Intel Optane – drogi następca obecnych SSD już w tym roku #IDF16

Intel Optane – drogi następca obecnych SSD już w tym roku #IDF16

Intel Optane – drogi następca obecnych SSD już w tym roku #IDF16
18.08.2016 16:23, aktualizacja: 19.08.2016 10:32

Jeszcze przed końcem tego roku do sprzedaży mają trafić pamięci Intel Optane. Będziemy mieli do czynienia z niezwykle wydajnymi pamięciami masowymi typu 3D XPoint. Optane często określa się jako sukcesora obecnych dysków SSD.

Z informacjami i pokazami możliwości nowej pamięci 3D XPoint, możemy spotkać się już od dłuższego czasu. Prezentowana jest jako następczyni obecnych standardów, przynosząca znaczący postęp. Spodziewać mamy się ogromnego wzrostu wydajności i wytrzymałości względem flash NAND, a przy tym ma ona oferować znacznie większą gęstość zapisu danych.

źródło: tomshardware.com
źródło: tomshardware.com

W skrócie, 3D XPoint to zupełnie nowa klasa pamięci nieulotnej, opracowana wspólnie przez Intela i Micron. Wykorzystywana jest w niej beztranzystorowa architektura przestrzennej kraty, w której 1-bitowe komórki pamięci znajdują się na przecięciu linii słów z liniami bitów, pozwalając na bezpośrednie ich adresowanie. To właśnie dzięki takiej konstrukcji, uzyskamy zauważalnie większe przyspieszenie operacji I/O, a także nawet tysiąckrotnie więcej zapisów niż pamięci flash NAND.

Intel ponownie zaprezentował możliwości Optane. W tym celu przygotowane zostały dwa odrębne stanowiska. Na pierwszym pamięci poddawane są syntetycznym benchmarkom pokazującym skalowanie wydajności na zwiększenie głębokości kolejki. Drugie stanowisko skupia się na wydajności w konkretnych aplikacjach, a dokładniej na czasie renderowanie ponad miliarda cząsteczek. Dodatkowo mogliśmy zobaczyć jak wygląda dysk Intel Optane. Znajduje się on na środku poniższego zdjęcia, pod SSD Intel DC P3700.

źródło: tomshardware.com
źródło: tomshardware.com

Na drugim stanowisku renderowany materiał przedstawił wir wody składający się z ponad miliarda cząsteczek. W przypadku wydajnego dysku SSD Intel 750 komputer potrzebował 35 godzin. Natomiast przy wykorzystaniu nośnika Optane SSD czas skrócił się do 10 godzin, co oznacza kilkukrotny wzrost wydajności.

Jeśli test renderowania nie pozwala w pełni zobaczyć możliwości nowej pamięci. To udostępnione zostały również wyniki z pierwszego stanowiska, czyli benchmarku. Do testów wykorzystany został PCMark Vantage. Wykresy pokazują spory skok wydajnościowy, w niektórych zadaniach Optane SSD osiągał wynik kilka razy lepszy.

Obraz

Wszystko brzmi bardzo zachęcająco, zwłaszcza, że nowe nośniki mają pojawić się jeszcze w tym roku. Niestety, będą one drogie, znacznie droższe od nawet najwydajniejszych dysków SSD. Na otarcie łez, liczymy, że pojawienie się Intel Optane zmniejszy ceny obecnych SSD.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)