elementaryOS Luna Daily - cz.2: Makiety ożywają

Jeszcze jakiś czas temu przyglądając się projektom interfejsu elementary łapałem się za głowę i próbowałem zrozumieć, jak oni chcą dokonać niektórych rzeczy. W tej chwili łapię się za głowę, bo kilka z przedstawionych tutaj projektów ujrzało już światło dzienne i jedyne, co pozostało zrobić, to wdrożyć działające już rozwiązania do aplikacji, które tego wymagają.

Granite, czyli świetne widgety GTK3

Granite jest tym, dzięki czemu elementary nie wyglądałoby tak dobrze, jak wygląda. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie interaktywnych widgetów i okienek modalnych zapewniających środowisku pracy niespotykaną spójność. Demo pokazuje, że to, co już jest wygląda i działa bardzo ładnie. Do aplikacji rozpoczęto już wdrażanie okienek modalnych - jednym z programów, który korzysta z ich dobrodziejstw jest Noise - fork BeatBoxa, który zastąpi go w finalnej Lunie:

Widać jeszcze pewne artefakty, jednak na pewno zostaną one wyeliminowane.
Granite zapewnia aplikacjom także proste ekrany startowe umożliwiające łatwe rozpoczęcie pracy z programem:

Z ciekawszych zastosowań warto wyróżnić również okienka informacji o programie:

Oraz "okienka-chmurki":

Slingshot - menu z aplikacjami

Główne menu elementary wygląda już niemal identycznie, jak mockup zaprezentowany kilka miesięcy temu. Aplikacja sprawia jeszcze jednak pewne problemy podczas działania. Z pewnością zostaną one niebawem naprawione, a w planach jest już możliwość grupowania ikonek w foldery, chociaż ciężko powiedzieć, czy ta funkcja pojawi się w Lunie, czy dopiero w kolejnej odsłonie elementaryOS. Obecnie Slingshot wygląda tak:

A to proponowany przez Daniela Fore widok własnoręcznie stworzonego folderu:

Typografia

Twórcy Luny pomyśleli również o doborze odpowiednich czcionek dla różnych zastosowań. Już powyżej na zdjęciu okienka informacyjnego można dostrzec obecność różnych krojów czcionek. Wszystkie z nich prezentuje poniższy zrzut ekranu:

Przyszłość

Jedna z kolejnych odsłon stylu eGTK (obecnie w wersji 3.1) będzie również wspierała ciemne motywy, z których będą mogły korzystać wybrane aplikacje takie, jak odtwarzacze wideo, przeglądarki obrazów itp.. Już w tej chwili eGTK zapewnia stuprocentowe wsparcie dla dekoratora okien Mutter znanego użytkownikom Gnome Shell. Jednak elementary nie będzie korzystać z Muttera. Luna najprawdopodobniej pozostanie jeszcze przy Metacity. Dopiero na kolejną odsłonę planowana jest zmiana dekoratora. Pojawiły się już pogłoski, że elementary będzie posiadało autorski dekorator, czekamy na potwierdzenie ;)