Ile jest warta Wikipedia?

Strona główna Aktualności

O autorze

Wikipedia

jest jednym z najpopularniejszych serwisów internetowych na świecie, jest więc łakomym kąskiem dla wielu korporacji. Serwis nie jest jednak na sprzedaż, nie zamieszcza również żadnych reklam. Jednak jak pisze serwis Wikinews pojawiły się już poważne spekulacje na temat potencjalnej wartości Wikipedii.

ComScore Networks opublikowały ranking najpopularniejszych stron, biorąc pod uwagę liczbę odwiedzających je internautów (powyżej 15 roku życia) we wrześniu 2006. Wśród 15 najpopularniejszych stron Wikipedia - zajmująca miejsce szóste ze 155 milionami użytkowników - jest jedynym serwisem niekomercyjnym.

Popularność Wikipedii tłumaczy, dlaczego firma HipMojo zajęła się szacowaniem hipotetycznej wartości Wikipedii (gdyby była komercyjnym przedsięwzięciem utrzymującym się z reklam) - i wyceniła ją na 580 milionów dolarów. Jason Calacanis (CEO serwisu do blogowania Weblogs, Inc.) uważa, że encyklopedia jest warta 10 razy więcej - około 5 miliardów dolarów. Zdaniem Calacanisa sama firma AOL byłaby gotowa płacić 100 milionów dolarów za możliwość zaoferowania Wikipedii darmowego hostingu w zamian za malutką grafikę informującą o tym fakcie, umieszczoną na głównej stronie encyklopedii. Calacanis uważa, że grzechem jest tracenie każdego dnia "milionów dolarów, które mogłyby zmienić świat".

Nicholas Carr komentując propozycję Calacanisa nazywa Wikipedię marzeniem każdej firmy reklamowej, najcenniejszym serwisem w całym Internecie z punktu widzenia Google. Nie dość, że serwis jest niezwykle popularny, to ludzie odwiedzają go w poszukiwaniu informacji, które w wielu wypadkach mogłyby być informacjami reklamowymi. Niemniej podsumowując Carr stwierdza, że reklamy na Wikipedii mają tyle samo sensu, co na ścianach Wielkiego Kanionu: "Decyzja, aby czegoś nie komercjalizować, nie jest decyzją niemoralną".

© dobreprogramy
s