reklama

Indeksowanie w czasie rzeczywistym od Google

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Google pracuje nad systemem umożliwiającym twórcom stron internetowych natychmiastowe i zautomatyzowane indeksowanie w wyszukiwarkach własnych treści tuż po ich opublikowaniu bądź zaktualizowaniu. W trakcie konferencji Search Marketing Expo założenia tego projektu omówił Dylan Casey, Google Senior Product Manager.

Internetowy gigant cały czas pracuje nad koncepcją wyszukiwania w czasie rzeczywistym. O ile natychmiastowe wyszukiwanie zaindeksowanych witryn jest już możliwe, o tyle sam proces indeksowania nie gwarantuje, że treści są dostępne w Google natychmiast po ich opublikowaniu. By zmienić ten stan rzeczy, korporacja chce wykorzystać protokół PubSubHubbub (Push) bazujący na standardzie Atom. Dostawca treści umieszczający w sieci dowolne materiały z wykorzystaniem Push będzie automatycznie informował robota Google o publikacji, co skróci proces indeksowania nowych treści do zaledwie kilku sekund.

Eksperci podkreślają, że Google musi wyposażyć swój nowy system w mechanizmy chroniące przed spamem. Wielu komentatorów zauważa równocześnie, że Push będzie wielką szansą dla małych witryn, które są dość rzadko odwiedzane przez robota indeksującego. Korzystając z PubSubHubbub mali wydawcy będą mogli dotrzeć ze swoimi treściami do odbiorców równie szybko, co wielkie koncerny mediowe.

PubSubHubbub jest protokołem otwartym i będą mogli z niego korzystać także konkurenci Google tacy jak Bing czy Yahoo!.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama