjalnej strony pobierania, a następnie wypakować je na komputerze.

Teraz logujemy się na nasze konto FTP i korzystając z binarnego trybu przesyłu pliku wysyłamy folder z wypakowanymi plikami systemu na serwer.

2.2. Instalacja plików systemu Piwik (poprzez powłokę serwera)

Jeżeli mamy dostęp do konsoli tekstowej serwera to możemy ją wykorzystać do instalacji systemu. Na początku korzystając z polecenia cd przechodzimy do katalogu w którym chcemy zainstalować system i który dostępny jest przez przeglądarkę internetową.cd ../../webNastępnie pobieramy archiwum z plikami bezpośrednio na nasz serwer:wget http://builds.piwik.org/piwik.zipNa końcu wypakowujemy archiwum komendą:unzip piwik.zip
W naszym katalogu pojawiły się dwie nowe pozycje: folder piwik i plik How to install Piwik.html. Plik HTML jest zbędny i możemy go usunąć poleceniem:rm How\ to\ install\ Piwik.htmlNatomiast folder piwik zawiera pliki systemu, a jeżeli zajdzie taka potrzeba to możemy go przenieść lub zmienić jego nazwę korzystając z polecenia mv.

3. Łączenie Piwika z bazą danych i wstępna konfiguracja

Czas na wstępną konfigurację naszego nowo zainstalowanego oprogramowania. Z poziomu przeglądarki przechodzimy do ścieżki w której zainstalowaliśmy Piwika (np. example.com/piwik).
W następnym etapie sprawdzana jest zgodność naszego serwera z oprogramowaniem Piwik. W przypadku wykrycia przez system jakiejś nieprawidłowości warto ją skorygować przed instalacją systemu, a następnie ponownie uruchomić kreator konfiguracji celem sprawdzenia czy błędy zostały już naprawione.
Po sprawdzeniu zgodności i ewentualnych poprawkach w konfiguracji serwera możemy przystąpić do łączenia systemu z bazą danych. W trakcie tego procesu jesteśmy proszeni między innymi o nazwę bazy danych oraz nazwę użytkownika bazy danych i jego hasło. Możemy także zdefiniować prefiks nazwy jaki będzie stosowany w tabelach Piwika w bazie - opcja ta jest szczególnie przydatna, podczas instalowania kilku oprogramowań na jednej bazie danych, ponieważ pozwala na szybkie usunięcie wszystkich tabel Piwika, bez naruszania tabel innego oprogramowania i zapobiega konfliktom nazw. Pola Serwer bazy danych i adapter możemy pozostawić bez zmian.
Następnie, po utworzeniu przez oprogramowanie nowych tabel w bazie danych, możemy przystąpić do tworzenia konta użytkownika systemu statystyk. Konto to będziemy wykorzystywać do logowania się do statystyk witryny, natomiast kolejne konta użytkowników będziemy mogli utworzyć po zakończeniu instalacji systemu.
Po utworzeniu nowego konta użytkownika możemy wprowadzić dane pierwszej witryny, która ma być śledzona przez Piwika. Wprowadzamy nazwę witryny, jej adres oraz strefę czasową której podlega. Ostatnim krokiem w instalacji systemu statystyk jest skopiowanie i wklejenie kodu śledzenia Piwik, wymaganego do zbierania statystyk, do naszego kodu HTML witryny. Jeżeli korzystamy z systemu zarządzania treścią takiego jak WordPress, Drupal czy Joomla - możemy pobrać i zainstalować dedykowaną wtyczkę, która automatycznie osadzi kod śledzenia do kodu HTML witryny.

4. Wsparcie dla Do Not Track i anonimizacja adresu IP

Po zakończeniu instalacji systemu Piwik, możemy jeszcze włączyć lub wyłączyć dodatkowe opcje chroniące prywatność użytkowników, takie jak wsparcie dla funkcji Do Not Track, czyli wysyłaniu przez przeglądarkę informacji o tym że dany użytkownik nie chce być śledzony, czy też aktywację anonimizacji adresu IP, czyli funkcji ukrywającej w statystykach ostatni człon adresu IP.

Logowanie do systemu

Po zakończeniu instalacji dysponujemy już w pełni sprawnym systemem analityki internetowej i możemy korzystać z wszystkich jego dobrodziejstw. Aby to uczynić należy przejść do strony logowania, dokonać autoryzacji loginem i hasłem podanym podczas konfiguracji systemu. Wówczas otrzymamy dostęp do wszystkich statystyk zgromadzonych przez skrypt śledzący i możemy rozpocząć pracę z systemem. 

internet porady serwery

Komentarze

0 nowych
cyryllo   18 #1 29.07.2015 13:03

Używam od kilku lat. Nawet miałem wpis o tym niedokończony ale jakoś wypadł ;)
Super system statystyk :)

GBM   22 #2 29.07.2015 13:31

Piwik > Google Analytics :-)

Dobry wpis :-)

btw. dawno nie widziałem screena z XP w aktualnych wpisach blogowych :D

  #3 29.07.2015 13:36

Używałem jakiś czas, ale wróciłem do GA.
Nie rusza mi serwera, a jak ktoś zechce to i tak bez problemu sobie zablokuje. System jest jednak zdecydowanie ciekawy i każdy zainteresowany tematem powinien go wypróbować, bo może okazać się lepszy.

