Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

elementaryOS Luna - już wkrótce Beta

Jedna z najlepiej zapowiadających się nowych dystrybucji Linuksa - elementaryOS już wkrótce ma szansę wkroczyć w stadium Beta, a stąd już rzut beretem do wersji stabilnej!

elementaryOS to projekt, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. System, który ma szanse stać się najbardziej spójnym środowiskiem wśród dystrybucji Linuksowych i zagarnąć sporą grupę użytkowników Ubuntu,a kto wie - może nawet Windowsowi (Windows 8 zyskał sobie spore grono hejterów). Nie ma, co ukrywać - wielu użytkowników zarówno Linuksa, jak i innych systemów operacyjnych z wypiekami na twarzy oczekuje premiery Luny.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jesteśmy bardzo blisko wydania Beta nowej odsłony elementaryOS, co zdaje się potwierdzać poniższy obrazek:

Czego nowego możemy spodziewać się w wydaniu Beta?

Pierwsze, co rzuca się w oczy po uruchomieniu aktualnej wersji Luny (daily build), to nowy domyślny styl docka, dopasowany do białych (chociaż chyba bardziej bardzo jasnoszarych) elementów interfejsu elementary. Zastosowano tu większe odstępy między ikonami aplikacji. W mojej opinii dzięki temu zabiegowi pulpit Luny wydaje się być jeszcze "lżejszy".

Po naciśnięciu magicznej kombinacji klawiszy Super + S ujrzymy przełącznik obszarów roboczych. Na uwagę zasługuje fakt, że aplikacje można przeciągać pomiędzy wirtualnymi pulpitami poprzez przeciąganie ikonek. Ponadto zamknięcie obszaru roboczego powoduje również zamknięcie wszystkich aplikacji w jego obrębie. Poniższy filmik świetnie pokazuje, jak to działa w praktyce:

W panelu ustawień (właśc. Switchboardzie) możemy teraz znaleźć pozycję "Wygląd", która łączy w sobie wtyczki "Plank" oraz "Wallpaper". Wtyczka ta pozwala nam w podstawowym zakresie prosto zmieniać skórki używane przez system, jak również wygląd docka, zestawu ikon oraz naturalnie pozwala nam zmieniać tapetę ;)

Bardzo prawdopodobne, że Plank doczeka się "chmurkowych" menu kontekstowych dla aplikacji. Jakiś czas temu można było zainstalować sobie w ramach testów ten ficzer, jednak częściej on nie działał, niż działał. pozostaje nam więc na razie jedynie poniższy screen pochodzący z włoskiego fanbloga elementary (noiaggiorniamo.blogspot.it):

Bonus: GWoffice - sposób na pakiet biurowy w elementary?

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, nad którym trwają prace jest stworzenie pakietu biurowego dla elementary. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że tym pakietem biurowym miało by być... Google Docs. GWoffice, bo o tej aplikacji mowa łączy zalety aplikacji desktopowej i usługi sieciowej. Po udanym powiązaniu elementary z naszym kontem Google zyskujemy dostęp do wszystkich naszych i nam udostępnionych dokumentów w ramach Google Docs. Całość działa całkiem przyjemnie. Dokumenty możemy zapisywać lokalnie używając najpopularniejszych formatów. Problematyczna pozostaje na razie kwestia pracy aplikacji w trybie offline.

 

linux oprogramowanie inne

Komentarze

0 nowych
lucas__   13 #1 20.07.2012 00:20

"System, który ma szanse stać się najbardziej spójnym środowiskiem wśród dystrybucji Linuksowych"

Spójnym, aż do czasu gdy zainstalujemy firefoxa, libre office, k3b... i wtedy cała magia spójności pryska. Obserwując poczynania, Ubuntu z ich Unity, GNOME Shell, gdzie każdy ma własną wizję aplikacji, działania deweloperów elementary wydają się bardzo, hmm idealistyczne? Swego czasu już o to pytałem, zapytam, więc ponownie. Czym działania twórców elementary różnią się np, od tego co robią deweloperzy GNOME Shell http://afaikblog.wordpress.com/2012/05/08/gnome-design-update-part-one/ i http://afaikblog.wordpress.com/2012/05/10/gnome-design-update-part-two/ Tam również deweloperzy chcą stworzyć ładne, intuicyjne, zintegrowane z aplikacjami środowisko. Pytam z ciekawości, bo obserwując forki, powłoki, GNOME mam wrażenie, że każdy próbuje stworzyć coś podobnego. Zasada jest mniej więcej taka:

1. Huzah tworzymy nową powłokę, bo to co jest jest be i ogólnie nasze będzie lepsze.
2. No dobra, powłoka już jest (znaczy panel i dock), teraz trza aplikacje.
3. Bierzemy 3 programy na krzyż z 3 opcjami na krzyż i już jest prosto, ładnie i elegancko
4. No to teraz trza jakiś HIG walnąć, co by inni takie same wykastrowane aplikacje tworzyli.
Dotąd jest mniej więcej wszędzie identycznie. Problemy zaczynają się wtedy, gdy chcemy żeby inni robili to co my. Deweloperzy GNOME Shell (Red Hat) chcą to nadrobić masą, no bo są najwięksi i ogólnie kręcą całym biznesem. Ubuntu z Unity, jedzie na popularności i robi "konkursy"
http://arstechnica.com/information-technology/2012/06/canonical-launches-ubuntu-.../
Co z elementary?

Autor edytował komentarz.
Imago   6 #2 20.07.2012 09:39

@lucas__
elementary zorganizowało do tej pory jedynie plug sprint, czyli "maraton" projektowania interfejsów dla poszczególnych ustawień systemowych. Całość jest w bardzo wczesnej fazie rozwoju, dlatego nikt na razie nie bawi się w akcje typu "napiszcie appkę w dwa tygodnie".
Rzeczywiście twórcy Gnome Shell również idą w kierunku ujednolicenia swojego środowiska, jednak należy zadać sobie pytanie - dlaczego akurat elementary cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem społeczności? Może chodzi o sam wygląd, a może również o to, iż rozwiązania prezentowane przez ekipę elementary najbardziej pasują użytkownikom?
Dla mnie kluczowy w elementary jest właśnie wygląd - Gnome Shell przy tym wygląda bardzo kiepsko IMO oraz podejście do obsługi - może nieco zerżnięte w pewnych miejscach z OS X, jednak przy bliższym kontakcie zapewniam - tych podobieństw jest bardzo mało. System za to obsługuje się niesamowicie intuicyjnie.

4lpha   10 #3 20.07.2012 09:43

@lucas__ | 20.07.2012 0:20

Niestety muszę się z tobą zgodzić. Najbardziej spójne wydaje się KDE po zainstalowaniu motywu Oxygen do GTK. Wg. mnie wystarczyłoby, by projekt elementary był dodatkiem np. do Ubuntu lub innego distro.

IMO liczących się dystrybucji jest wystarczająco wiele... (open)SuSE, Debian, Red Hat/Fedora/CentOS, Arch Linux, Mint/Ubuntu, Slackware, Gentoo... Mi w zupełności wystarcza, biorąc pod uwagę możliwość zmiany środowiska graficznego. Dlatego sądzę, że rozsądniej byłoby rozwijać elementary jak np. UX pack.

4lpha   10 #4 20.07.2012 09:48

Dodam jeszcze, że dla komercyjnego sukcesu Linuksa najprawdopodobniej trzeba zrobić to co zrobiło Apple z XNU. Jąderko i wszystko pod maską open source, a jabłkowy userland.

Imago   6 #5 20.07.2012 10:21

@sunbeam96:
Obawiam się, że elementary ma zbyt dużo "pod maską", żeby oferować je jako nakładkę na Ubuntu. Chcąc zainstalować je jako - jak to nazwałeś - UX pack można by sobie napytać wiele problemów. Sam z doświadczenia wiem, jak wiele można spieprzyć chcąc zmienić w systemie zbyt wiele ;)

Twórcy elementary odchodzą także od nazywania systemu "Linuksem". Chyba dlatego, że ta nazwa niezbyt dobrze kojarzy się "zielonym" użytkownikom. Android mimo tego, że też jest Linuksem od początku był nazywany po prostu Androidem i proszę, jaką zdobył popularność ;)

Tobie może wystarcza, że jest kilka/naście liczących się dystrybucji, ale widocznie ponad 18tys. użytkowników ( http://elementaryos.org/ ) nadal szuka czegoś innego, nowego i świeżego - a takie jest/będzie elementary ;)

xomo_pl   24 #6 20.07.2012 12:02

Wygląda ładnie :D

pisarzksiazkowicz   7 #7 20.07.2012 15:42

Fajne UI, lepiej niż w wersji 0.1, która nie wyróżniała się niestety niczym szczególnym. Swoją drogą, może ktoś potwierdzić, że w nowym menedżerze plików elementary pojawi się coś w stylu Labels z OS X'a? Moja ulubiona funkcja, bardzo ułatwia organizację pracy, brakuje mi trochę tego, odkąd mam peceta.

