InfoCard zamiast .NET Passport?

Strona główna Aktualności

O autorze

Bill Gates podczas konferencji RSA w Kalifornii przedstawił nowe podejście korporacji do kwestii zarządzania wieloma hasłami użytkownika z poziomu jednej tożsamości. Nie oznacza to jednak, że Microsoft zamierza powrócić do, jak się wydaje, zarzuconej już koncepcji profilu .NET Passport, który z założenia miał otwierać drogę do coraz większej liczby witryn internetowych przy pomocy jednego tylko hasła. W praktyce jednak okazało się, że jedynym miejscem, gdzie paszport może być używany na szerszą skalę jest witryna samego Microsoft. Ostatnio z korzystania z niego wycofał się jeden z największych sojuszników Microsoft w tej dziedzinie - serwis aukcyjny eBay.

Teraz metoda ma być inna, aczkolwiek dalej chodzi o to samo - aby uprościć zarządzanie wieloma ważnymi i poufnymi informacjami oraz hasłami. InfoCard, bo taka jest nazwa nowego rozwiązania, będzie zatem odizolowanym od systemu środowiskiem, w którym przechowywane będą nie tylko hasła użytkownika, ale także jego dane osobiste. Oczywiście dostęp do zawartości karty będzie chroniony specjalnym kodem PIN.

Microsoft zawczasu przygotowuje się do szybkiego wprowadzenia nowego pomysłu w życie, o czym może świadczyć chociażby fakt włączenia pełnej obsługi InfoCards do systemu Windows Vista i przeglądarki Internet Explorer 7. Usługa będzie oczywiście dostępna także dla pozostałych aplikacji poprzez nową platformę programistyczną WinFX.

© dobreprogramy
s