IT-Fun   6 #4 29.07.2015 13:46

@lukasamd: Obecnie korzystamy z obu systemów statystyk jednocześnie - Google Analytics i Piwik. Oba te oprogramowania świetnie się dopełniają, i dają rzeczywisty obraz statystyk internetowych :).

Autor edytował komentarz.
oprych   14 #5 29.07.2015 15:51

Używasz obu? Kiedyś jak testowałem takie rozwiązanie to były problemy, dodatkowo z wydajnością też było gorzej w przypadku korzystania z obu systemów statystyk jednocześnie :)

Ogólnie używam Piwika od 5 lat i dodam tylko, że aby z niego korzystać przydaje się dobra oferta z serwerem :) U mnie dwie małe stronki, a baza danych 140 MB :)

luqass   13 #6 29.07.2015 15:53

kiedys mialem juz o nim napisac, ale przestalem z niego korzystac kiedy przestal wyswietlac frazy z google, tj. nie bylo wiekszego sensu dalej go utrzymywac, teraz juz tylko GA

Szern   10 #7 29.07.2015 16:36

Największymi zaletami Piwika są: brak próbkowania, przechowywanie danych na własnym serwerze oraz łatwa możliwość rozbudowy w oparciu o API. Jego wadami są: konieczność posiadania wydajnego i dobrze skonfigurowanego serwera (w przeciwnym wypadku pożegnamy się z częścią danych, nieporozumieniem jest instalacja Piwika na współdzielonych hostingach) i niezbyt ciekawy interface.
IMHO Piwik znakomity jest dla poważnych, komercyjnych zastosowań z dużym ruchem, natomiast dla małych, hobbystycznych, niekomercyjnych stron lepszy jest Google Analytics, który nie wymaga serwera, jest bardzo prosty w instalacji i już w pakiecie startowym otrzymujemy większe możliwości niż są nam potrzebne. Próbkowanie dla stron o niewielkim ruchu nie ma znaczenia.
Dublowanie systemów analitycznych w ramach jednej witryny jest błędem, dlatego nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że równoczesne używanie GA i Piwika w jednej witrynie ma jakikolwiek sens. Każdy z tych systemów jest w stanie dostarczyć dane na ten sam temat, a technologia mierzenia różni się na tyle, że zestawianie ze sobą danych z GA i Piwika nie ma żadnego sensu.
W artykule brakuje mi informacji o braku próbkowania oraz instrukcji zakładania bazy przez MySQL z poziomu ssh (opis instalacji plików przez shh przecież jest...) lub chociaż phpMyAdmina - ISPConfig to jednak niezbyt popularny panel.

IT-Fun   6 #8 29.07.2015 19:15

@oprych: Jak osadzi się kody śledzenia obu systemów (Piwika i Google Analytics) tak, aby ich pobieranie nastąpiło po pobraniu całej treści strony (np. wstawienie kodu do stopki) to dla użytkownika końcowego problemy z wydajnością praktycznie nie istnieją :). Natomiast nie napotykamy żadnych innych kłopotów, spowodowanych dwoma skryptami śledzącymi.

IT-Fun   6 #9 29.07.2015 19:18

@Szern: Po zestawieniu danych z Piwika i Google Analytics mamy pełne dane na temat odwiedzalności witryny i możemy je porównywać/wyłapywać, także dla nas ma to sens.

Tworzenie bazy danych z poziomu innego panelu kontrolnego wygląda dość podobnie, ale dzięki za cenną uwagę.

Szern   10 #10 30.07.2015 09:55

@IT-Fun: Czy mógłbyś podać przykłady danych, które są dostępne w Piwiku a nie ma ich w GA i odwrotnie: przykłady danych, które są dostępne w GA a nie ma ich w Piwiku? Czy możesz rozwinąć, co znaczy "zestawienie danych z Piwika i Google Analytics", a dokładnie: co jest ich efektem?
Jaki cel ma "porównywanie/wyłapywanie" danych? Jakiś przykład: co można dzięki temu osiągnąć?
Wybacz, że drążę temat, ale interesuje mnie, jakie korzyści można mieć z jednoczesnego używania dwóch systemów analitycznych o takiej podobnej użyteczności i czy te korzyści są na tyle duże aby zrównoważyć obciążenie strony? Czy jesteś w stanie podać konkrety i przykłady?
Wstawienie obu kodów (Piwik i GA) do stopki, nie ma niestety większego uzasadnienia. W przeciwieństwie do Piwika kod GA (Universal) powinien znaleźć się w nagłówku, ostatecznie na samym początku strony (najwygodniej w Google Tag Managerze). Umieszczenie tego kodu w stopce spowoduje, między innymi, nie zliczanie większości wizyt zakończonych odrzuceniem, a więc zafałszowanie rzeczywistego współczynnika odrzuceń.
Wstawienie dwóch kodów (nawet na końcu) zauważalnie zmieni czas ładowania strony, który jest wykorzystywany przez boty wyszukiwarek jako jedno z kryteriów oceny strony, co pośrednio ma wpływ na pozycję strony w wynikach organicznych - co jest kluczową kwestią dla pozyskiwania użytkowników.

sysadmin   1 #11 30.07.2015 12:23

Fajny wpis, dzięki. Pewnie z czasem się pobawię na swoim serwerze.

Pytanie nieco z innej beczki - możecie polecić jakieś rozwiązanie do generowania HeatMap strony? Ale takie rozwiązanie, które instaluje się na serwerze. No i najlepiej, gdyby było, podobnie jak Piwik, bezpłatne.

Szern   10 #12 30.07.2015 14:58

@sysadmin: Na przykład http://www.openwebanalytics.com/?attachment_id=61 albo http://www.labsmedia.com/clickheat/index.html ale mimo wszystko proponowałbym trial (heatmapę instaluje się raczej na określony czas) http://www.crazyegg.com/

sr57be45   7 #13 30.07.2015 21:23

@Szern: Jego wadami są: konieczność posiadania wydajnego i dobrze skonfigurowanego serwera (w przeciwnym wypadku pożegnamy się z częścią danych, nieporozumieniem jest instalacja Piwika na współdzielonych hostingach) i niezbyt ciekawy interface.

Dla strony strony o małym/znikomym ruchu na "bezpłatnym hostingu" wystarcza postawiony system piwik na innym "bezpłatnym hostingu", karkołomne rozwiązanie ale działa. Strona w systemie galerii Piwigo ma wewnętrzny system statystyk i nie widzę dużych rozbieżności.

Jak działa piwik na "hostingu free" ;] http://strzelamzdjecia.cba.pl/index.php?/category/119

IMHO Piwik znakomity jest dla poważnych, komercyjnych zastosowań z dużym ruchem, natomiast dla małych, hobbystycznych, niekomercyjnych stron lepszy jest Google Analytics, który nie wymaga serwera, jest bardzo prosty w instalacji i już w pakiecie startowym otrzymujemy większe możliwości niż są nam potrzebne.

Dla czego tylko dla komercyjnych ? GA nie trafia do mnie, dodatkowo za każdym razem wymaga dokładania filtrów na boty które atakują tylko kod GA fałszując ruch strony :F ile razy można dokładać kolejne frazy do blokowania ;]. Piwik pomija intruzów oraz roboty.


Próbkowanie dla stron o niewielkim ruchu nie ma znaczenia.

Z zwykłej ciekawości, bo tak ! ;) duża zaleta to - oszczędność czasu :)
Na jednej karcie Piwik Oglądający / log odwiedzających widzę w jednej linii :
- Kto kiedy, skąd, jaka sieć, i czy to powracający oglądający + plus podstawowe informacje o jego systemie zwykły / mobile / tablet
- czasami skąd "gdy pytanie było otwartym tekstem?" / odnośnik www / Google / Google Image / czasami Google i numer z # np "#1" ale bez frazy ale adres strony odwiedzanej pozwala odnaleźć to czego szukał ;) w przypadku gdy to bardzo precyzyjnie opisane zdjęcie/
- i co czytał - adres www

brakuje mi tylko aby język przeglądarki był w tym samym oknie (a nie w położeniach) gdy to wejście z poza PL ale to tylko jeden klik ;)

I gdybym to samo miałbym wyszukać w GA... to dziękuję za współpracę ;) .

Wstawienie dwóch kodów (nawet na końcu) zauważalnie zmieni czas ładowania strony, który jest wykorzystywany przez boty wyszukiwarek jako jedno z kryteriów oceny strony, co pośrednio ma wpływ na pozycję strony w wynikach organicznych - co jest kluczową kwestią dla pozyskiwania użytkowników.

Nie zauważyłem drastycznej różnicy, lepszą "szybkość" daje zmiana grafik jpg/png na te z dobraną kompresją ;), a dla pozyskiwania odbiorców liczy się treść i pewnie "zaplecza/.../.../" oraz inna magia podbijania pozycji strony :F

Wdg webpagetest piwik za pierwszym ładowaniem dokłada od 1s do 4s, ale i tak jest szybszy od reklam podstawowego hostingu.
http://www.webpagetest.org/result/150730_4G_YVB/

sysadmin   1 #14 03.08.2015 11:39

@Szern: Dzięki za linki. Potrzebuję coś stałego - klient chce monitorować cały czas, ponieważ zamierza dokonywać zmian na stronie i obserwować reakcje.

  #15 01.01.2017 19:19

O co chodzi w podpunkcie 2.2? Co mam wpisać, jaką komendę i gdzie?

  #16 10.01.2017 18:43

Sory za poprzedni komentarz, ale w FF nie wyświetla mi się poprawnie Wasz formularz. Wiecie może czym różni się "Strony URL" od "Tytuły stron" - przecież na zdrowy rozsądek to to samo, a są niewielekie różnie - kompletnie bez sensu.

  #17 01.07.2017 02:11

Dlaczego strona firmowa PIWIK jesT po angielsku, czyżby nie zależało firmie na POLSKICH KLIENTACH ?