reklama

Intel Atom wyprze ARM-owe procesory z rynku smartfonów? Zaskakujące wyniki testu

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Jeszcze całkiem niedawno Lakshmi Mandyam, dyrektor konsorcjum ARM, twierdziła, że procesory z rdzeniami projektu jej firmy (na których działałby Linux) to przyszłość całej branży IT. Zapewne miała powody do takiego optymizmu: rosnąca wydajność układów SoC z rdzeniami ARM sprawiła, że coraz więcej firm zaczęło się zastanawiać nad wykorzystaniem ich w serwerach, a rosnący w niesamowitym tempie rynek smartfonów i tabletów wydawał się być niemal wyłączną domeną ARM-owych czipów. Jeśli jednak pani Mandyam zapozna się z wynikami testów przeprowadzonych przez analityków ABI Research, to może jej trochę tego optymizmu ubyć. Niespodziewanie dla wszystkich okazało się, że procesory Intel Atom pokonały ARM-y na polu, na którym do tej pory raczej nie miały szans rywalizować.

W przeprowadzonych przez ABI Research testach wykorzystano pięć modeli telefonów – w zasadzie najmocniejsze urządzenia, jakie można dziś kupić. Stronę Intela reprezentował Lenovo K900, z procesorem Atom Clover Trail+ Z2580, z dwoma rdzeniami CPU Saltwell i dwoma rdzeniami GPU PowerVR SGX 544. Po stronie ARM stanęły zaś następujące urządzenia:

  • Samsung Nexus 10 z dwurdzeniowym CPU Cortex A-15 1,7 GHz i GPU Mali-T604,
  • Samsung i9500 Galaxy S4 Exynos Octa (z heterogeniczną architekturą big.LITTLE) – czterordzeniowym CPU Cortex-A15 1,6 GHz i czterordzeniowym CPU Cortex-A7 1,2 GHz, oraz GPU PowerVR SGX 544MP3,
  • Samsung i337 Galaxy S4 z czterordzeniowym SoC Qualcomm APQ8064T Snapdragon 600 1,9 GHz (rdzenie Krait 300 i GPU Adreno 320),
  • Asus Nexus 7 z SoC Nvidia Tegra 3 – taktowane 1,2 GHz cztery rdzenie Cortex-A9 i GPU ULP GeForce.

Z wynikami benchmarków, mierzących wydajność procesora, pamięci, grafiki 2D i 3D oraz wideo możecie zapoznać się poniżej. Jak widać, dwurdzeniowy Intel Atom poradził sobie znakomicie, przewyższając wydajnością nawet najlepsze, czterordzeniowe SoC z rdzeniami ARM. Jedynie w testach odtwarzania wideo FullHD wyniki Intela były słabsze.

Tego można się było jednak spodziewać, ostatecznie ARM-y nie od dzisiaj ustępują w wydajności procesorom w architekturze x86-64. Zaskoczyło jednak coś zupełnie innego. Smartfon napędzany procesorem Intela okazał się w testach znacznie bardziej energooszczędny, niż konkurencyjne telefony. Podczas testu CPU średnie natężenie prądu wyniosło dla Atoma Z2580 tylko 0,85 A, podczas gdy dla procesora w Samsungu Exynos Octa 1,38 A, zaś w Qualcomm APQ8064T 1,79 A.

Najwyraźniej to koniec mitu o tym, że procesory Intela nie nadają się do urządzeń przenośnych. Producenci czipów z rdzeniami ARM, dążąc do podwyższenia ich wydajności do poziomu współczesnych czipów x86-64, poświęcili w ofierze energooszczędność. Tymczasem Intel wychodząc od energetycznie zachłannych, wysoce wydajnych konstrukcji, zdołał obniżyć zużycie energii do poziomów porównywalnych, a nawet lepszych od czipów ARM, nie tracąc zbyt wiele z wydajności.

Trzeba przy tym pamiętać, że rdzenie Saltwell wykonane są w technologii 32 nm. Tymczasem jeszcze w tym roku powinna zadebiutować przeznaczona dla telefonów platforma Merrifield, z rdzeniami Silvermont w technologii 22 nm. Pozwoli to Intelowi na dalsze zmniejszenie zużycia energii przez jego procesory.

Decyzja Intela o wydaniu własnego środowiska deweloperskiego dla Androida nabiera w świetle tych informacji nowego znaczenia: skoro okazało się, że smartfony z Atomami nie są tylko biednymi kuzynami ARM-owych urządzeń, to można się spodziewać, że niejeden producent zdecyduje się na wykorzystanie platformy Intela w swoich najmocniejszych urządzeniach. To zaś z jednej strony powinno skłonić Google do zintensyfikowania prac nad Androidem x86, z drugiej zaś zachęci producentów wymagającego mobilnego oprogramowania do przeniesienia swoich kompilowanych na ARM aplikacji na Atomy. Potrzebne do tego narzędzia już czekają.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama