reklama

Intel chce podbić szkolnictwo atomowymi tabletami z Androidem

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Intel najwyraźniej nie jest wcale taki pewny sukcesu Windows na urządzeniach przenośnych, nie zamierza też rynku tego oddać konkurencji spod flagi ARM. Po stworzeniu narzędzi deweloperskich, które umożliwić mają łatwe budowanie aplikacji na bazujące na Atomach urządzenia z Androidem, przyszedł czas, by nauczyć producentów, jak takie urządzenia wyglądać powinny. Chipzilla przedstawiła więc dwa referencyjne tablety, które mają znaleźć zastosowanie przede wszystkim w szkolnictwie.

Przedstawione przez Intela modele nie oszałamiają jednak na tle ARM-owej konkurencji. Sercem 7-calowego tabletu z ekranem o rozdzielczości 1024x600 ma być Atom Z2420, SoC z jednym rdzeniem Saltwell taktowanym 1,2 GHz i GPU od PowerVR. Urządzenie powinno mieć 1 GB pamięci RAM, 8 GB pamięci masowej flash, interfejs USB 2.0, slot microSD i dwie kamery – 2 Mpix i 0,3 Mpix. System operacyjny to Android 4.1 Jelly Bean. Według specyfikacji, urządzenie ważące 355 gram zawierać ma baterię 15,5 Whr (4200 mAh), zapewniającą około 8 godzin pracy na jednym ładowaniu. Do tego dochodzi paleta sensorów: czujnik zewnętrznego oświetlenia, akcelerometr, GPS i kompas, a także osobliwe akcesoria, takie jak składana lupa czy sonda temperatury.

Tablet 10-calowy wydaje się urządzeniem bardziej ograniczonym niż jego mniejszy kuzyn. Ekran o skromnej dla tego rozmiaru rozdzielczości 1280x800 pikseli zapewnia zaledwie 150 PPI (dla porównania iPad zapewnia 264 PPI), procesorem jest Atom Z2460, z jednym rdzeniem Saltwell, taktowanym 1,6 GHz i GPU PowerVR. Do tego 1 GB RAM, 16 GB pamięci masowej flash, kamery takie same jak w tablecie 7-calowym, akcelerometr i czujnik oświetlenia. Ważące niecałe 700 gram urządzenie ma mieć baterię 24,4 Whr (6600 mAh), zapewniającą około 6,5 godzin pracy. Co ciekawe, ten tablet pracować ma pod kontrolą Androida 4.0 (Ice Cream Sandwich) – czyżby Intel miał jakieś problemy z nowszym Androidem na swoich czipach SoC?

Nawet jeśli parametry sprzętowe nie oszałamiają, to być może do celów, które wyznaczyła sobie Chipzilla, okażą się wystarczające. Celem ma być edukacja, a nawet jak to szumnie określono, zmiana życia zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Dostarczane wraz z tabletami oprogramowanie ma zapewnić uczniom bezprecedensowy poziom dostępu do materiału edukacyjnych, czyniąc naukowe dociekania zabawnymi i kształcącymi. W praktyce ten pakiet Intel Education Suite to podręczniki Kno, materiały multimedialne ze słynnej Kahn Academy, edytory tekstu, oprogramowanie do rysowania, narzędzia do zarządzania szkołą i klasą, a nawet oprogramowanie ochronne od McAfee.

Trzeba przyznać, że Intel dobrze dobrał czas prezentacji swoich referencyjnych tabletów. Rząd Indii wpadł niedawno na pomysł, aby zapewnić każdemu uczniowi po edukacyjnym tablecie, a miejscowe próby stworzenia indyjskiego tabletu skończyły się podobnie jak wiele indyjskich programów militarnych, czyli gorzej niż źle. Jeśli rządowy klient zdecydowałby się na zamówienie zaspokajające potrzeby ogromnego sektora edukacyjnego, androidowe, atomowe tablety Intela mogą stać się standardem edukacyjnym także w innych państwach – to na nie będzie powstawać coraz więcej specjalistycznego oprogramowania dla szkół.

Więcej o edukacyjnej inicjatywie Intela znajdziecie tutaj.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama