Recenzja SJ6 Legend, czyli goniąc za GoPro

Wstęp

Kamera sportowa jest to urządzenie od którego się wiele wymaga, ale nie przypuszczałem że taka mała podręczna kamera będzie oferowała tak wiele możliwości.

Z upływem czasu odkryłem jednak że jest to tylko, a może aż, kamerka która dotrzyma każdemu z nas kroku, rejestrując nasze sukcesy czy porażki którymi możemy podzielić się później z najbliższymi. Przechodząc do sedna, zanim ktoś zdecyduje się na jej kupno proponuję poważnie zastanowić czy będzie wykorzystać chociaż część zalet takowej kamery, bo ma ich dużo.

SJCAM

Wielu z Was słysząc kamerka sportowa automatycznie kojarzy to z GoPro, zgodzę się z tym że jest to sprzęt profesjonalny, ale słowo profesjonalny zawsze kojarzy się z ciężkimi sumami, a co jeżeli jesteśmy zwykłymi hobbystami lubiącymi dokumentować chwile tak ulotne. Nie każdy chce wydać 1000 zł na GoPro4 patrząc na używki. Dlatego warto spojrzeć też na SJCAM, który robi kamerki w bardziej przystępnych cenach, a wystarczają one w większości przypadków.

Kamerka sportowa powiadacie?

Na wstępie chciałbym pokazać kilka ujęć zrobionych kamerką, dodam że wszystkie były robione w większości na ustawieniach domyślnych oraz nie były one obrabiane.

Co siedzi pod plastikiem

W sumie warto napisać o specyfikacji kamerki bo na pierwszy rzut oka jest ona ciekawa.
Chipset: Novatek NT96660,
Sensor obrazu: 1/2.33”CMOS Panasonic MN34120PA,
Tryb foto: 16 MP,
Obiektyw: Szerokokątny 166°,
Wyświetlacz: Podwójny – główny z tyłu LCD 2.0'' dotykowy, 0.96" przedni
Rozdzielczości nagrywania:
4K( 4:3 ): 2880x2160 24ps; 2K: 2560x1440 30FPS; 1080P: 1920x1080 60fps; 1080P: 1920x1080 30fps; 720P: 1280x720P 120fps; 720P: 1280x720P 60fps; 720P: 1280x720P 30fps; VGA: 640x480 240fps;
Zdjęcia robi w 16M(4608x3456 4:3), oraz niższych rozdzielczościach
Audio: Wbudowany głośnik i mikrofon mono, możliwość podłączenia dedykowanego mikrofonu SJCAM,
Karty do 128GB

Bateria: 1000 mAh Starcza na około 1godz 26min przy FHD 60kl jako kamera samochodowa
Złącza: miniUSB, HDMI, AV,
Wymiary: 60mm x 41mm, x 24.7mm.

Cena

*Aktualizacja 02.02.2017 z kuponem 20off cena spada do 127.20$ czyli około 507 złKryterium ważne dla każdego czyli cena, a tu wygląda całkiem nieźle ponieważ możemy ją kupić za około 660-700* zł np z europejskiego magazynu GearBest. Trzeba pamiętać że nie dostajemy tylko samej kamerki ale również bogaty zestaw akcesoriów:
Wodoszczelna obudowa (do 30 metrów),
Obudowa ramka,
Kabel miniUSB,
Uchwyt do roweru,
2 x Szybkozłączka z taśmą 3M,
2 x Szybkozłączka z taśmą 3M i klipsem,
2 x śruba mocująca do szybkozłączki,
Adapter do statywu 1/4",
Adapter mocujący z gwintem męskim 1/4",
3 przeguby ze śrubami mocującymi,
Ściereczka z mikrofibry do czyszczenia taka prawdziwa.

Tak swoją drogą, korzystając z szybko-złączy z taśmą znalazłem patent w postaci używania dużej rolki taśmy dwustronnej do podklejania dywanów jako zastępczego kleju który się przecież zużywa, taśma nieźle trzyma i nie kosztuje dużo.

Tryby pracy

Zwykłe nagranie
Film poklatkowy
Time lapse
Seria zdjęć
Slow motion (maks 240fps przy 640x480)
Zdjęcie
Wideo+Zdjęcie
Tryb samochodowy
Tryb podwodny

WiFi i aplikacja

Zacznę od aplikacji która zajmuje dużo pamięci, ponieważ ma wbudowany moduł aktualizacji kamerki, ale dzięki któremu nie ma problemu z jej wgrywaniem.
Zostając w tym temacie aktualizacje wydawane są często i bardzo dobrze. Gdy otrzymałem kamerkę z wersją fabryczną znalazłem kilka poważnych niedociągnięć. Po wgraniu aktualizacji większość błędów została załatana. Brakuje mi jednak nadal kilku opcji których producent nie wstawił do aplikacji. Przy korzystaniu z aplikacji trzeba pamiętać że nagrywanie w 4k możemy sobie odpuścić, bo układ w kamerce by nie wyrobił.

4K?

4K? Przykro mi ale ja jeszcze nie doświadczam tej technologi tak często żebym mógł uważać że jest to jakiś przełom, dlatego też nagrałem tylko 2 filmiki w tej rozdzielczości i ze względu na ich klatkowanie zdecydowałem się ich nie wstawiać. Jeżeli ktoś chce nagrywać na stałe w 4K to przykro mi ale nie, 24FPS to moim zdaniem trochę za mało.
Natomiast doświadczając 60FPS nie zdaję sobie sprawy jak mogłem wcześniej nagrywać w 30 FPS.
Nagrania FHD w 60kl pozytywnie zaskakują co zresztą widać na filmie, zdecydowanie jest to dla mnie rozdzielczość idealna.

Wytrzymały jest ten kamień

Jednego jej zarzucić nie mogę, jest ona nie do zarysowania, tyle razy ile w ramach testów oczywiście, leżała na ziemi, nie ma na niej żadnej ryski, żadnego zniekształcenia. Potwierdza to że nadaje się do zadań specjalnych.

Stabilizacja działa!

No chyba że kamerka jest przymocowana do kierownicy od roweru i jedziemy dziurawą drogą. Za dnia da się przeżyć, ale nocą przy oświetleniu ulicznym oraz nierównej drodze, nagrywanie możemy sobie podarować. Jadąc samochodem stabilizacja spisywała się znakomicie i w dzień i w nocy przy oświetleniu ulicznym.

Stabilność oprogramowania

Po ostatniej aktualizacji wydaje się być wszystko ok (V1.4.3) Nic już się nie zawiesza, ale nadal są błędy w tłumaczeniu oraz brak kilku usprawnień, w trybie samochodowym zamiast nagrywać wszystko w jednym pliku w pętli tworzy nowe nagranie w nowym pliku.

Zdjęcia

Kamerka może zapisywać RAWy.

Podsumowanie

Wady w końcu nawet diamenty posiadają skazy


  • Długo ładująca się bateria około 3h, oraz brak ładowarki do niej, w zestawie tylko kabel miniUSB
  • Oprogramowanie ma jednak wady, dlatego trzeba pamiętać o aktualizacji
  • Nagrywanie w nocy nie jest zadowalające, a co dopiero jak jeszcze trzęsie

Zalety wszystko można oszlifować


  • Sprawny support, częste aktualizacje
  • Rozsądna cena
  • Stabilizacja
  • Wytrzymałość i idealne spasowanie obudowy

Podsumowanie

Każdy musi sam ocenić czy będzie w stanie ją wykorzystać, osobiście jak skończyły mi się pomysły to jeździłem z nią w samochodzie i poza faktem ręcznego kasowania starego nagrania spisywała się całkiem dobrze. Według mnie jej cena idealnie odzwierciedla jakość.

Kamerkę do testów użyczył GearBest, który aktualnie ma kilka promocji również na inne kamery sportowe Link.