Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Instalacja Linuksa na VN7-592G (Acer Nitro)

Kolejny zakup laptopa i nowa najdzieja, że Linux_to_jednak_nie_syf. Czy uda się zainstalować Linuksa na Acerze? Zobaczymy. Ponieważ artykuł był pisany celem udokumentowania procesu instalacji - narracja będzie prowadzona jak w poradniku ;).

Poradniku, który zakłada znajomość Gentoo, a przynajmniej dostęp do Gentoo handbooka.

Wiem, że kupując Acera sam jestem sobie winien - przykro mi. Na dobrego laptopa szkoda mi było pieniędzy ;).

Wiem, że instalując Gentoo sam jestem sobie winien, ale inne dystrybucje wciąż mnie przerażają.

Zaczynamy od ściągnięcia Ubuntu (W moim przypadku 15.10) i wrzuceniu go na pendrive.

Reboot -> f12 (boot menu) -> odpalamy Ubuntu

Ładnie, zbootował, wybierzmy sieć wifi... oj. Touchpadnie działa :(. Ale co to byłby za Linux, gdyby od razu działało? No nic. Chwila googlania i:

Reboot -> f2 -> szukamy touchpada -> zmieniamy na "Basic" :).

Ok. Touchpad już działa. Wybieramy sieć wifi... a nie. Wifi nie działa :(. Ale co to byłby za Linux.... no właśnie.

Ja podpiąłem kabel, przenosząc problemy z WiFi na system docelowy.

Zmniejszamy rozmiar partycji zajętej przez Windowsa. Microsoft Basic Data. Podzieliłem po równo, na system 120GB powinno wystarczyć. Z tego wydzieliłem

/dev/sda5 - /boot

/dev/sda6 - reszta

/dev/sda5 - formatujemy jako ext2

a co do /dev/sda6

Strzeżonego Pan Bóg strzeże, więc...

# cryptsetup luksFormat /dev/sda6 # cryptsetup open --type luks /dev/sda6 gentoo # pvcreate /dev/mapper/gentoo # vgcreate gentoo /dev/mapper/gentoo # lvcreate -L 30G gentoo -n root # lvcreate -l 100%FREE gentoo -n home

Tak. LVM postawiony na LUKSie. We współczesnych laptopach (16GB RAM+) nie bardzo widzę sens tworzenia partycji swap. W razie czego można utworzyć jakikolwiek plik swap ;).

# mkfs.ext4 /dev/mapper/gentoo-root # mkfs.ext4 /dev/mapper/gentoo-home # mkdir /mnt/gentoo # mount /dev/mapper/gentoo-root /mnt/gentoo

Po rozpakowaniu tarballa ze stage3 podmontowujemy pozostałe partycje.

# mount /dev/mapper/gentoo-home /mnt/gentoo/home # mount /dev/sda5 /mnt/gentoo/boot # mkdir /mnt/gentoo/boot/efi # mount /dev/sda2 /mnt/gentoo/boot/efi

Poprawiamy /etc/portake/make.conf:

+ACCEPT_KEYWORDS="~amd64" CFLAGS="-march=native -O2 -pipe" +GRUB_PLATFORMS=efi-64 MAKEOPTS="-j9"

Przy konfiguracji kernela.... poszedłem na łatwiznę. Tak - po to było nam to Ubuntu. Skopiowany config z /boot/ i budujemy ;).... przyznaje się, ustawiłem "processor family". Nie mogłem się powstrzymać ;).
Trzeba jeszcze wygenerować initramfs. Najprościej z użyciem genkernela.

# genkernel --luks --lvm --install initramfs

Kernel też kopiujemy do /boot

W /etc/fstab:

/dev/sda5 /boot ext2 noatime 0 2 /dev/sda2 /boot/efi vfat defaults 0 0 /dev/mapper/gentoo-root / ext4 relatime,discard 0 1 /dev/mapper/gentoo-home /home ext4 relatime,discard 0 2

Dalej wszystko bezproblemowo aż do instalacji bootloadera:

do /etc/portake/make.conf dorzucamy:GRUB_PLATFORMS="efi-64"

I instalujemy gruba

emerge --ask sys-boot/grub:2

Trzeba podrasować domyślną konfigurację gruba:GRUB_CMDLINE_LINUX="real_root=/dev/mapper/gentoo-root crypt_root=/dev/sda6 dolvm"

Instalujemy gruba na partycji EFI:grub2-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi

Generujemy konfigurację:grub2-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Po reboocie oczywiście żadnego gruba nie będzie :).

