r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Ile jest wirusów na Maka? F-Secure znalazł 58

Strona główna Aktualności

W ubiegłym roku jednym z gorących tematów były zagrożenia czyhające na użytkowników Mac OS X, których większość stanowiły złośliwe programy podszywające się pod antywirusy i wyłudzające numery kart kredytowych. Nie ulega wątpliwości, że w minionym roku szkodników atakujących Maki było więcej, niż zazwyczaj… a ile dokładnie?

Firma F-Secure wyliczyła, że w okresie od kwietnia do grudnia 2011 roku w Sieci pojawiło się całe 58 typów zagrożeń. Na swoim blogu F-Secure wymienia 15 nowych odmian wirusów wykorzystujących backdoory w systemie (znajdowały się w pirackich kopiach programów, na przykład iWork), 7 koni trojańskich, 29 szkodliwych programów pobierających trojany i 7 „oszustów” — razem 58 typów. Jest to więcej, niż w poprzednich latach, ale F-Secure nie mówi ile dokładnie robaków podgryzających jabłka udało się złapać i zbadać wcześniej.

F-Secure zakończył rozwijanie swojego pakietu zabezpieczającego w latach dziewięćdziesiątych, gdyż… na ówczesne Maki nie było zagrożeń. W 2007 firmie udało się złapać pierwszego trojana dla Mac OS X, co skłoniło ją do ponownego rozwijania produktu. Wzrost liczby nowych zagrożeń nie jest liniowy i nie wydaje się być połączony z liczbą komputerów firmy Apple podłączonych do sieci. Na wykresach (XLSX) wyraźnie widać, że zagrożenia pojawiają się falami. Zdaniem F-Secure zjawisko jest bliskie bańce spekulacyjnej. W objętym badaniem okresie takie zjawisko miało miejsce dwa razy — w czerwcu i w październiku 2011. Wedlug F-Secure 2012 przyniesie kolejne zagrożenia.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.