Ile lat musi mieć system operacyjny, by Google uznało go za przestarzały?

Strona główna Aktualności

O autorze

Pytanie do naszych Czytelników: ile lat może mieć system operacyjny, by mógł zostać uznany za przestarzały i niewarty wsparcia? Dziesięć? Wydany w 2002 roku Windows XP wciąż otrzymuje aktualizacje bezpieczeństwa, wciąż też pojawia się nowe, działające na nim oprogramowanie. A może wystarczą dwa lata?

W listopadzie 2010 roku Red Hat wydał najnowszą wersję swojego systemu operacyjnego RHEL6 (Red Hat Enterprise Linux 6 „Santiago”). Według planów firmy, cykl życia RHEL-a 6 zakończy się dopiero w 2023 roku – do tego czasu użytkownicy będą otrzymywali poprawki bezpieczeństwa. RHEL 6 jest z tego powodu chętnie wybierany do kluczowych dla misji organizacji zastosowań, działają na nim produkcyjne serwery, ale nie tylko serwery. W wersji desktopowej jest często wykorzystywany tam, gdzie wymagany jest stabilny system operacyjny dla stacji roboczych, w ośrodkach naukowych czy w wojsku – jest jedyną dystrybucją Linuksa, którą można instalować na należących do armii USA laptopach.

Dla Google'a jednak to wszystko nie wystarczy. Podczas próby aktualizacji oprogramowania na swoim komputerze, Jan Wildeboer, ewangelista Red Hata odkrył, że przeglądarka Chrome na RHEL6 nie będzie już mogła być aktualizowana. Próba aktualizacji powoduje wyświetlenie komunikatu: Google Chrome już się nie aktualizuje, ponieważ twój system operacyjny jest przestarzały.

Wildeboer pisze: wydajemy nowe stabilne wersje RHEL-a co 2-3 lata. Od wydawanych przez społeczność dystrybucji odróżnia nas stabilność API/ABI. Klienci potrzebują długoterminowej stabilności. Google to wie (i samo z tego korzysta). Porzucając wsparcie dla biznesowych dystrybucji po prostu mówią mi, bym poszedł gdzieś indziej. To nie jest zachęcające.

Prawdą jest, że Linux rozwija się szybko, znacznie szybciej, niż Windows czy OS X, co czyni go trochę ruchomym celem. W tym wypadku jednak nie chodzi o Fedorę, która pół roku po wydaniu jest przestarzała, ale wcielenie linuksowej stabilności. Może jednak to wcielenie jest zbyt stabilne, jak na Google, wydające w szalonym tempie kolejne wersje swojej przeglądarki?

Pierwsze wyjaśnienia deweloperów projektu Chromium (opensource'owej wersji Google Chrome) sugerują, że tak właśnie może być. W kolejnych wersjach przeglądarki chcą oni zacząć stosować nowe możliwości języka C++, wprowadzone w standardzie C++11. To jednak wymaga (w wydaniu dla Linuksa) przejścia na nową wersję kompilatora GCC 4.6 i nowy toolchain. Dystrybucje, które korzystają ze starszych wersji bibliotek (w tym RHEL6), zostają na lodzie. Nie jest równie prosto, jak w wypadku wspomnianego na początku Windows XP, dostarczyć dla nich biblioteki obsługujące C++11.

W tej sytuacji pozostaje chyba tylko jedno rozwiązanie dla Red Hata, jeśli chce zapewnić dostępność Chrome dla RHEL6: stworzyć własny fork Chromium, utrzymywany do końca cyklu życia tej dystrybucji z wykorzystaniem poprawek przygotowywanych w kolejnych latach przez Google. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że po prostu Chrome/Chromium znikną z RHEL-a (a co za tym idzie i z pochodnych jego dystrybucji, takich jak CentOS czy Scientific Linux) – nawet Fedora nie chce mieć Chromium w swoich repozytoriach.

Problemu pewnie by nie było, gdyby istniało jakieś „standardowe”, linuksowe API, dzięki któremu ten sam binarny plik mógłby być używany na różnych wersjach i w różnych dystrybucjach Linuksa, tak jak jest to w wypadku Windows, gdzie zbudowane pod win32 Chrome można uruchomić zarówno na Windows XP, jak i na Windows 8. Być może dopiero pomysły takie jak nowy system pakietowania linuksowych aplikacji, uruchamiania ich w izolowanych kontenerach, pozwolą Linuksowi na dorównanie Windows w kwestii kompatybilności między odmianami systemu.

© dobreprogramy
s