Icaros 3.0 – sposób na świetne miniaturki multimediów w Eksploratorze Windows

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Pulpit Windowsa pod względem elastyczności nie dorównuje temu, co możemy znaleźć w KDE, ale z pomocą dodatkowych programików może stać się naprawdę świetnym środowiskiem pracy. Jednym z takich programików jest Icaros, który powinien spodobać się przede wszystkim tym, którzy przechowują na dyskach duże biblioteki mediów.

Icaros, który doczekał się dużej aktualizacji – wersji 3.0 – jest zbiorem rozszerzeń powłoki Windows, które wzbogacą systemowy Eksplorator plików m.in. o możliwość wyświetlania miniaturek dla praktycznie wszystkich popularnych formatów wideo i audio (w wypadku tych ostatnich wykorzystane zostaną np. okładki płyt). Program potrafi także przedstawić właściwości mediów, takie jak czas trwania, rozdzielczość, tytuł, wykonawca czy album.

Siłą tego dodatku jest wykorzystanie biblioteki FFmpeg, dzięki czemu tworzenie miniaturek przebiega błyskawicznie. To jednak nie wszystko. W wersji 3.0 program doczekał się własnej pamięci podręcznej, która przyspiesza wyświetlanie miniaturek i jest odporna na czyszczenie cache samego Eksploratora.

Poprawiła się także precyzja i skuteczność generowania miniaturek. Icarus radzi sobie z tworzeniem miniaturek nawet dla niekompletnych klipów wideo, jak również tych niezbyt przyjemnych w obsłudze plików .wmv. Możemy ustalić też miejsce, z którego pobierana będzie miniaturka i dostosować jej format do metadanych w pliku.

Program uzyskał też bardzo ładny nowy interfejs, dopasowany do Windowsa 10, a przy tym znacznie ładniej renderowany (także na monitorach High DPI) niż systemowe aplikacje w stylu Modern UI.

Jako że nie ma w Icarosie żadnych przeszkadzajek, program jest całkowicie darmowy i w znikomym stopniu obciąża system , możemy go polecić każdemu użytkownikowi Windows (nawet XP) – znacznie uprzyjemnia pracę z Eksploratorem „okienek”.

Icaros 3.0 znalazł się już w naszej bazie oprogramowania na Windowsa.

© dobreprogramy