F2 -> Ustawiamy hasło na BIOS (wymagane, żeby wskazać zaufane bootloadery). I wskazujemy gruba jako zaufany bootloader

Teraz zapisujemy zmiany i... wyłączamy laptopa. Reboot nie pomaga (przynajmniej u mnie). Naszym oczom powinien się ukazać grub (F12 pozwala przełączać między wpisami UEFI).

Po reboocie... Tadam - jest wifi.

# ls /sys/class/net

Pokazuje 3 interejsy. A nie. To jednak wciąż Linux - przez sukces z wifi prawie zapomniałem ;). Jeśli spróbujemy skorzystać z wifi to okaże się, że to niemożliwe. Po spojrzeniu na to co wypluwa dmesg oczywistym jest, że chodzi o firmware.

No ale co to za Linux, na którym ...?! Z pomocą przychodzi forum Archlinuksa: https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=206517

Polecany tam firmware działa.

Konfiguracja Optimusa jest adekwatna do tej z innych dystrybucji (z tym, że primusrun jest tylko w overlayu). Jedyną trudnością może być instalacja nvidia-drivers z odpowiednimi flagami.

Trzeba dodać wpis USE:

nvidia-drivers compat

Podsumowanie
wifi - działa
X - działa
acpi - działa
touchpad - działa
nvidia - działa
hdmi - działa (dzięki Thunderboltowi)

Linux postawiony, z czystym sumieniem polecam V7-592G jako laptopa pod Linuksa. Nie kosztuje tyle co porządny sprzęt, a działa :).  

linux porady

Komentarze

0 nowych
pocolog   13 #1 05.04.2016 10:11

Jeszcze tylko bluetooth, czytnik kart pamięci, dźwięk przez hdmi, klawisze funkcyjne i hibernacja - już z górki ;)

bystryy   12 #2 05.04.2016 10:17

No i fajnie :) Mógłbyś jeszcze podać wynik lspci/lsusb dla tej sieciówki Wi-Fi, co to wymagała firmware'u, byśmy wiedzieli, czego unikać.

Ten model Acera sprzedawany jest w różnych konfiguracjach. Pewnie jakiś Broadcom na pokładzie się Tobie przytrafił. Atherosy i Intele zazwyczaj idą bez najmniejszych zgrzytów.

linux_to_syf_^^   8 #3 05.04.2016 10:40

@pocolog: klawisze funkcyjne działają, uśpienie działa. O dźwięku przez HDMI nie pomyślałem (nie korzystam zbyt często), tak samo o hibernacji. Wszystkie wymienione "feature" postaram się sprawdzić.

@bystryy: to atheros (moduł ath10_k). Firmware z portage tego nie obsługuje, na Ubuntu też nie działał. Teraz działa stabilnie. Ehh, na Intelu zawsze mogłem polegać.

bystryy   12 #4 05.04.2016 11:06

@linux_to_syf_^^: Na ath9k firmware nie był potrzebny, cały sterownik był w kernelu. Jak widać, czasem opóźnienie technologiczne bywa zbawienne ;)

ath10k ma kilka bugów: https://wireless.wiki.kernel.org/en/users/drivers/ath10k
(ale dobrze wiedzieć, że mimo wszystko działa)

pocolog   13 #5 05.04.2016 11:29

Hmm ale jesli nie boisz sie globalnie ustawiac flagi z testowymi paczkami w make.conf to chyba powinienes tam wstawic ~amd64 zamiast x86. Osobiscie unikam takiego rozwiazania i taka flage ustawiam tylko przy programach na ktore musze miec w najnowszej wersji. Paczki systemowe wole miec stabilne.

Jarek Palikot   13 #6 05.04.2016 12:47

Krotki wpis :)
Instalacja według tego tutka trwała by szybciej niż instalka Minta z DVD.ISO };>)

linux_to_syf_^^   8 #7 05.04.2016 13:15

@pocolog: Nie miałem nigdy "dłuższych" problemów z ~arch. W razie czego jest zawsze package.mask ;).

