Intel na IDF: nowe układy Braswell, szturm Chromebooków i 64-bitowy kernel Androida

Intel na IDF: nowe układy Braswell, szturm Chromebooków i 64‑bitowy kernel Androida

Intel na IDF: nowe układy Braswell, szturm Chromebooków i 64-bitowy kernel Androida
Redakcja
04.04.2014 09:57

Podczas drugiego dnia Intel Developer Forum odbywającego się w Chinach firma zaprezentowała nowy procesor o nazwie kodowej Braswell. Według wiceprezesa firmy, Kirka Skaugena, ma to być następca serii Bay Trail wykorzystywanego chociażby w zdobywających coraz większą popularność Chromebookach (ostatnio na zamianę komputerów z Windows XP na Chromebooki zdecydowały się dwie gminy Londynu), sprzęcie z Androidem, a także dosyć tanich laptopach z systemem Windows.

Nowy procesor to SoC wykonany w procesie zaledwie 14 nanometrów (poprzednik, czyli Bay Trail korzysta z procesu 22 nm), który ma oczywiście cechować się większą wydajnością, a zarazem mniejszym zużyciem energii. Nie wiadomo kiedy dokładnie znajdzie się na rynku, jego debiutu można jednak upatrywać dopiero w początkiem 2015 roku. Oprócz tego, w tym roku można spodziewać się przynajmniej 20 nowych Chromebooków pracujących na aktualnie dostępnych układach Intela w porównaniu do 4 takich konfiguracji zaprezentowanych w roku ubiegłym. Wygląda więc na to, że szykuje się także spora ofensywa ze strony samego Chrome OS.

Obraz

Pod koniec roku w tabletach z wyższej półki zadebiutować mają z kolei układy Cherry Trail. Te, choć stanowią teoretycznie jedynie rozwinięcie serii Bay Trial, również będą wykonywane w procesie 14 nm., a dodatkowo zaoferują nieco wydajniejszy układ graficzny 8. generacji. Inne z zaprezentowanych sprzętów to media box z technologią QVOD, a także informacje dotyczące przyszłego układu SoC o nazwie SoFIA 3G, który pojawi się w sprzedaży w czwartym kwartale roku, jego celem są smartfony i tablety.

To jednak nie koniec nowości od Intela. W trakcie trwającej imprezy zaprezentował on także nieco oprogramowania. Bez wątpienia najważniejszy jest tutaj 64-bitowy kernel Androida zoptymalizowany pod kątem nowych układów Intela. Jak widać firma ani myśli zostawiać tego rynku i bardzo poważnie atakuje układy ARM. Nie bez sukcesów zresztą, bo sprzęty na Androidzie wyposażone w układy Intela, choć na początku nie oszałamiały, teraz potrafią pokazać pazury. Gigant podkreśla także, że planuje umożliwienie podwójnego rozruchu, gdzie jeden sprzęt mógłbym pracować zarówno pod kontrolą Androida jak i Windowsa. Gorzej może być z przekonaniem innych producentów do tego pomysłu – dotychczasowe plany takiego połączenia nie wyszły zbyt dobrze.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)