r   e   k   l   a   m   a
reklama

Inkscape z obsługą czcionek SVG?

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

W rozwojowej gałęzi popularnego, darmowego programu do grafiki wektorowej — Inkscape — pojawiło się nowe, bardzo ciekawe narzędzie. Jest to miarka, która mierzy... wszystko.

Miarka podaje długości i odległości między wszystkimi obiektami, które przecina, oraz kąt, pod jakim jest nakreślona linia mierząca. Co ważne, ta miarka podaje rzeczywiste cechy obiektu, a nie jego ramki brzegowej (bounding box). Autor miarki — Felipe Sanches — przygotował film demonstrujący możliwości narzędzia. Miarka Sanchesa ma szansę znaleźć się już w wersji 0.49 Inkscape'a.

Możliwość mierzenia wszystkiego sama w sobie nie jest może nadzwyczajna, ale jest to kolejny krok w kierunku lepszego przystosowania Inkscape'a do tworzenia czcionek. To właśnie Felipe Sanches rozpoczął pracę nad wprowadzeniem obsługi czcionek SVG do Inkscape dwa lata temu, co zaowocowało opublikowaniem kilku rozszerzeń automatycznie wykonujących popularne przy projektowaniu czcionek zadania. Obecnie Inkscape często jest używany do projektowania wyglądu liter, a na liście projektów Google Summer of Code znajduje się wprowadzenie pełnej obsługi czcionek SVG do Inkscape.

Kod źródłowy testowej wersji Inkscape oraz conocne kompilacje można pobrać ze strony projektu. A z naszego portalu można pobrać stabilne wersje programu dla systemów Windows, Linux i Mac OS X.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieTest najlepszych telewizorów na Mundial