reklama

Intel Atom „Merrifield” wygrał z ARM-em: dłużej na baterii niż czipy Qualcomma i Apple

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Dominacja na rynku mobilnym procesorów z rodziny ARM jest faktem: w 2013 roku na rynek dostarczono ich ponad 10 miliardów. Do grona producentów ARM-owych czipów dołączyło niedawno AMD, coraz więcej słychać o wykorzystaniu tej mikroarchitektury nie tylko w telefonach czy tabletach, ale też serwerach i komputerach desktopowych, jedna z flagowych dystrybucji Linuksa – Fedora – uznaje ARM za architekturę równie ważną co x86-64... ale to wszystko nie robi na Intelu większego wrażenia. Chipzilla nie tylko nie zamierza „odpuścić” okazji na mobilnym rynku, wręcz przeciwnie – ma śmiałe plany ekspansji. Będą one przebiegały pod znakiem najnowszego, 64-bitowego procesora z rodziny Atom.

Podczas trwającego w Barcelonie Mobile World Congress 2014, Intel pokazał więc następcę czipów Medfield, Atoma Merrifield (seria Z34XX) oraz zaskakująco szybki i wydajny modem LTE XMM 7260 – wszystko w nadziei, że tym razem Atomom przypadnie coś więcej, niż tylko kilka procent mobilnego rynku. Prezes Intela Renée James powiedziała z tej okazji: Intel zajmuje doskonałą pozycję do tego, by ukształtować przyszłość mobilnych technik komputerowych oraz Internetu Przedmiotów.

Patrząc na deklarowane możliwości zaprezentowanego Merrifielda, wydaje się, że pani James słów na wiatr tym razem nie rzuca, a uwzględnienie coraz modniejszego Internetu Przedmiotów nie jest tylko zagraniem pod publikę. Do tej pory procesory x86-64 Intela, choć odczuwalnie wydajniejsze od rozwiązań ARM-owych, przegrywały z tworami Konsorcjum pod względem wydajności w stosunku do zużycia energii – parametru kluczowego w rozwiązaniach mobilnych. Z tym już koniec: nowe Atomy wyrastają na liderów w tej dziedzinie.

64-bitowa mikroarchitektura Silvermont, wykonana w 22-nanometrowym procesie Tri-Gate zapewnić ma najlepsze wyniki w swojej klasie pod względem czasu pracy na baterii, przynajmniej według wskazań benchmarku BatteryXPRT 2014. W nim to dwurdzeniowy, taktowany zegarem 2,13 GHz Atom Z3480 okazał się lepszy zarówno od Snapdragona 800 produkcji Qualcomma (w Samsungu Galaxy S4 LTE-A), jak i A7 Apple'a w iPhonie 5S, zapewniając ponad 19-godzinny czas pracy (i to mimo wykorzystania baterii o niższej pojemności).

Wzrosła także moc obliczeniowa nowych Atomów: w porównaniu do czipów z serii Z2580 wydajność CPU jest większa nawet 1,7 razy, a wydajność GPU (zastosowano Imagination PowerVR Series 6) większa nawet 2 razy. Tu jednak Intel ma wciąż trochę do zrobienia – w teście GFXBench 2.7 testowy Merrifield okazał się nieco słabszy od Snapdragona 800.

Wydajność nie jest tu jednak kwestią kluczową. Bardziej istotna jest presja, jaką Intel jest teraz w stanie wywrzeć na dalszy rozwój Androida (bo Chipzilla nie ukrywa, że interesuje ją przede wszystkim mobilny system Google'a). Pani James podkreśliła, że Intel doskonale rozumie techniki 64-bitowe i jest obecnie jedynym producentem, dostarczającym 64-bitowe procesory działające pod wieloma systemami operacyjnymi. Procesory te mogą działać też pod kontrolą 64-bitowego Androida, kiedy tylko stanie się on dostępny – stwierdziła prezes Intela.

Ogłoszono też, że następcą Merrifielda ma być czip o nazwie kodowej Moorefield, którego premiera planowana jest na końcówkę tego roku. Przyniesie on cztery rdzenie Silvermont taktowane do 2,3 GHz, obsługę szybszej pamięci i ulepszone rdzenie graficzne.

Drugim ważnym dla planów Intela posunięciem jest pokazanie nowego modemu LTE XMM 7260, będącego w stanie zapewnić transfery na poziomie LTE-Advanced (w dół 300 Mbit/s, w górę 50 Mbit/s). To następca dostępnego od października układu XMM 7160, który już uzyskał certyfikaty zgodności z 70% sieci LTE działających na świecie i wzbudził zainteresowanie takich producentów jak Acer, Asus, Dell, Lenovo i Samsung. Obecnie rynek takich modemów jest niemal całkowicie kontrolowany przez Qualcomma, więc wieść, że Intel jest w stanie dostarczyć układ LTE doskonale zintegrowany z jego nowymi Atomami, musi bardzo miło brzmieć dla producentów urządzeń mobilnych.

Będziemy się starali sami niebawem ocenić możliwości nowych Atomów – ale jedna rzecz jest pewna: w tym roku x86-64 wreszcie zaczął mieć sens na platformach mobilnych.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama