Intel pokazał połączenie procesorów z grafiką AMD na CES. Laptopy będą cieńsze

Intel pokazał połączenie procesorów z grafiką AMD na CES. Laptopy będą cieńsze

Intel pokazał połączenie procesorów z grafiką AMD na CES. Laptopy będą cieńsze
08.01.2018 15:02, aktualizacja: 08.01.2018 15:15

Intel zaprezentował właśnie kolejną generację procesorów Core. Z pewnością są to układy, które zdziwią niejedną osobę, ale nie z powodu niespotykanej wydajności czy innowacyjnej konstrukcji. Procesory 8. generacji zostały zintegrowane z układami graficznymi Radeon RX Vega M, produkowanymi przez AMD oraz 4 GB pamięci typu HBM2 (high-bandwidth memory drugiej generacji).

Nowe procesory Intela zostały zaprezentowane podczas targów Consumer Electronic Show, które trwają właśnie w Las Vegas. Nowe konstrukcje z serii G, w której znalazły się linie i5 i i7, mają gwarantować idealną równowagę między wydajnością i mobilnością. Podczas prezentacji podkreślone zostały także zalety odziedziczone po poprzednich generacjach procesorów. W cienkich i lekkich systemach udało się upakować wyjątkowo dużo mocy, co daje możliwość konstruowania niedużych komputerów desktopowych i bardzo lekkich laptopów bez oszczędzania. Procesory te są kierowane do bardziej wymagających entuzjastów, którzy będą chcieli zabierać swój komputer ze sobą.

New Intel Core Processor Combines High-Performance CPU with Discrete Graphics

Procesory Core 8. generacji zostały wyposażone w takie rozwiązania, jak Intel Quick Sync Video z VP9, sprzętowe dekodowanie HEVC 10b i przyspieszenie dla H.264. Gfx Display Engine Intela może obsłużyć do trzech ekranów o rozdzielczości 4K i ma wbudowane złącze DisplayPort z systemem Panel Self-Refresh (eDP/PSR), co powinno zapewnić oszczędność energii podczas pracy na zasilaniu akumulatorowym. Z procesorem zintegrowany jest oczywiście układ HD Graphics 630, który będzie wykorzystywany przy mniej wymagających zadaniach.

Obraz

Największą ciekawostką są tu układy graficzne Radeon RX Vega M (GH przy mocniejszych i7 lub GL przy słabszych i i5), budowane specjalnie dla Intela. Konstrukcja nie będzie już umieszczona w dwóch miejscach na płycie głównej – zamiast tego dostaniemy jeden większy komponent. Układy graficzne zapowiadają się ciekawie. Układy mają mieć 24 lub 20 jednostek wykonawczych, będą gotowe do pracy z sześcioma ekranami 4K, API Vulkan i DirectX 12, wraz z Radeon Shader Instrinsics. Nie zabrakło wsparcia dla HDMI 2.0b z HDR10 i Radeon Multimedia Engine.

Obraz

Intel nie kryje, że zależało mu na architekturze Vega, wyposażonej w wysokiej przepustowości kontroler pamięci podręcznej, dzięki której można komunikować się z pamięcią HBM2. 1024-bitowa szyna komunikacyjna odznacza się niskim poborem energii, co działa na korzyść konstrukcji mobilnych. Pamięć tego typu jest mniejsza od GDDR5 i zużywa aż o 80% energii mniej podczas wykonywania tych samych zadań. Ponadto Vega zapewnia odpowiednią dla wymagań Intela wydajność i energooszczędność, którą zapewnia możliwość wyłączania nieużywanych jednostek wykonawczych. TDP procesorów w układem w wersji GL to według Intela 67 W, w wersji GH 100 W. Układ Core i7-8809G, najmocniejszy z rodziny, ma odblokowaną możliwość podkręcania zarówno procesora, jak i układu graficznego.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Cały układ jest wyjątkowo mały, a mimo tego ma zapewnić więcej mocy od prównywalnej konstrukcji z układem graficznym Nvidii, także z rodziny Max-Q. Nadchodzą czasy laptopów, które są jednocześnie potężne i poręczne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)