r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

IT przeciw państwu: Microsoft chce bronić prywatności, pozywa rząd USA

Strona główna AktualnościINTERNET

Wiele wskazuje na to, że rok 2016 upłynie pod znakiem buntu korporacji IT przeciw żądaniom amerykańskiego rządu w kwestii naruszeń prywatności swoich klientów. Niemal codziennie dowiadujemy się więcej o kulisach potyczek pomiędzy Apple i FBI, a dziś wiadomo już, że na wojenną ścieżkę wkroczył także Microsoft: korporacja oskarżyła przed waszyngtońskim sądem władze USA o naruszanie 4. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Według Microsoft, niezgodne z amerykańskim prawem są rządowe żądania dostępu do danych użytkowników korporacji przy jednoczesnym blokowaniu możliwości powiadamiania samych zainteresowanych. Firma opublikowała już oficjalny komunikat w tej sprawie. Problem ma być coraz istotniejszy, gdyż liczba wniosków od rządu USA rośnie w bezprecedensowym tempie.

W ciagu ostatnich 18 miesięcy rząd Stanów Zjednoczonych zwrócił się do Microsoftu z żądaniem udostępnienia danych o użytkownikach, jednocześnie zakazując informowania ich procederze, aż 2,576 razy. W 1752 przypadkach rządowe agencje nie określiły w ogóle terminu, w którym nadzór nad daną osobą miałby zostać zakończony. Takie statystyki dla Microsoftu, będącego pod presją nieugiętej (i umiarkowanie skutecznej) postawy Apple’a, nie pozwalały na zachowanie dotychczasowej polityki.

r   e   k   l   a   m   a
Uważamy, że te działania naruszają dwa fundamentalne prawa, które były częścią tego kraju od czasu jego założenia. Te wydłużające się lub nawet permanentne żądania naruszają Czwartą Poprawkę, która daje osobom i firmom prawo, by wiedzieć, że rząd przejmuje ich własność.

Dla Microsoftu kluczowa jest jeszcze jedna kwestia: poprzez pozew sądowy korporacja chce zasygnalizować rządowi, że dane przechowywane w chmurze nie różnią się niczym od innego rodzaju własności, jak choćby nieruchomości czy środki na kontach, przez co władze nie mają prawa do uzyskiwania dostępu do nich bez wiedzy właściciela. Z treścią pozwu można zapoznać się na stronach Sądu Dystryktowego USA dla Zachodniego Dystryktu Waszyngtonu.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.