Chochlik drukarski. Pisałem z pamięci. Wyszło jak jestem stary, skoro w pamięci tak mocno tkwi mi ~x86 ;x.

muska96   9 #8 05.04.2016 13:27

Jeśli chcesz unikać na przyszłość problemów z kartą WiFi, to po prostu kup jakąś z sensownym wsparciem i wymień :) Dużo łatwiejsze rozwiązanie, i nie musisz korzystać z zamkniętego oprogramowania. Na allegro takie karty kosztują ~10 zł, a te wspierające WiFi N ok. 10 zł droższe. No chyba, że gwarancja nie pozwala.

dragon321   12 #9 05.04.2016 13:59

"Ale co to byłby za Linux, gdyby od razu działało?" - normalny? :D

Kurdę, jak tak czytam o problemach innych, to dochodzi do mnie, że jestem scześciarzem jednak. Laptop nie kupywany wcale z myślą o jakimkolwiek Linuksie, jest bardzo Linux friendly. Popularne dystrybucje działają na nim bez problemu, z całym sprzętem obsługiwanym Out of the box, bez żadnych zabaw jak Twój :)

Fajny wpis, podoba mi się jego styl, czytałem z uśmiechem :D

pocolog   13 #10 05.04.2016 14:19

@linux_to_syf_^^: To masz szczęście, ja 2 razy tak postawiłem system i się wyleczyłem kiedy wszystko się rozsypało w trakcie aktualizacji a portage wylistowało kilka stron zablokowanych i wzajemnie się wykluczających pakietów - nie miałem cierpliwości tego rozwiązywać więc postawiłem od nowa.

ps. Kernel z ubuntu czyli na systemd. Chwalisz sobie takie rozwiązanie Gentoo? Ja nadal nie ufam temu demonowi :P

linux_to_syf_^^   8 #11 05.04.2016 14:33

@pocolog: config kernela z ubuntu. Żeby mieć pewność, że wstanie tak samo sprawnie. Ubuntu live trzyma konfig pod /boot. Kopiujesz do /usr/src/linux/.config, dajesz make oldconfig lub make menuconfig i rozwiązujesz ewentualne różnice (nie miałem problemów). I kompilujesz już kernel prawilnie jak handbook przykazał :P.

Nie mam nic do systemd (przyzwyczaiłem się w pracy). Ale póki co nie przechodze na profil systemd na gentoo.

bystryy   12 #12 05.04.2016 14:34

@dragon321: "jestem scześciarzem jednak. Laptop nie kupowany wcale z myślą o jakimkolwiek Linuksie, jest bardzo Linux friendly"

U siebie też mam szczęście; laptop na Intelu w całości, a stacjonarka Intel + Nvidia + Atheros. Jednak u znajomego musiałem już dogrywać specjalne sterowniki do sieciówki Broadcoma właśnie i gdyby nie działała sieć po kablu, mogłoby z tym być krucho.

Dochodzi z doświadczenia unikanie drukarek Lexmarka.

Autor edytował komentarz w dniu: 05.04.2016 15:45
dragon321   12 #13 05.04.2016 15:40

@bystryy: U mnie jest to HP Pavilion g6 2230sw. Na pokładzie Intel Core i3 3110m, chip Ralink RT3290 od Bluetooth i WiFi, grafika Intel HD4000+Radeon HD7670M, do tego sieciówka Ethernet pod Realtek RT8101 i czytnik kart SD także Realtek RTS5229.

Wszystko to działa OOTB, sterowniki są w kernelu. Przyciski funkcyjne, HDMI itd. - również. Jedyne co nie działa(nie wspomniałem o tym, bo wcale tego nie używam i nie zależy mi) - to Bluetooth, który bywa problematyczny nawet na Windowsie. Sterowniki niby są do ręcznego zainstalowania, ale jak wspomniałem, nie zależy mi, więc olewam to. Początkowo był mały problem z grafiką Radeon, bo otwarty sterownik nie potrafił jej automatycznie wyłączyć, więc sprzęt się grzał(co dało się poprawić jedną komendą), od kernela bodajże 3.14 sterownik sam już wyłącza dedykowaną karte i temperatury są takie same/troszkę wyższe niż na Windowsie. Tak więc nie narzekam na ten sprzęt, zwłaszcza, że nie był kupowany z myślą o Linuksie i migracja na niego miała miejsce jakiś czas po kupnie tego sprzętu. Kolejny będę już wybierał tak, by tak samo bezproblemowo działał pod Linuksem.

dragon321   12 #14 05.04.2016 15:43

@pocolog: "Kernel z ubuntu czyli na systemd" - co ma kernel do systemd? Kernel nie ma nic wspólnego z systemd, to zewnętrzne narzędzie i nie da się skompilować kernela z obsługą konkretnego inita. Kernel żywcem przeniesiony z Ubuntu czy innego distra używającego systemd, będzie działał z każdym initem bez wyjątku :p

  #15 05.04.2016 17:08

@pocolog: "ps. Kernel z ubuntu czyli na systemd. Chwalisz sobie takie rozwiązanie Gentoo? Ja nadal nie ufam temu demonowi :P" ... użytkownik Linuxa takie głupoty wypisuje ... oj ...

przemo188   8 #16 05.04.2016 17:12

To ja też należę do szczęściaży. Tyle laptopów czy stacjonarek już uruchomiłem w Netrunnerze czy Kubuntu że nie potrafię zliczyć. Wszystko z graficznego instalatora krok po kroku. Jedynie rozmiary partycji dam ustalam, nie zdaje się na propozycje instalatora. Szybko, łatwo i przyjemnie. Działa wszystko co jest w danym sprzęcie, touchpad, Bluetotch, nawet ekran dotykowy i żyroskop. Po tym co przeczytałem to stwierdzam że mogłem mieć nie lada problemy.

pocolog   13 #17 05.04.2016 17:38

@dragon321: Jakoś założyłem że skoro bierze kernel z ubu to i init... cóż :)

Astraltrooper   6 #18 05.04.2016 20:24

@przemo188: U mnie to samo kilka naprawdę różnych konstrukcji różnych producentów wszystko co było wyprodukowane w i po roku 2007 działało mi prawie zawsze out of the box ewentualnie jakieś sterowniki nvidi trzeba było dograć a tak poza tym bez problemów. Ze starszymi konstrukcjami nieraz są jakieś niuanse ale poza tym wszystko oki

Autor edytował komentarz w dniu: 05.04.2016 20:24
Azerty2   8 #19 05.04.2016 21:34

Świetny wpis, może kiedyś spróbuje zainstalować to genialne distro? Próbkę jego możliwości mam na chromebooku. Szkoda, że tak trudne w instalacji ale to samo mówiłem, gdy podchodziłem do Slackware i udało się :)

dragon321   12 #20 05.04.2016 21:51

@pocolog: Aha, ciekawe założenie trzeba przyznać :D

  #21 05.04.2016 23:01

FUD

  #22 06.04.2016 02:36

@linux_to_syf_^^: A czy mógłbyś podać jeszcze dokładnie jaki procesor i ile RAM. Ponieważ ta wersja laptopa jest w różnych wersjach konfiguracyjnych. Sam planuję zakupić podobny laptop i postawić na nim Funtoo lub Lunar Linux, ewentualnie Slackware. Czy ten laptop ma wbudowany już dysk SSD i możliwość rozbudowy RAMu do 32GB?

bachus   23 #23 06.04.2016 08:42

[ na wstępie - sam jestem użytkownikiem Uniksa / Linuksa / *BSD ]
Kiedy dystrybucje Linuksa będą dla każdego? Czy osoba średnio zaawansowana poradzi sobie z taką instalacją? A początkujący użytkownik?

  #24 06.04.2016 08:50

@bachus: AlevMint, Manjaro jest w używaniu tak łatwy jak 7, kwestia przyzwyczajenia.

pocolog   13 #25 06.04.2016 09:05

@bachus: myślę że spokojnie sobie poradzi osoba średnio ogarnięta jesli trochę zna angielski bo handboook gentoo jest obszerny i opisuje prawie każdy temat. Inna sprawa to komu chce się uczyć...
@dragon321: Ciekawe czy nie ważne że własne :D hehe Przestań się już czepiać, sam nie wiem jak to wymyśliłem ;)

Autor edytował komentarz w dniu: 06.04.2016 09:58
linux_to_syf_^^   8 #26 06.04.2016 09:12

@pocolog: moim zdaniem większą przeszkodą jest kompatybilność sprzętu, niż konkretna dystrybucja. Jeśli wszystko pójdzie bezproblemowo - to instalacja Gentoo wymaga takich samych umiejętności jak instalacja Ubuntu.

Umiejętności czytania ze zrozumieniem :P

bachus   23 #27 06.04.2016 11:34

@pocolog: inaczej - czy zdalnie wytłumaczysz komuś jak to zrobić gdybyś np. nie miał dostępu do komputera?

pocolog   13 #28 06.04.2016 12:04

@bachus: za pierwszym razem jak instalowalem gentoo to handbook sobie wydrukowalem:D

linux_to_syf_^^   8 #29 06.04.2016 13:09

@Funtoo (niezalogowany): Nie chce być posądzony o reklamę, ale to dokładnie ten:

http://www.x-kom.pl/p/269034-notebook-laptop-156-acer-vn7-592g-i7-6700hq-16gb-25...

Tak, można rozbudować RAM do 32GB. Istnieją konfiguracje z SSD lub bez.

  #30 06.04.2016 16:42

@linux_to_syf_^^: Dzięki ostatnio się przyzwyczaiłem do menadżera okien JWM, choć lubię KDE4/5 Plasme i Cinnamon. To jednak przy wirtualizacji i takich kobyłkach jak Eclipse, Intelij, PyCharm czy AndroidStudio do tego jakichś programach w tle: skype, clementine, nemo, evince większy zapas mocy laptopa się przydaje.

dragon321   12 #31 06.04.2016 18:04

@pocolog: Nie czepiam się, pochwaliłem przecież :D Zaskoczyłeś mnie tym twierdzeniem ;)

kkowalewski   8 #32 06.04.2016 18:58

Mam Acer V3-371 i nim znalazłem idealną dystrybucję przeorałem Minta, LMDE, Debiana, Manjaro, Antergos aż w końcu Ubuntu 16.04 LTS zostaje bo działa idealnie. W Mint sterowniki do Intela w Steam buntowały się, LMDE1 nie widziało bluetootha, Debian to samo, Manjaro i Antergos zawieszały się po próbie wybudzenia. W Ubuntu 16.04 działa wszystko z czym miałem problem, narzekać mogę tylko na środowiski Unity, które jednak nie jest moim faworytem, ale to i tak poprawa w stosunku do 14.04.

pocolog   13 #33 06.04.2016 20:05

@kkowalewski: Przecież masz Xubuntu, Kubuntu czy chyba nawet Lubuntu, z tymi samymi kernelami co Ubuntu, więc jeśli przeszkadza Ci unity a nie chcesz instalować drugiego środowiska to zainstaluj system z preinstalowanym takim jakie Ci odpowiada.

majsterV2   5 #34 06.04.2016 21:15

@linux_to_syf_^^: Może pokarzesz jak instaluje się FreeBSD na tym lapsie?

linux_to_syf_^^   8 #35 06.04.2016 21:31

@majsterV2: Sugerujesz, że warto instalować BSD na jakimkolwiek laptopie? ACPI Ci nie miłe :P?

majsterV2   5 #36 06.04.2016 22:00

@linux_to_syf_^^: Więc czemu twój profil sugeruje że FreeBSD jest dobry do wszystkiego co Linux umie?

linux_to_syf_^^   8 #37 06.04.2016 22:52

@majsterV2: mój profil sugeruje, że wszystko pozostanie w Linukso/Uniksowej rodzinie :). Nie ma systemu dobrego do wszystkiego.

majsterV2   5 #38 06.04.2016 22:58

@linux_to_syf_^^: Czy da się zainstalować najnowszego FreeBSD na pentium 133mhz i 48mb ramu?
Taki antyk mi wpadł z 1997 :)

majsterV2   5 #40 07.04.2016 07:19

@linux_to_syf_^^: można by stworzyć plik tymczasowy przy instalacji, w Linuxie dało to kopa nie jednemu złomowi :)

  #41 07.04.2016 08:07

A jak teraz w Gentoo ze społecznością, ponoć wielu ludzi przeszło do Funtoo. Ponieważ twórca Robbins fajnie rozbudowuje portage/emerge i wprowadza ciekawe rozwiązania, na ich forum nawet rozważali przepisać emerge z pythona na C aby go przyspieszyć. Bo w porównaniu do pacmana, yaourt to emerge potrafi czasem zwolnić. Sam używam Funtoo na przemian z Arch Linux i mam porównanie.

  #42 07.04.2016 15:17

Czymś tu cuchnie... Na szczęście nie na całych DP, ale niektóre rejony... Co na to młoda i delikatna pani Anna Rymsza?

Pan Łukasz   7 #43 07.04.2016 22:34

@linux_to_syf_^^
Co Cię przeraża w dystrybucjach innych niż Gentoo? I czemu w takim razie Twój UA wskazuje czasem na Ubuntu?

Autor edytował komentarz w dniu: 07.04.2016 22:39
linux_to_syf_^^   8 #44 07.04.2016 23:29

@Pan Łukasz: Co mnie przeraża - to samo co chyba każdego -brak doświadczenia. Gentoo używam dość długo, prócz tego głównie RedHat i SuSe (praca), a od 3 miesięcy archaiczne Ubuntu.

W pracy używam tego samego co inni developerzy - Ubuntu 14.04 ;). Nie chcę z ewentualnymi problemami walczyć sam. I wydało się, że nie pracuję sumiennie tylko odpisuję na komentarze :x.

  #45 08.04.2016 09:18

Z tego co wiem to Jerzy Grębosz też pracuje przy SuSe przy pisaniu C++.
Dzięki niemu poznałem narzędzie KDEvelop które poleca w swoich książkach.
A w pracy piszesz aplikacje C++/QT dla SuSe?

  #46 08.04.2016 12:10

Zawsze mnie to dziwiło że Linuks potrzebuje firmware aby działała tak jak w tym przypadku karta wifi. Może ktoś mnie uświadomi.

linux_to_syf_^^   8 #47 08.04.2016 14:45

@Anonim (niezalogowany): Nie do końca. Pisałem oprogramowanie celujące w zastosowania serwerowe oraz integrujące się z systemami serwerowymi. W przypadku Linuksa zwyczajowo wspiera się wtedy RedHata i SuSe... bo oferują komercyjne wsparcie dla samych systemów.

Namiętnie korzystem z QtCreatora z trybem FakeVim do C/C++. Z samym Qt niestety nie miałem (komercyjnie) styczności.

kkowalewski   8 #48 11.04.2016 11:44

@pocolog: Niby tak, ale Xubuntu i Lubuntu traficznie przekazują obraz na rzutnik, a w Kubuntu nie działa Bluetooth.

pocolog   13 #49 11.04.2016 13:02

@kkowalewski: Nie powinno być różnic z bluetooth, skoro ten sam kernel. Może jakiejś paczki brakuje (Na pewno testowałeś na Kubuntu LTS?). Na moim lapku działa wszystko ootb.

kkowalewski   8 #50 11.04.2016 14:12

@pocolog: Tak, ale nie planuje mimo wszystko zmiany. Skończą się studia to i prezentacje się skończą i coś nowego wymyślę :P

  #51 11.04.2016 18:21

@linux_to_syf_^^: A może wiesz dlaczego taki program KODI działa tak szybko i sprawnie, a jest pisane w C++ i Pythonie. Czy ten program też używa najnowszych bibliotek QT?

  #52 07.05.2016 09:42

pocolog: "Kernel z ubuntu czyli na systemd. Chwalisz sobie takie rozwiązanie Gentoo? Ja nadal nie ufam temu demonowi"

Pomijając merytorykę... korzystałem z wielu initów i najbardziej stabilny i najmniej problematyczny wg. mnie jest Daemontools.
Przez migrację do systemd pożegnałem jądro FreeBSD w Debianie.
Niektórzy rozwodzą się, że systemd ma możliwość narzucania limitów sprzętowych na uruchamiane usługi, ale Daemontools ma to od ponad 15 lat :)

linux_to_syf_^^: "Jeśli wszystko pójdzie bezproblemowo - to instalacja Gentoo wymaga takich samych umiejętności jak instalacja Ubuntu.

Umiejętności czytania ze zrozumieniem :P"

W tych czasach umiejętność czytania ze zrozumieniem to niezbyt powszechna i ceniona umiejętność.

  #53 03.06.2016 07:28

Nie ma to jak Windows do dziś na starym laptopie mam XP co podepnę to działa bez kombinowania mimo upływu lat pozdrawiam.

  #54 10.07.2016 13:02

@Antekk87 (niezalogowany): I nie masz do tego wsparcia i siedzisz na przestarzałym dziadku. Brawo Ty ;)