Intel nie złamał praw fizyki, zapomniał tylko przyznać, że 28 rdzeni i 5 GHz to overclocking

Intel nie złamał praw fizyki, zapomniał tylko przyznać, że 28 rdzeni i 5 GHz to overclocking

Procesor Intela w dłoni laboranta z depositphotos
Procesor Intela w dłoni laboranta z depositphotos
12.06.2018 18:48

Tydzień temu Intel pokazał w Tajpej na targach Computexniesamowitą demonstrację produktową: 28-rdzeniowy procesor,którego wszystkie rdzenie zdołały osiągnąć częstotliwość 5GHz. Przedstawiający to cudo wiceprezes Intela Gregory Bryant dałjasno do zrozumienia, że nie ma tu żadnych kompromisów, uzyskujemyto co najlepsze z obu światów: 5 GHz w jednym wątku przyjednoczesnej pełnej wielowątkowości. Zachwyconym nową technologiądziennikarzom zapomniał jednak powiedzieć o jednym drobnymszczególe: osiągnięcie tej bezkompromisowej wydajności byłomożliwe tylko dzięki ekstremalnym systemom zasilania i chłodzenia,praktycznie niemożliwym do zastosowania przez zwykłychużytkowników. Innymi słowy – iluzjonistyczna sztuczka, a niezłamanie praw fizyki.

Aby jeszcze bardziej podkręcić atmosferę, Bryant zapytałzgromadzonych, czy chcą, by Intel zaczął produkować takiprocesor. A gdy podekscytowani wynikami Cinebencha R15 udzielilijedynej możliwej odpowiedzi, stwierdził, że takie właśnie sąplany, trafić on ma na rynek w czwartym kwartale tego roku, każdybędzie mógł go kupić. Każdy, to znaczy pewnie ten młodyczłowiek ze słuchawkami na uszach, który znalazł się na graficereklamującej 28 rdzeni.

Cinebench R15: 28 rdzeni w turbo 5 GHz (źródło: tomshardware.com)
Cinebench R15: 28 rdzeni w turbo 5 GHz (źródło: tomshardware.com)

Niestety mało kto wówczas skojarzył, że ten zadziwiającyprocesor, pozwalający osiągnąć w trybie Turbo Boost aż 5 GHz nawszystkich 28 rdzeniach, będzie wykonany w takim razie wciąż wprocesie 14 nanometrów (tzw. 14nm++). Intel przecież nie dał radyz wdrożeniem litografii 10 nm na czas, kolejny krok w dziedzinieminiaturyzacji wykona dopiero pod koniec 2019 roku.

Tymczasem mieliśmy okazję już zobaczyć pierwszy efekt pracIntela w dziedzinie zwiększania liczby rdzeniów, procesorówmogących konkurować z Ryzenami Threadripper od AMD. Wykonany wprocesie 14nm+ i architekturze Skylake-X procesor Intel Core i9-7960Xoferuje 16 rdzeni i 32 wątki, przy bazowej częstotliwościtaktowania 2,8 GHz. Sęk w tym, że w trybie Turbo Boost 2.0maksymalna częstotliwość pracy zależy od liczby aktywnych rdzeni:im więcej ich pracuje, tym jest ona niższa. Dla do dwóch rdzeni to4,2 GHz, jednak już dla 13-16 tylko 3,6 GHz. Nic dziwnego –procesor może oddać tylko konstrukcyjnie przewidzianą ilośćciepła.

Skąd więc te fantastyczne wyniki podczas demonstracji nowegoprocesora? Podejrzenia, które jako pierwsi przedstawili swoimczytelnikom redaktorzy Tom’s Hardware, okazały się trafne.Zauważylioni, że od „budy” mieszczącej całą platformę testowąodchodziły za scenę grube, izolowane rury, tak samo też izolacjępodłożono pod kluczowe komponenty. Mieliśmy po prostu do czynieniaz demonstracją overclockingu na niespotykaną skalę.

Odprowadzenie chłodzenia z „budy” Intela (źródło: engadget.com)
Odprowadzenie chłodzenia z „budy” Intela (źródło: engadget.com)

Przed oczami widzów ukryto ważącą niemal 32 kilogramyprzemysłową chłodnicę Hailea HC-1000B o mocy własnej ponad 745W, która obsługiwała zamknięty system chłodzenia wodnego, będącw stanie odprowadzić ponad 1000 W ciepła. Nie tylko zresztą ukrytoją przed oczami, zadbano też by nikt niczego nie usłyszał –taka chłodnica pracuje naprawdę głośno, osiągając z łatwością50 dBA.

Sama zaś platforma testowa, obejmująca oprócz procesora takżepłytę główną z 32-fazowym podsystemem zasilania i oddzielniechłodzonym regulatorem napięcia, pobierała z zasilacza ponad 1300W. Łącznie więc pobór mocy całego demonstracyjnego zestawuwyniósł 2300 W. Faktycznie, idealny sprzęt dla młodych graczy.

Udało się też wyjaśnić, skąd ten 28-rdzeniowy procesor. Tonajprawdopodobniej Xeon Platinum Scalable 8180, sprzedawany przezIntela operatorom centrów danych w cenie około 10 tys. dolarów zasztukę. Znaleziono zapewne pewną liczbę najlepszych jakościowoegzemplarzy, usunięto z nich blokady przed podkręcaniem isprawdzono, który wytrzyma pracę w 5 GHz przy takim chłodzeniu.

Intel po ujawnieniu tych informacji przyznał, że faktycznie byłato demonstracja overclockingu. Przedstawiciel firmy stwierdził, żew atmosferze ekscytacji tym momentem po prostu zapomnianopowiedzieć zgromadzonym, żeoglądają ekstremalnie podkręcony czip, który nigdy tak nie będziew stanie działać w normalnych warunkach. Dodał też, że graczenie są głównymi odbiorcami tego 28-rdzeniowego procesora,kierowany ma on być na rynek profesjonalnych stacji roboczych.Oczywiście nawet w profesjonalnych stacjach roboczych nie ma anitakiego chłodzenia, ani takiego zasilania.

Trudno powiedzieć, czemu Intelzapomniał przyznaćsię do overclockingu, zarazem poświęcając tyle wysiłku by ukryćcały osprzęt chłodzenia i zasilania przed oczami i uszami widzów.Czyżby dział marketingu liczył, że nikt już nie uczy sięfizyki?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)