ImBatch 4.4.0: wsadowe przetwarzanie grafiki teraz także z obsługą plików PDF

Strona główna Aktualności

O autorze

ImBatch jest jednym z najlepszych darmowych narzędzi do przetwarzania dużej liczby zdjęć i obrazków. Jego producent, rosyjska firma High Motion Software, wydała sporą aktualizację programu, która sprawia, że warto go sobie przypomnieć.

Najciekawszą nowością jest wprowadzenie importu plików w formacie PDF oraz wczytywania wielostronicowych plików graficznych (np. TIFF-ów). Program pozwala przeprowadzić na nich te same operacje, co plikach z obrazkami – wybierając to co nas interesuje z listy ponad 30 funkcji, wśród których znajdziemy dodawanie znaków wodnych, kadrowanie, rozmaite filtry kolorystyczne, optymalizacja dla WWW czy zarządzanie metadanymi.

Wszystkie te operacje mogą być oczywiście zautomatyzowane, a wyniki zapisane do oryginalnych plików lub ze zmienionymi nazwami. To samo dotyczy PDF-ów, trzeba jednak zauważyć, że program nie radzi sobie ze specjalnymi właściwościami tego formatu dokumentów, lecz traktuje go jak obrazek, tak więc po konwersji utracimy np. zakładki i podkreślenia. ImBatch nie obsługuje też zaszyfrowanych plików PDF.

Pozostałe warte uwagi ulepszenia dotyczą dialogu zapisu do formatu PDF oraz funkcji Create Contact Sheet, służącej do wygenerowania strony z miniaturkami z dostarczonych plików źródłowych. Wciąż niestety jakość polskiego tłumaczenia pozostawia sporo do życzenia, ale to chyba jedyne, co można programowi wytknąć – ma przejrzysty i zrozumiały interfejs (a okropną domyślną skórkę łatwo zmienić na coś elegantszego), a efekty wsadowego przetwarzania plików wyglądają bardzo dobrze.

Program ImBatch 4.4.0 znajdziecie w naszej bazie oprogramowania. Do zastosowań domowych jest za darmo, jeśli chcecie wykorzystać go zawodowo, to należy kupić (klikając przycisk w programie) komercyjną licencję za ok. 120 zł (netto).

© dobreprogramy