Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

elementaryOS 0.3 - co nas czeka?

Luna od kilku dni cieszy się tytułem "stabilnej" - postanowiłem więc przyjrzeć się projektom i planom na kolejne wydanie/a tej obiecującej dystrybucji. Jeśli masz drogi czytelniku czas - zapraszam Cię na podróż do przyszłości :) Rozpoczniemy od projektów aplikacji. Dodam tylko, że wszystkie przedstawione materiały to oficjalne projekty twórców środowiska.

Mockupy, czyli aplikacje na papierze

Obszary robocze

Obecnie prezentacja okien i obszarów roboczych działają niezależnie od siebie. Pierwszą funkcję wywołujemy klawiszami Super+A/W, drugą Super+S. Wygląda na to, że w przyszłości się to zmieni, o czym świadczyć mogą poniższe projekty:

Wyraźnie widać, że te dwie funkcje zostały tutaj scalone. Można również domniemywać (i słusznie), że twórcy elementary poważnie myślą o urządzeniach dotykowych.

Aplikacje

Zarządzanie oknami do niczego nam się nie przyda, jeśli nie mamy czym zarządzać. Obecnie aplikacji dedykowanych dla pulpitu elementary jest stosunkowo niewiele, ale ciągle powstają nowe, a w sieci roi się od projektów kolejnych programów!

Przyznać trzeba, że powyższe projekty wyglądają naprawdę świetnie.
Wspominałem wcześniej o aplikacjach dotykowych. Wiem z dobrych źródeł, że kolejne wersje elementaryOS mają działać również na ekranach dotykowych (więc również i na smartfonach!). Oto, co oferują nam twórcy tej dystrybucji właśnie dla naszych komórek...

Dotykowo!

Tutaj chciałbym zaznaczyć, że dla kolejnych wersji elementaryOS twórcy planują stworzyć responsywny pulpit, który będzie się dostosowywał do wymiarów ekranu i rodzaju urządzenia. Brzmi bardzo ciekawie!

A co z innymi planami? Przyjrzałem się zgłoszeniom błędów i blueprintom dla wersji Beta elementaryOS 0.3 i oto, co ciekawego znalazłem...

Jeszcze więcej planów!

  • elementarny AppCenter wyprze USC,
  • Przewijanie "naturalne" będzie domyślnie uruchomione (o co chodzi?),
  • Aplikacje otrzymają nazwy od funkcji, do których służą. I tak Geary stanie się Pocztą, Empathy Czatem, a Shotwell Zdjęciami,
  • Sterowniki niewolne będą instalowane automatycznie podczas instalacji systemu,
  • LightDM zostanie użyty do stworzenia ekranu blokowania pulpitu,
  • Dostaniemy możliwość dodawania do systemu swoich kont online bez konieczności instalowania dodatkowych pakietów,
  • Wdrożony zostanie Wayland.

Twórcy elementaryOS pokazali, na co ich stać, a po tym, co widać wyżej można wnioskować, że to dopiero początek czegoś naprawdę wielkiego. 

linux oprogramowanie inne

Komentarze

0 nowych
Quest-88   16 #1 12.08.2013 15:38

Toż to system dla estetycznych onanistów. Oprogramowanie to narzędzie, które służy do osiągania konkretnych celów, a nie dzieło sztuki, nad którym się godzinami kontempluje.

http://distrowatch.com/table.php?distribution=elementary

Tu prawie nie ma oprogramowania. Wystarczy doinstalować Firefoksa albo LibreOffice i już cała estetyka traci spójność.

wojtekadams   19 #2 12.08.2013 16:27

Zmęczyłem się przewijając kółkiem myszki przez te zrzuty ekranu.

Viperoo   8 #3 12.08.2013 16:56

1. Niech zmienią dystrybucje na której budują ten piękny system.
2. Zanim developerzy zrobią wersje. 0.3 to mnie na świecie pewnie nie będzie...

Viperoo   8 #4 12.08.2013 16:57

@Quest-88 Do FF jest skórka która zmienia wygląd FF na eOSowy

Frankfurterium   10 #5 12.08.2013 18:10

Gdyby połączyć poczucie estetyki grafików Elementary i zdolności kodowania geeków od KDE, powstałoby coś ciekawego. A tak pierwsze jest ładne i mało funkcjonalne, drugie konfigurowalne i całościowe, ale domyślnie brzydkie jak noc... Skończy się pewnie tym, że inne środowiska pokopiują najlepsze patenty Elementary i z oryginalności zostanie nic. Już teraz w necie powstają poradniki przemiany wizualnej Xubuntu, a i przeniesienia tych "lotnych" menu pewnie kiedyś się doczekamy.

