Intel Edison: komputer formatu karty SD ma rozpocząć erę urządzeń ubieralnych

Strona główna Aktualności

O autorze

Przed Internetem Rzeczy już chyba nie uciekniemy. Podczas tegorocznego CES, Brian Krzanich, dyrektor zarządzający Intela, pokazał coś, co jest milowym krokiem w drodze do naszpikowania komputerami wszystkiego, co tylko możliwe. Tym czymś jest mikrokomputer Edison, zbudowany wokół układu Quark SoC, zaprezentowanego po raz pierwszy podczas ostatniego Intel Development Forum. Mikrokomputer w bardzo dosłownym sensie – urządzenie mieści się w całości w w obudowie formatu karty SD.

Quarki zostały pomyślane jako czipy jeszcze mniejsze i jeszcze bardziej energooszczędne niż Atomy, a co za tym idzie, jeszcze mniej wydajne. Wydajność nie jest tu jednak najważniejsza – pokazany na IDF 2013 jednordzeniowy układ X1000, wykonany w technologii 22 nm, taktowany był zegarem 400 MHz, zawierał 512 KB pamięci eSRAM, zintegrowany kontroler DDR3, oraz cały zestaw interfejsów takich jak PCIe, USB 2.0, Fast Ethernet czy I2C – i pobierać miał dziesięciokrotnie mniej energii niż najnowsze Atomy.

Zastosowany w Edisonie SoC Quark (X2000?) przynosi już dwa rdzenie. W Edisonie znajdziemy też układ radiowy, zapewniający łączność po Wi-Fi i Bluetooth Low Energy. Komputer działa pod kontrolą Linuksa, zapewnia dostęp do przeznaczonego mu sklepu z aplikacjami, i co zastanawiające, pozwala na wykorzystanie pakietu Mathematica oraz języka programowania Wolfram Language (który niedawno trafił na słynne Raspberry Pi).

Pierwsze deklaracje Intela o wykorzystaniu Quarków w urządzeniach ubieralnych znalazły potwierdzenie w wystąpieniu Krzanicha, który skupił się przede wszystkim na tym, co możemy nosić na ciele – mówił o inteligentnych słuchawkach z czujnikiem biometrycznym, inteligentnym zestawie słuchawkowym czy inteligentnej bezprzewodowej ładowarce. Dzięki współpracy z projektantami mody, sprzęt ten miałby być na tyle piękny, by nikt się go nie wstydził. Edison odgrywać ma tu rolę bazowej platformy deweloperskiej dla producentów takiego noszonego sprzętu. Urządzenia do noszenia na ciele nie są jeszcze rozpowszechnione i popularne, ponieważ nie przydają się w rozwiązywaniu prawdziwych problemów, nie są jeszcze zintegrowane z naszym trybem i stylem życia. Chcemy pomóc twórcom urządzeń rozwiązać ten problem. Jeśli coś łączy się z siecią lub przetwarza dane, będzie najlepiej funkcjonować wykorzystując rozwiązania i produkty Intela – powiedział Krzanich.

Aby zachęcić producentów do prac nad takim sprzętem, CEO Intela ogłosił konkurs Make it Wearable („uczyń to ubieralnym”?), określony jako ogólnoświatowa inicjatywa, mająca na celu zwiększenie kreatywności oraz innowacyjności w podejściu do technologii. Konkurs przeznaczony ma być dla najinteligentniejszych i najbardziej kreatywnych twórców urządzeń ubieralnych. Łączna pula nagród wynosi w nim 1,3 mln dolarów, a twórca najlepszego urządzenia otrzyma 500 tys. dolarów.

Jakiego to rodzaju mogą być urządzenia? Sugestie Intela są całkiem zabawne, skupiają się na niemowlętach – jedno z nich to plastikowa żaba służąca do monitorowania fizjologii dziecka, drugie to automatyczny system podgrzewania mleka, który aktywuje się, gdy inne podłączone do niego urządzenie (zapewne owa żaba) wykryje, że dziecko płacze. W ten sposób za kilka lat w ogóle nie będziemy się musieli przejmować naszym potomstwem – naszpikowane Edisonami urządzenia zrobią to za nas.

Edison na rynku pojawić się ma w połowie tego roku. Na ile jednak będzie w stanie konkurować z analogicznymi czipami ARM? Rdzenie Cortex-M0+, taktowane zegarami 50 MHz, których producenci chwalą się zużyciem energii na poziomie 9µA/MHz, kosztują około 30 centów i są mniejsze od tego, co Intel pokazał w Quarku, choć w przeciwieństwie do rozwiązania Intela, nie uruchomi się na nich Linuksa.

© dobreprogramy