reklama

Intel chce usunąć kierowców z aut, dlatego kupił sobie Mobileye

Strona główna Aktualności

O autorze

Bardziej ceni wygląd niż wydajność. Fan gadżetów, smukłych laptopów, zgrabnych smartfonów i motoryzacji, zwłaszcza tej niemieckiej.

Coraz częściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że osoby urodzone w ciągu najbliższych lat nie będą już musiały zdawać egzaminu na prawo jazdy. Potrzebę posiadania uprawnień do prowadzenia samochodów mają wyeliminować komputery, a dokładniej autonomiczne auta. Kolejny krok na drodze do stworzenia takich pojazdów poczynił Intel, który przejął Mobileye, firmę specjalizującą się w rozwoju technologii dla autonomicznych samochodów.

Jeśli ktoś nadal nie wierzy, że już w niedalekiej przyszłości człowiek za kierownicą stanie się zbędny, to powinien spojrzeć na pieniądze jakie wyłożył Intel. Izraelska firma została bowiem kupiona za 15,3 mld dolarów, co świadczy, że niebiescy widzą ogromny potencjał w rozwoju technologii autonomicznych samochodów. Doświadczenie obu firm ma pozwolić na stworzenie m.in. rozwiązań dla chmury, która będzie wykorzystywana przez sieć połączonych ze sobą aut.

Celem jest zaprojektowanie skalowanej architektury, z której mogliby korzystać wszyscy zainteresowani producenci samochodów, szczególnie ci, którzy nie chcą budować własnych rozwiązań od podstaw. Intel chce dzięki temu zauważalnie wzmocnić swoją pozycję na rynku technologii wykorzystywanych w autonomicznych samochodach, dostarczając zarówno oprogramowanie, jak i sprzęt.

Dyrektor generalny Intela, Brian Krzanich stwierdził, że wchłonięcie Mobileye, to połączenie inteligentnych oczu zautomatyzowanego auta (Mobileye) z inteligentnym mózgiem (Intel), który to w rzeczywistości odpowiada za wszystko co taki pojazd zrobi na drodze. Intel wykorzysta swoje doświadczenie w projektowaniu wydajnych układów oraz przetwarzania danych w chmurze, a Mobileye zapewni rozwiązania ściślej związane z technologią dla samojezdnych samochodów.

Warto dodać, że izraelska firma ma już sporo doświadczenie, wcześniej współpracowała z Teslą Motors, dostarczając układy do autopilota w autach tego producenta. Ponadto ma swoim koncie ma współprace także z BMW.

Przejęcie Mobileye pomoże również Intelowi w nawiązaniu walki z konkurencją. Chociażby NVIDIA, firma znana przede wszystkich ze swoich kart graficznych, tworzy rozwiązania, które już trafiły do wielu autonomicznych aut. Zieloni proponują niemal całą platformę – kamery i czujnik oraz wydajne jednostki przetwarzające zebrane dane, zbudowane na bazie ich GPU.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama