Ideal Conceal: udający smartfon pistolet dopiero w przedsprzedaży, a już budzi obawy policji

Strona główna Aktualności

O autorze

Belgijska policja ostrzega swoich kolegów zrzeszonych w Europolu – bądźcie czujni. Już niebawem na rynku amerykańskim pojawi się pistolet, który złożony wyglądem nie różni się od smartfonu. Można się spodziewać, że trafi do Europy, przemycany czy to osobiście, czy w paczkach, zamawianych drogą internetową. Zaprojektowany z myślą o samoobronie, wykorzystujący lekką amunicję .380 ACP pistolet budzi niepokój mundurowych – oto broń, którą łatwo przeoczyć w trakcie rewizji, broń która doskonale wtapia się w świat, w którym każdy ma smartfona.

Unikatowa konstrukcja pistoletu to dzieło Ideal Conceal, firmy ze stanu Minnesota. Dwulufowa, dwustrzałowa konstrukcja z celownikiem laserowym nie może się równać siłą ognia z normalnym pistoletem, nawet klasyczną czeską CZ, ale łatwość jej ukrycia w kieszeni po złożeniu uchwytu jest nieporównywalnie większa – dlatego otrzymała przydomek „iPhone gun”.

Zainteresowanie w USA jest bardzo duże. W internetowej przedsprzedaży Ideal Conceal miało otrzymać już ponad 12 tysięcy zamówień na nowy pistolet, który jak reklamuje producent, potrafi „zniknąć na widoku”, zmieścić się w torebce czy tylnej kieszeni spodni. Mechanizm spustowy z samonapinaniem oraz bezkurkowa konstrukcja, w której sprężyna uderzeniowa działa bezpośrednio na iglicę sprawiają, że broń po rozłożeniu od razu jest gotowa do strzału.

Budzący niepokój w Europie amerykański producent przypomina na swojej stronie, że prawo do samoobrony jest pierwszym prawem natury, przywołując stare przysłowie, że lepiej mieć broń i jej nie potrzebować, niż potrzebować broni i jej nie mieć. Pistolet Ideal Conceal można jednak zabrać ze sobą wszędzie (o ile pozwalają na to stanowe prawa). W większości krajów Europy, gdzie obywatele nie mają praktycznie prawa do samoobrony, broń taka jest oczywiście skrajnie nielegalna.

Teraz pozostaje pytanie – czy taką konstrukcję podejrzą chińscy producenci, znani z klonowania wszystkiego co amerykańskie? Właściwie każdy, kto ma dobrą numeryczną obrabiarkę CNC, będzie mógł takiego klona stworzyć, być może nawet na popularniejszy u nas pocisk 9mm Para.

Pistolet Ideal Conceal ma trafić w USA do sprzedaży oficjalnie w pierwszym kwartale 2017 roku. Cena jest całkiem przystępna – raptem 395 dolarów.

© dobreprogramy