Informatyzacja ZUS kosztowała już ponad 1,6 mld zł.

Strona główna Aktualności

O autorze

Do roku 2002 budowa Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS kosztowała ponad 304 mln zł. Z tego aż 185 mln zł to umowa między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a Prokom Software dotycząca administrowania i eksploatowania KSI ZUS. Łączna wartość tego projektu, który rozpoczęto w 1998 r., przekroczyła już 1,58 mld zł, z czego 884 mln zł otrzymał Prokom Software.

Według przedstawicieli ZUS w 2002 r. zakończono tworzenie podsystemów: dochodzenia należności, wspomagania kontroli (przekazano jeden z ostatnich modułów dotyczący monitorowania pracy inspektorów), obsługi stanowisk informacyjnych i kontroli wewnętrznej. Zakończono też prace nad systemami wspomagającymi obsługę archiwum dokumentów papierowych i elektronicznych. Według zapewnień ZUS, działa już także podsystem wspomagania obiegu dokumentów oraz moduł obsługi rozbieżności pomiędzy wewnętrzną deklaracją rozliczeniową a dokumentami Płatnika.

Do zakończenia projektu jest jednak jeszcze daleko. Co najmniej do końca 2004 r. będą działać równolegle systemy na platformie Unix (wcześniejszy) i mainframe (docelowy). "Ostateczne przejście na docelowy system jest uzależnione od wyjaśnienia błędów w dokumentach zaległych i zaewidencjonowania na kontach ubezpieczonych wszystkich składek. Przyjęty harmonogram przewiduje zakończenie tych prac do 31 grudnia 2004 r." - mówi Anna Warchoł, rzecznik prasowy ZUS.

"Umowa z Prokom Software przewiduje uruchomienie Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS do końca 2005 r." - dodają przedstawiciele Departamentu Wdrożenia KSI w ZUS.

© dobreprogramy
s