Viperoo   8 #6 12.08.2013 19:18

Moje KDE przerobione lekko na eOS ;D
http://img11.imageshack.us/img11/608/wwlj.png

AntyHaker   23 #7 12.08.2013 19:30

Wreszcie jakiś ładny linux :D Chętnie zainstaluje jak mi się Fedora wysypie i strzele focha (na co się nie zanosi bo działa dużo stabilniej niż Ubuntu) :D

przemol96   5 #8 12.08.2013 19:45
FadeMind   9 #9 12.08.2013 20:39

Imago

Sam wygląd to nie wszystko. Liczy się użyteczność i intuicyjność oraz jakość oprogramowania. Szkoda, że elementaryOS nie bazuje na obrazach daily Ubuntu 12.04 i kernelu 3.8.x (backport z raring) Mała użyteczność aplikacji dołączonych do systemu oraz brak niezbędnych pakietów (gdebi, synaptic, libreoffice, terminal w menu podręcznym w menadżerze plików, vlc/zestaw kodeków - medibuntu). Po za tym system jest pamięciożerny. Nie jest to lekkie środowisko graficzne pokroju XFCE czy LXDE, gdyż bazuje bezpośrednio na GNOME 3. Na wirtualnej maszynie "na dzień dobry" zużywa 980 MB pamięci RAM. Dla porównania czysty Ubuntu 12.04 zużywa około 500 MB - mowa o systemach 64-bit.

W aplikacjach brakuje dostępu do podstawowych ustawień aplikacji. Po za tym Xorg miał problem z obsługą przewijania na touchpadzie. (W Ubuntu działa bez problemowo).

Komu można polecić elementaryOS?
Początkującym użytkownikom, którzy nie potrzebują dostępu do ustawień systemu i ufają deweloperom, że takie ustawienia aplikacji są poprawne.
Dłubacze w systemach będą czuli się dziwnie.

N4R   3 #10 13.08.2013 09:09

Tworzyć kolejną aplikację do arkuszy... przesada. Tak jak na początku byłem bardzo zainteresowany tą dystrybucją, tak przy robieniu na siłę każdej swojej aplikacji zaczyna mnie trochę zniechęcać, pozostałe aplikację jak i usprawnienia faktycznie prezentują się całkiem nieźle, ale czy to na pewno dobra droga?

  #11 13.08.2013 10:10

O ile na ogół w nosie mam graficzne udziwniania, to tutaj całość prezentuje się całkiem nieźle.
Ale, litości! Czy szare teksty na szarych tłach na prawdę są czytelne dla kogokolwiek? Z zółtym też nie jest lepiej.

Pyoter   2 #12 13.08.2013 14:51

System jest ładny i dość prosty, jednak powoli tracę nadzieję, bo twórcy mają dużą fantazję, ale chyba mało rąk do pracy. Myślę, że gdy za jakieś 20 lat stuknie numerek 1.0 to może eOS wraz z jego aplikacjami będzie w pełni funkcjonalny. Przy Jupiterze znalazło się kilka fajnych aplikacji, które jednak porzucono. Teraz wymyślane są nowe, ale znów nie wiadomo, czy po sporej ilości włożonej pracy w ich rozwój, znów nie zostaną porzucone. Fajnie byłoby ujrzeć małe przyspieszenie prac na tym systemem i jego aplikacjami, ale mam nadzieję, że twórcy nie będą tracili czasu na tworzenie bezużytecznego arkusza kalkulacyjnego. Maya, Noise, czy teraz Pliki to dość dobre programy, ale brakuje jeszcze sporo szlifów. No to czekam na 0.3 i dotuję. A póki co, pozostaję na Mincie XFCE.

iHusky   8 #13 13.08.2013 16:36

To wygląda jak niedopracowany Mac OS X z reszta raczej całej struktury programu w danej ikonie nie trzyma ten system.

jaredj   11 #14 13.08.2013 17:56

@iHusky - kompletnie nie rozumiem tego zdania, a może dwóch, albo trzech ....

kuba144   5 #15 13.08.2013 18:37

Korzystam z Luny od jakiś wczesnych buildów, gdzie pantheon-files sypał się niemiłosiernie.

Luna jak i te sceeny na górze wyglądają super.
Ten górny panel okna ma tak zostać na stałe (mówię o scaleniu toolbara z przyciskami zamknij i maksymalizuj)?

  #16 13.08.2013 18:50

No to i ja sie pochwale swoim Ubuntu 10.04.4 :)
http://imageshack.us/f/600/71as.png/

iHusky   8 #17 13.08.2013 19:12

@jaredj według mnie Luna to nic innego jak próba stworzenia alternatywy dla interfejsu Mac OS X (kompletnie nie udana), dodatkowo system to Linux, a co do trzymania całej struktury programu w ikonie to wiesz przecież chyba jak to w Mac OS X wygląda, tutaj pewnie programy tworzą pliki po różnych folderach.

Imago   6 #18 13.08.2013 20:58

@kuba144: Wygląda na to, że aplikacje będą posiadały właśnie taki panel.

jaskmar   8 #19 19.08.2013 11:54

Wiadomo coś więcej o tej aplikacji facebookowej? Jak się nazywa? Można ściągnąć gdzieś jakąś - choćby testową - wersję? Wygląda ciekawie.

Imago   6 #20 20.08.2013 11:10

@jaskmar - niestety to póki co jedynie projekt graficzny.

  #21 07.09.2013 21:10

@Quest-88 Tu nie chodzi o tworzenie dzieła sztuki a o stworzenie systemu prostego w obsłudze o konsekwentnym i lekkim wyglądzie. Gdy masz już konsekwentny i lekki wygląd wystarczy dać ładny styl GTK i masz już ładny system. Poza tym ładne aplikacje z dobrze zaprojektowanym interfejsem przyspieszają pracę. Nie musisz w każdej aplikacji zastanawiać się co gdzie jest jeśli wszystkie przestrzegają pewnych zasad. Dla zwykłych użytkowników jest to niesamowite ułatwienie a i nawet dla komputerowych geeków jest to przydatne choć Ci się nigdy do tego nie przyznają. A jeśli chcemy zrobić Linuksa dla ludzi to systemy powinny iść drogą Elementary. Do tego ładny wygląd systemu jest BARDZO ISTOTNY bo to on sprawia wrażenie lekkości i prostoty obsługi. Ładny i intuicyjny wygląd zachęca użytkowników do eksperymentów a dzięki nim szybko uczą się obsługi programów. Jeśli typowy użytkownik odpali aplikację typu Dolphin z KDE i zobaczy okno przeładowane informacjami to zaraz w jego głowie pojawi się myśl "cholera, nigdy tego nie opanuje", zniechęci się i na tym skończy się jego przygoda z KDE. Wrażenie przeładowania informacjami jest spowodowane głównie upchaniem elementów czyli małymi odstępami między nimi - czyli to z czym ma problem KDE. Odpal jakąkolwiek aplikacje a wszystkie informacje, przyciski i inne elementy są poupychane i wręcz przylegają do krawędzi aplikacji. Do tego charakterystyczny dla KDE brak symetrii powoduje wrażenie niedopracowania i zwykły użytkownik widząc KDE zapamięta je jako skomplikowane, przeładowane informacjami, niedopracowane i brzydkie środowisko i tak samo skojarzy mu się Linux. Czy tego chcemy?

@FadeMind A niby czemu gdebi ma być niezbędny skoro jest centrum aplikacji z Ubuntu? Czemu LibeOffice musi być dostarczane z systemem skoro każdy może je doinstalować z... centrum aplikacji Ubuntu? Po co zwykłym użytkownikom synaptic skoro... jest centrum aplikacji Ubuntu? Po co zwykłym użytkownikom terminal w plikach? Ja jestem programistą i Elemenary OS spełnia moje potrzeby. Po co mi więcej opcji konfiguracyjnych do interfejsu?

@N4R To są jedynie prototypy. Ktoś rzucił pomysł przerobienia OpenOffice pod styl GTK, dał koncept arta i tyle.

  #22 11.09.2013 15:51

ale kiedy będzie ten 0.3 ?