Imago   6 #8 20.07.2012 17:07

@pisarzksiazkowicz:
Proszę: http://i.imgur.com/FmeZa.png

Druedain   14 #9 20.07.2012 18:53

@Imago A w kwestii spójności, o czym wspomniał @lucas__?

Imago   6 #10 20.07.2012 19:38

@Druedain:
Nie jest tak źle, jakby się mogło wydawać. Motyw eGTK bierze pod uwagę zwykłe menu w aplikacjach "nieelementarnych". Aplikacje z tradycyjnym menu po instalacji nadal wyglądają dobrze. Dupy nie urywa, staniki nie fruwają, ale jest dobrze: http://i.imgur.com/q1RZ6.png

kuba144   5 #11 20.07.2012 23:02

Czekam choć ciężko będzie zrezygnować z obecnego configu

raxid   2 #12 20.07.2012 23:35

Mimo że nie będę używać elementary OS to trzymam za nią kciuki. Może odnosząc sukces zapoczątkuje modę wśród dystrybucji linuksa na zwracanie większej uwagi na wygląd. Bardzo bym tego chciał.

  #13 25.07.2012 20:31

Może wartałoby dodać,ze nic nie zrobimy na pulpicie Elementary.Nie możemy nic zapisać,utworzyć nowego folderu czy jakiegokolwiek pliku.Ubuntu na dzień dzisiejszy jest najbardziej przyjazną i konfigurowalną dystrybucją.Np w Fedorze,czy Open Suse mam problem z dostępem do zasobów sieci domowej.Ubuntu/Kubuntu bez problemu.Na pulpicie różne pliki przypominają mi o zadaniach do zrobienia.Do luftu z systemem,który nie pozwala zapisywać plików na pulpit.Elementary jest płaski do bółu.Właściwie to jeden podstawowy pulpit,nie tak jak za pomocą klawisza "super" mam w Gnome Shell podgląd wszystkich okien.Prawie tak samo funkcjonalne jest KDE,które również pozwala na wiele magicznych sztuczek w swoim interfejsie.Lekkość mnie nie interesuje.Mimo 4-letniego komputera,Ubuntu,Kubuntu,Fedora czy Suse chodzi u mnie naprawdę płynnie.Dzisiaj byle jaki laptopina ma dwurdzeniowy Core i3(2,4G),ze 4G RAM,podwójną grafikę i 500 G dysk,a starocie do muzeum.Jak ktoś nie lubi Gnome Shell czy Unity,może zainstalować Cairo-dock i ma wtedy dodatkowy wybór przy starcie.Może mieć goły pulpit bez panela,w którym wszystkie funkcje łącznie z Trayem pełni Cairo-Dock,lub Cairo-Dock i górny panel i wtedy mamy pulpit jak w Elementary czy nawet MacOS.

Imago   6 #14 26.07.2012 20:56

@Singel

Win + S aktywuje podgląd pulpitów, nie uważam, że to jakiś ciężki do ogarnięcia skrót
Win + Spacja odpala menu
Alt + tab przełącza okienka

Trwają zaawansowane prace nad wdrożeniem funkcji hot-cornerów do elementary, co pozwoli nam określić, jak będziemy wykorzystywali narożniki ekranu.
Może jestem dziwny, ale nie lubię mieć do dyspozycji sryliona opcji, z których i tak nigdy nie skorzystam. Wolę podstawowe, najpotrzebniejsze funkcje i ustawienia. Wychodzę z założenia, że im więcej ustawień poza normę tym większe prawdopodobieństwo, że coś się spieprzy. Nie instaluję elementary, żeby co drugi dzień zmieniać wygląd, tylko, żeby od razu rozpocząć pracę nie denerwując się, że pulpit jest brzydki i ociężały. Nie chcę spędzać tygodnia na konfigurowaniu wyglądu. Taki układ pulpitu oraz rozwiązania, które dostarczy elementary odpowiada mi najbardziej spośród wszystkich Linuksowych DE, a próbowałem niemal wszystkiego od LXDE po KDE 4.6 (?)

pisarzksiazkowicz   7 #15 31.07.2012 14:33

Spodobał mi się najnowszy daily build, choć ma swoje błędy. Wie ktoś może, czy da się scrobblować z domyślnego odtwarzacza (Noise bodajże)? Nie widziałem niestety takiej funkcji.

  #16 01.08.2012 10:23

@pisarzksiazkowicz:
Noise ma wbudowaną wtyczkę Last.fm, jeśli o to Ci chodzi. Jeśli potrzebujesz "czegoś więcej", zainstaluj BeatBox - to taki bardziej rozbudowany Noise.