Inni uciekają, oni wchodzą. Xiaomi pokaże tani laptop o jakości i mocy MacBooka Air?

Strona główna Aktualności

O autorze

Xiaomi nie trzeba przedstawiać. Złote dziecko chińskiej branży mobilnej w ciągu kilku lat od swojego rynkowego debiutu zdołało zagrozić takim potentatom jak Samsung czy Apple, oferując nie tylko dobrze wykonane smartfony i tablety w przystępnych cenach, ale też bardzo udany androidowy interfejs (MIUI), oraz własne usługi chmurowe. Dziś firma ta jest czwartym co do wielkości producentem smartfonów na świecie. Teraz wygląda na to, że Xiaomi przymierza się do wejścia na rynek PC, z którego przecież wiele firm dziś ucieka. Z informacji, jakie wyciekły od dostawców podzespołów wynika, że buduje model niedrogiego laptopa, który ma jednak pod względem jakości i wydajności dorównywać MacBookom Air czy Lenovo ThinkPadom.

Pierwszy taki laptop miałby pojawić się na rynku już na początku 2016 roku. Xiaomi wstępnie porozumiało się już z Samsungiem w kwestii dostarczenia układów pamięci, a porozumienie to może zostać rozszerzone także na dostawy wyświetlaczy. Trwają także rozmowy z producentami sprzętu takimi jak Inventec i Foxconn.

To samo nie jest jednak szczególnie zaskakujące. Jednak tajwański serwis DigiTimes, powołując się na swoje źródła w branży, przedstawił nowe informacje: powstający laptop ma mieć 15-calowy wyświetlacz, jego cena detaliczna wynieść ma 2999 renminbi (ok. 1778 zł), i co najciekawsze – nie będzie na nim Windows. Xiaomi zdecydowało się na linuksowy system operacyjny.

Zastanawia tu jedna kwestia. Do tej pory nie wiadomo nic na temat zastosowanego procesora, a w chińskiej Sieci mówi się, jakoby w grę wchodziła maszyna z procesorem AMD Carizzo, ale pojawiają się jeszcze dziwniejsze teorie, mówiące o rezygnacji z architektury x86. Laptop Xiaomi mógłby być napędzany procesorem ARM, a nawet MIPS. To bardzo ryzykowne koncepcje – nawet na Linuksa większość własnościowego oprogramowania (takiego jak np. Flash, Skype, Steam czy WPS Office) jest dostępna tylko dla architektury x86.

Jedno jest pewne: w Chinach plany Xiaomi traktują poważnie. Tamtejsi analitycy już szacują, że najwięcej na tym stracić może obecny lider tamtejszego rynku laptopów, czyli Lenovo, mające w nim dziś udział na poziomie 20-25%.

© dobreprogramy