reklama

Ile da się wycisnąć z Microsoftu?

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Capital Research and Management, największy inwestor w firmie Yahoo! posiadający tam ponad 11% akcji spotkał się wczoraj z dyrektorem wykonawczym Microsoftu, Stevenem Ballmerem i innymi członkami zarządu korporacji. Celem spotkania było przekonanie się, czy firma może jeszcze podnieść i tak rekordową już cenę 44,6 miliarda dolarów za Yahoo!.

Capital Research and Management, który posiada też 6% akcji Microsoftu nie chce stracić więcej pieniędzy na spadających cenach akcji firmy z Redmond, niż może zarobić na przejęciu Yahoo!. Tymczasem od chwili ogłoszenia oferty akcje Microsoftu spadły już o 10%. Akcje Yahoo! wzrosły o około 50% i nadal utrzymują się na tym poziomie. Z powodu spadającej ceny akcji Microsoftu i tego, że firma zamierza połowę ceny zakupu uregulować swoimi akcjami, wartość oferty znacznie spadła. Obecnie jest to 28,81 dolarów za akcję Yahoo! (pierwotnie 31 dolarów).

Czy Microsoft zdecyduje się na podniesienie i tak mocno już zawyżonej oferty? Trudno powiedzieć - z jednej strony na horyzoncie nie pojawia się żadna konkurencyjna propozycja, z drugiej jednak zarząd Yahoo! może nie zgodzić się na obecną ofertę. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem dla firmy byłby outsourcing wyszukiwania do Google, co w krótkiej perspektywie przyniosłoby zyski, ale przekreśliłoby szansę na samodzielne zajęcie poważnej pozycji na rynku.

Analitycy przewidują, że minimalnie większe prawdopodobieństwo ma podniesienie oferty przez Microsoft do 32 dolarów za akcję. Możliwe też, że transakcja dojdzie do skutku przy obecnej cenie. Niektórzy dopuszczają także wariant, że przejęcia w ogóle nie będzie.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić