Inkscape 0.92 wydane po 2 latach prac: zgodne z CSS, z nowymi możliwościami

Strona główna Aktualności

O autorze

Doczekaliśmy się nowej wersji świetnego edytora grafiki wektorowej Inkscape. Ten multiplatformowy, otwartoźródłowy program, rozwijany już od ponad 13 lat, w numeracji zawsze był skromny, więc po dwóch latach od wydania wersji 0.91 dostaliśmy wersję… 0.92. Nie dla zmiany numerków przecież jednak korzysta się z Inkscape. Doszło do tego wiele nowych funkcji, właściwości, rozszerzeń i możliwości – zapraszamy do krótkiego ich przeglądu.

Jedną z najważniejszych zmian jest ta dotycząca domyślnej rozdzielczości: zmieniono ją z 90 dpi do 96 dpi. Dzięki temu grafiki tworzone w Inkscape będą zgodne ze standardem CSS. Dodano też wsparcie dla wielu właściwości SVG2 i CSS3, nie wszystkie one jeszcze są obsługiwane w interfejsie graficznym. Nowy Inkscape obsługuje też siatki gradientu SVG2.

Zainspirowani przeróbką Ponyscape deweloperzy Inkscape przygotowali nowe okno dialogowe do manipulowania drzewem obiektów: można je przeciągać, blokować, wyszukiwać, wybierać, ustawiać kolor podświetlenia i tryby przenikania. Nowe okno dialogowe zbiorów selekcji pozwala tworzyć grupy obiektów, na które nie wpływa struktura dokumentu. Dodano też możliwość zablokowania linii pomocniczych.

Poprawiono obsługę tekstu: możemy wybierać sobie alternatywne glify dla fontów, lepiej działa pionowy układ tekstu, interlineacja jest zgodna ze standardami CSS (działa tak jak właściwość line-height). Program zachowuje też tekst po konwersji do ścieżki w atrybucie aria-label: chodzi o możliwość jego odtworzenia w czytnikach głosowych (pomyślano tu o niepełnosprawnych), jak również ułatwienie rekonstrukcji tekstu w przyszłości.

Pojawiły się nowe możliwości efektów ścieżek (LPE): można je teraz wykorzystać na maskach i klipach, działać mają też linie pomocnicze. Dodano też nowe efekty, m.in. perspektywy, deformacji kraty, lustra i rotacji kopii. Rozbudowano narzędzia rozpylacza, miarki, gradientu i ołówka (interaktywne wygładzanie linii, krzywe B-sklejane). Mamy też wiele nowych rozszerzeń (m.in. wzory bezszwowe), nowe filtry (symulacja daltonizmu) i liczne nowe tryby przenikania (które można stosować zarówno do pojedynczych obiektów jak i warstw).

Kompletną listę wszystkich nowości znajdziecie na wiki Inkscape (sporo tam linków instruktażowych materiałów wideo). Zainteresowanych tym świetnym narzędziem zapraszamy do naszej bazy oprogramowania, gdzie znajdziecie zarówno 32- jak i 64-bitową wersję na Windowsa.

© dobreprogramy