elementaryOS 0.3 - co nas czeka?

Luna od kilku dni cieszy się tytułem "stabilnej" - postanowiłem więc przyjrzeć się projektom i planom na kolejne wydanie/a tej obiecującej dystrybucji. Jeśli masz drogi czytelniku czas - zapraszam Cię na podróż do przyszłości :) Rozpoczniemy od projektów aplikacji. Dodam tylko, że wszystkie przedstawione materiały to oficjalne projekty twórców środowiska.

Mockupy, czyli aplikacje na papierze

Obszary robocze

Obecnie prezentacja okien i obszarów roboczych działają niezależnie od siebie. Pierwszą funkcję wywołujemy klawiszami Super+A/W, drugą Super+S. Wygląda na to, że w przyszłości się to zmieni, o czym świadczyć mogą poniższe projekty:

Wyraźnie widać, że te dwie funkcje zostały tutaj scalone. Można również domniemywać (i słusznie), że twórcy elementary poważnie myślą o urządzeniach dotykowych.

Aplikacje

Zarządzanie oknami do niczego nam się nie przyda, jeśli nie mamy czym zarządzać. Obecnie aplikacji dedykowanych dla pulpitu elementary jest stosunkowo niewiele, ale ciągle powstają nowe, a w sieci roi się od projektów kolejnych programów!

Przyznać trzeba, że powyższe projekty wyglądają naprawdę świetnie.
Wspominałem wcześniej o aplikacjach dotykowych. Wiem z dobrych źródeł, że kolejne wersje elementaryOS mają działać również na ekranach dotykowych (więc również i na smartfonach!). Oto, co oferują nam twórcy tej dystrybucji właśnie dla naszych komórek...

Dotykowo!

Tutaj chciałbym zaznaczyć, że dla kolejnych wersji elementaryOS twórcy planują stworzyć responsywny pulpit, który będzie się dostosowywał do wymiarów ekranu i rodzaju urządzenia. Brzmi bardzo ciekawie!

A co z innymi planami? Przyjrzałem się zgłoszeniom błędów i blueprintom dla wersji Beta elementaryOS 0.3 i oto, co ciekawego znalazłem...

Jeszcze więcej planów!


  • elementarny AppCenter wyprze USC,
  • Przewijanie "naturalne" będzie domyślnie uruchomione (o co chodzi?),
  • Aplikacje otrzymają nazwy od funkcji, do których służą. I tak Geary stanie się Pocztą, Empathy Czatem, a Shotwell Zdjęciami,
  • Sterowniki niewolne będą instalowane automatycznie podczas instalacji systemu,
  • LightDM zostanie użyty do stworzenia ekranu blokowania pulpitu,
  • Dostaniemy możliwość dodawania do systemu swoich kont online bez konieczności instalowania dodatkowych pakietów,
  • Wdrożony zostanie Wayland.

Twórcy elementaryOS pokazali, na co ich stać, a po tym, co widać wyżej można wnioskować, że to dopiero początek czegoś naprawdę wielkiego.