reklama

Intel Inside na gwiazdkę: tablety za 100 dolarów, laptopy za 300 dolarów

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Dla osób, które planują umieścić na liście gwiazdkowych zakupów tablet, mamy dwie informacje – złą i dobrą. Zła to taka, że jeszcze trudniej będzie znaleźć odpowiedni do ich potrzeb model. Dobra, to że ceny spadną jeszcze bardziej. Brian Krzanich, dyrektor zarządzający Intela, jest przekonany, że producenci sprzętu komputerowego w nadchodzących tygodniach obniżą ceny do bezpredecensowych poziomów.

Podczas swojej ostatniej konferencji prasowej Krzanich przedstawił analitykom prognozy Intela dotyczące oferty nowych komputerów osobistych i tabletów na sezon gwiazdkowo-noworoczny. Dominującą rolę mają odegrać w niej notebooki z procesorami Bay Trail i ekranami dotykowymi, zapewniające niezłą wydajność grafiki i nawet o połowę dłuższy czas pracy na baterii niż notebooki z procesorami poprzedniej generacji. Cena tych komputerów ma wynieść w Stanach Zjednoczonych 299 dolarów.

CEO Intela wspomniał także o tabletach z procesorami Atom Bay Trail – w cenie 99 dolarów (oczywiście na Androidzie), oraz hybrydowych konstrukcjach tabletów-laptopów, mających kosztować do 349 dolarów. Wszystkie te urządzenia mają tchnąć nowe życie w sprzedaż PC, uzmysławiając konsumentom, że jest alternatywa dla ARM-owych tabletów z iOS-em czy Androidem, atrakcyjniejsza cenowo i znacznie wydajniejsza.

Dla Microsoftu wieści od Intela to nowina zarówno dobra, jak i zła. Dobra, gdyż Intel podkreśla znaczenie ekranów dotykowych, na które przecież tak zdecydowanie Redmond postawiło, projektując interfejs Windows 8/8.1. Zła, gdyż poziom cen narzucony przez zapowiadane przez Intela urządzenia będzie nie do utrzymania dla urządzeń Surface 2, tak więc mogą one podzielić los swoich przodków, raczej kiepsko sprzedających się lapletów Surface.

Mimo tych optymistycznych deklaracji Krzanicha, sami analitycy pozostają wstrzemięźliwi – i nie przekonały ich nawet dobre wyniki finansowe Intela za trzeci kwartał br. Przychód na poziomie ok. 13,5 mld dolarów był nieco wyższy, niż spodziewała się giełda, firmie udało się przygotować swoje kanały sprzedaży na premierę urządzeń dwa-w-jednym z Windows 8.1, ale mimo to sama firma nie spodziewa się przekroczyć w czwartym kwartale przychodu na poziomie 13,7 mld dolarów, choć giełda chciałaby widzieć przynajmniej 14 mld dolarów.

Problem jest bowiem w tym, że znaczącą część przychodów Intela w trzecim kwartale wypracował dział Data Center – wyniki sprzedaży sprzętu dla rynku chmur obliczeniowych były lepsze o 40% niż rok temu, pamięci masowych o 20%, zaś superkomputerów (HPC) o 27%. Tymczasem zarówno dział komputerów osobistych, jak i dział mobilny (other Intel architecture operating segments) odnotowały spadki, odpowiednio o 3,5% i 9,3% rocznie.

Jak więc faktycznie rynek zareaguje na kolejny cykl aktualizacji sprzętu PC, wciąż pozostaje niewiadomą. Dyrektor finansowy Intela Stacey Smith przyznał nawet, że choć łańcuch zaopatrzenia nieco zwiększył stany magazynowe (dzięki zainteresowaniu komputerami z procesorami Haswell), to i tak pozostają one na najniższych w historii poziomach.

Optymizmu analityków nie może też budzić fakt, że premiera 14-nanometrowej architektury Broadwell opóźnia się, i to ze względu na problemy z kontrolą jakości. Wraz ze wzrostem gęstości upakowania elementów na krzemowych waflach, rośnie bowiem liczba fizycznych defektów. Krzanich co prawda stwierdził, że to zjawisko normalne na drodze do optymalizacji procesu wytwórczego i problemy te zostały przez inżynierów Intela pokonane, ale nie zmienia to faktu, że najwcześniej 14-nanometrowe Broadwelle pojawią się w przyszłym roku, a może nawet, jeśli wierzyć niekoniecznie pewnym źródłom, dopiero w 2015 roku.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama