Intel i7 4770k + Asus Z87 Deluxe - Podsumowanie i moja opinia

Okres testów dobiegł końca. Recenzowany sprzęt już siedzi z powrotem w pudełku i czeka na wysyłkę. Ja w tym czasie siedzę przy moim starym sprzęcie i zastanawiam się, co o tym wszystkich myśleć.

Testowanie było fajną zabawą i cennym doświadczeniem. Wiem, co poszło dobrze, a co mogło pójść lepiej i będę wiedział na przyszłość, jak sobie z tym radzić. Ten ostatni dzień jest dniem refleksji. W jakim stopniu wykonałem swój plan, podsumowanie plusów i minusów testowanego sprzętu oraz jego ogólna ocena.

Zacznijmy od mojego planu.

Z czym nie zdążyłem:


  • Z testem procesora w programach profesjonalnych i codziennego użytku
  • Z przetestowaniem technologii Intel Quick Sync

Poza tym, część wpisów nie była na tyle obszerna, jak to zakładałem.

Ale jestem z siebie zadowolony, że wytrwałem i napisałem te 9 postów :)

Zajmijmy się może jednak sednem artykułu, czyli oceną sprzętu i moją opinią.

Za czym będę tęsknił:


  • Za wbudowaną w płytę kontrolą prędkości wentylatorów (FAN Xpert 2)
  • Za niektórymi funkcjami Wi-fi GO!
  • Za ciut lepszymi osiągami ;)

Czego mi nie będzie brakować:


  • Wysokich temperatur, które niejednokrotnie mnie zaskakiwały

Intel i7 4770k

Dobry procesor, godny przedstawiciel serii Haswell. Niestety nie mogę powiedzieć, że świetny, ze względu na wysokie temperatury, które dyskwalifikują ten model w podkręcaniu przy średnim chłodzeniu. Na pewno też nie opłaca się przesiadać z Ivy Bridge na nową podstawkę. Po prostu nie odczuje się różnicy w codziennym użytkowaniu. Dla kogo więc jest ten procesor? Dla osób, których stać na porządne chłodzenie i którym niestraszne wysokie temperatury ;) Osoby niepodkręcające też powinny być zadowolone (lecz w takim wypadku lepiej wziąć wersje "bez K"). Ja osobiście miałbym dylemat, czy wymienić mojego i7 3770k na nowszą generację. Teoretycznie lepsze osiągi, mniejszy pobór prądu, lepsza grafika zintegrowana, lecz w praktyce, lekko podkręcony Ivy Bridge jest w stanie zrównać się lub przewyższyć Haswella w wielu przypadkach utrzymując przy tym przyzwoite temperatury.

ASUS Z87 Deluxe

Bardzo dobra płyta oferująca wiele bajerów i wiele złącz, lecz jego cena od razu go przekreśla w oczach zwykłego użytkownika. Mało kto byłby w stanie wykorzystać te wszystkie złącza, a dodatkowe funkcje typu Wi-fi GO!, czy FanXpert 2 nie są warte tej ceny, kiedy da się je w większym lub mniejszym stopniu zastąpić zewnętrznymi programami.

Podsumowując, Intel i7 4770k i MSI z87 Deluxe są modelami godnymi uwagi, aczkolwiek nie jest to sprzęt dla wszystkich ;)