Intel, AMD, a może Qualcomm? Smartfonowy procesor w pececie staje się rzeczywistością

Intel, AMD, a może Qualcomm? Smartfonowy procesor w pececie staje się rzeczywistością

Intel, AMD, a może Qualcomm? Smartfonowy procesor w pececie staje się rzeczywistością
25.06.2018 22:42

Zmęczeni latami dominacji architektury x86 w świecie komputerówosobistych z radością powitaliśmy pierwsze ARM-owe chromebooki iwindowsowe laptopy typu Always-Connected. Za ich energooszczędnośćwciąż przychodzi jednak płacić wydajnością – ich procesory poprostu nie są w stanie dorównać mobilnym procesorom Core Intela.Ogranicza to zakres ich wykorzystania do prostszych zadań,najczęściej uruchamiania przeglądarki internetowej. Wyglądajednak na to, że Qualcomm może przeskoczyć tę barierę wydajnościi jako pierwszy zaoferować przeznaczone do specjalnie laptopówprocesory ARM, które wydajnością dorównają czipom Intela. Czyjednak nie zapłacimy za to energooszczędnością?

Niemiecki serwis WinFuture jaki pierwszy poinformowało procesorze Qualcomma nowej generacji, oznaczonym jako SMD1000 i defacto pierwszym projektowanym od podstaw z myślą o laptopach. Nawetniedawno pokazany Snapdragon850, który znaleźć miał zastosowanie w komputerkachAlways-Connected PC, był po prostu podkręconym Snapdragonem 845,układem jak najbardziej mobilnym.

„Snapdragon 1000” za bardzo mobilny nie jest. Układ jak naARM-owy czip jest duży, ma powierzchnię 300 mm2 (20×15mm). Pod względem wydajności ma dorównywać intelowym czipom Corez serii Y i U, czyli tym przeznaczonym do ultrabooków i zwyczajnychlaptopów. Udostępniona producentom pecetów platforma deweloperskazawiera do 16 GB pamięci LPDDR4X, dwa moduły pamięci flash NAND ołącznej pojemności 128 GB podpiętych do kontrolera UFS 2.1 orazczip radiowy z gigabitowym LTE i Wi-Fi.

Pobór mocy nowego procesora sięgać ma 6,5 W, ale cały układSoC, w którym nowego Snapdragona osadzono, ma mieć TDP na poziomie12 W (obejmuje to też GPU i ewentualne moduły sztucznejinteligencji). Wielkość ta każe zapytać – czy ceną tejwydajności nie będzie utrata obiecywanej przez Qualcomma doby pracyna baterii? Obecnie najbardziej energooszczędne procesory Core zserii Y celują w TDP na poziomie 4,5 W, większość współczesnychprocesorów z serii U ma TDP na poziomie 15 W. Do jednej doby nabaterii nawet się nie zbliżyły. Tymczasem komputerki Asusa czy HPze Snapdragonem 835 są w stanie osiągnąć taki czas pracy, tyle żepracują na bazie układu z TDP nie przekraczającym 3 W.

Qualcomm zapewnia, że energooszczędność uda się zachowaćdzięki nowemu modułowi zarządzania energią, który ma zbilansowaćzwiększony pobór mocy i pozwolić na pasywne chłodzenie. Na ile tofaktycznie możliwe pierwszy przekona się chyba Asus: tajwańskafirma pracuje obecnie nad konstrukcją o nazwie kodowej „Primus”,referencyjnym laptopem na bazie Qualcomma SDM1000.

Nowy czip nie będzie jednak ograniczał się tylko do laptopów –chodzą słuchy, że dostępna może być wersja desktopowa, choćnie wiadomo jeszcze, z jakiego standardu gniazdka będzie korzystała.Wspomina się też o projekcie Andromeda, czyli wymarzonej przezMicrosoft hybrydzie smartfonu i laptopa. Źródłem tych rewelacjijest ogłoszenie na LinkedIn – gdzie wypatrzono opis stanowiskaWindows Multimedia Project Engineera, zajmującego sięwprowadzeniem czipsetów SDM845 i SDM100 na desktop, andromedę iHololens AR/VR.

Ten nowy układ raczej niezostanie natychmiast wprowadzony na rynek. Jeśli Snapdragon 850znajdzie się w produktach planowanych na koniec roku, jak wcześniejsugerował Qualcomm, to „Snapdragon 1000” prawdopodobniepojawiłby się dopiero w 2019 r. Oczywiście możemy się mylić,być może Qualcomm zechce już tu i teraz wypowiedzieć Intelowiwojnę na lukratywnym rynku Always-Connected PC. Technicznie jest tomożliwe, ponieważ podobno te nowe czipy bazują na niedawnozaprezentowanym rdzeniu ARMCortex-A76, znacznie wydajniejszym od poprzednika, Cortexa-A75.

Problem jednak tkwi bardziej postronie oprogramowania. Po prostu jeśli Microsoft nie zdołazaoferować wystarczająco bogatej biblioteki oprogramowania dlaWindows on ARM, to pomimo całej tej wydajności „Snapdragona1000”, większość z niej zostanie zmarnowana na emulacjęwiodącej przecież architektury x86.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)